تامین هزینه های تحصیلی دانشجویی طرح کمپین از طریق صنایع/گردشگری و کشاورزی از فرصت های اصلی کارآفرینی استان همدان است.منصور اسماعیل پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز وی در تشریح نحوه شرکت در طرح مطالعاتی گفت: در حال حاضر اطلاعیه ظرفیت های ارائه شده در طرح مطالعاتی از طریق گروه های مجازی دانشجویان و اطلاعیه در سطح دانشکده در قالب اخبار و اطلاعیه و دانشجویان متقاضی منتشر می شود. ابتدا برای تایید به دفتر ارتباطات صنعت مراجعه کرده و سپس برای دریافت واحدهای طرح کمپین به آموزش مراجعه می کنند و در نهایت دفتر ارتباطات صنعت مجدداً معرفی نامه مورد نیاز را برای هنرجویان صادر می کند تا به صنعت مورد نظر ارائه شود. در حال آماده سازی بستر آنلاین هستیم تا بتوانیم ارتباط سه جانبه بین دانشجویان، اساتید و صنعت را در آنجا فراهم کنیم و فرآیندهای لازم برای شرکت در طرح مطالعاتی از طریق آن انجام شود و امیدواریم تا حدود دو ماه دیگر این سامانه راه اندازی شود.

وی با اشاره به امکان شرکت در طرح مطالعاتی دانشجویان دانشکده های علوم انسانی و گروه های هنر، گفت: طرح مطالعاتی محدود به رشته های فنی نیست و امکان شرکت در این طرح برای همه رشته ها وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس توافقات منعقد شده با هیأت های حل اختلاف، در این تصمیم، دانشجویان حقوق در این هیئت ها به عنوان کارآموز طرح تبلیغاتی خدمت می کنند. همچنین دانشجویان رشته روانشناسی بالینی، آموزشی و مشاوره در کلینیک های طرف قرارداد فعالیت می کنند و حتی برای رشته ای مانند باستان شناسی نیز با سازمان میراث فرهنگی توافقاتی صورت گرفته و دانشجویان این رشته در این مجموعه فعالیت می کنند. بنابراین طرح تحقیق مختص حوزه های فنی نیست و حوزه ها و زمینه های دیگر را نیز در بر می گیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان ادامه داد: هنوز از نظر عدم امکان سنجی و کمبود عرضه نسبت به تقاضا از سوی دانشجویان برای شرکت در طرح مطالعاتی با مشکل مواجه نبوده ایم زیرا همواره تلاش می کنیم. برای حرکت چند گام به جلو و داشتن فرصت‌های بالقوه بیشتری در نظر گرفته‌ایم، اما اگر تقاضای دانشجویان بیش از ظرفیت باشد، اولویت شرکت در طرح با دانشجویان ترم‌های بالاتر است که از نظر تئوری پیش‌رو و آماده کار هستند. بازار به دلیل تحصیل آنها در ترم های اخیر. تمام تلاش ما بر این است که حتی اگر دانشجوی ترم اول تحت این طرح اقدام کرده باشد، مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

صنایع بزرگ اولویت همکاری در طرح کمپین است

این عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه در خصوص اولویت بندی و انتخاب صنایع هدف برای همکاری در این طرح گفت: تلاش ما بر این است که در ارتباط با صنایع عمده و عمده استان و همچنین با صنایع کوچکتر در موارد زیر همکاری خود را در اولویت قرار دهیم. اولویت ها را ارزیابی خواهیم کرد و در صورت امکان از آموزش مهارت های مناسب به دانش آموزان حمایت خواهیم کرد. خود دانش آموزان به صورت داوطلبانه و برای یادگیری عملی و عملی در این پروژه شرکت می کنند و اگر احساس کنند مجموعه ای که در آن فعالیت را حل می کنند ارزشی برای مهارت های آنها ندارد می توانند آن را رها کرده و مجموعه دیگری را شروع کنند. معرفی شود.

اسماعیل پور با اشاره به ظرفیت های صنعتی و کشاورزی استان همدان و رشته های پرطرفدار در این واحد دانشگاهی، گفت: ظرفیت استان همدان که بر اساس طرح پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت، بیشتر در حوزه کشاورزی و گردشگری است و صنایع از ظرفیت کمتری برخوردار است. به غیر از صنایع، هدف ما در این دو حوزه متمرکز است. علاوه بر این، صنایع تبدیلی کشاورزی از دیگر ظرفیت های خوب استان همدان است و سه یا چهار محصول مهم و استراتژیک مانند سیر، گردو و سیب زمینی در این استان تولید می شود که با توجه به صنایع بالادستی و پایین دستی خود از ماشین آلات هوشمند گرفته تا مواد غذایی را شامل می شود. کارخانه ها. بسیار پرطرفدار است و سعی می کنیم دانشجویان رشته های مرتبط را به این رشته ها راهنمایی کنیم.

وی در خصوص نحوه تقسیم بندی دانش آموزان به صنایع گفت: اولویت ما برای تقسیم بندی دانش آموزان به صنایع درخواست خودشان است و همه دسته بندی های لازم را در شهرهای مختلف ساخته و در اختیار دانش آموزان قرار داده ایم تا بر اساس سلیقه خود انتخاب کنند. و با بررسی های دوره ای ظرفیت های مورد نظر بر اساس کیفیت، این دسته بندی ها افزایش و کاهش می یابد. در حال حاضر ملاک اصلی برای انتخاب صنایع، منافع خود دانشجویان است و در صورت افزایش تقاضا در آینده ممکن است محدودیت هایی ایجاد شود. البته در حال حاضر محدودیتی حتی برای دانشجویانی که صنعت کاربردی آنها مرتبط با رشته تحصیلی آنها نیست ایجاد نکرده ایم، زیرا در ترم اول می توان به دلایلی مانند تمایل خانواده در رشته ای تحصیل کرد اما با حضور در رشته دیگر. صنعتی که به آن علاقه مند است. ، به تغییر مسیر ادامه دهید

دانش آموزان باید خود را با ادبیات صنعت سخت آشنا کنند

وی با اشاره به شرایط حضور دانشجویان در محیط های صنعتی گفت: دانشجویان شرکت کننده در طرح مطالعاتی به عنوان کارکنان هر مجموعه حضور و خروج کنند و از صنایع نیز تقاضا می شود با دانشجویان به عنوان نیروهای رسمی خود مانند ادبیات دانشگاه رفتار کنند. ادبیات نرم است و ادبیات صنعت متفاوت و کمی دشوارتر است و ما نمی خواهیم به گونه ای باشد که دانشجویان به بهانه کارآموز بودن و شرایط واقعی کار در صنعت با صنعت ارتباط مناسبی برقرار نکنند. در ذهن مردم جا افتاده است. نظارت امنیتی بر مجموعه‌های طرف متعاهد نیز برای تضمین سلامت فردی، اخلاقی و شغلی محیط کار مجموعه‌های طرف متعاهد استفاده خواهد شد. هیچ تبعیض جنسیتی مشخصی برای مشارکت در صنایع وجود نخواهد داشت، زیرا تعداد کمی از صنایع تقاضا در صنایع وجود دارد. استان همدان و مجموعه ها و صنایع در این استان خدمات بیشتری وجود دارد و علاقه زنان بیشتری برای فعالیت در بخش های اداری در مجتمع های صنعتی بیشتر است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان به تشریح نحوه پرداخت مبالغ سرفصل دستمزد کارآموزان پرداخت و گفت: مبالغی که صنایع به عنوان دستمزد کارآموزان برای شرکت کنندگان طرح مطالعاتی در نظر گرفته شده مستقیماً به حساب کارآموز واریز می شود. حساب دانشگاه و این هزینه بر روی قبض شهریه دانشجو محاسبه خواهد شد. این مبالغ از ترم اول برای دانشجویان کمتر خواهد بود اما در ترم های بعدی بسته به ارتقای مهارت های دانشجویان این مبالغ افزایش می یابد. به عنوان مثال اکنون دانشجویی داریم که نه تنها شهریه خود را به طور کامل از این طریق پرداخت کرده، بلکه مبلغ بیشتری از سوی صنعت به حساب وی واریز شده است و دانشجو نیز مبلغی از دانشگاه بدهکار است که می تواند پس از فارغ التحصیلی دریافت کند.

وی با اشاره به هدف گذاری دانشگاه برای جذب دانشجو به این طرح تاکید کرد: تا پایان سال 1401 هزار دانشجو را هدف گذاری کرده ایم و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم حداقل 10 درصد از دانشجویان در این طرح شرکت کنند. امسال تلاش می کنیم در سال های آینده به حداکثر ظرفیت برسیم و ظرفیت شرکت در طرح مطالعاتی برای تمامی دانشجویان ورودی را داشته باشیم. تا امروز حدود 170 دانش آموز از سطح منطقه در این طرح شرکت کرده اند و در ماه های آینده با شکل گیری تفاهمات جدید و اطلاعاتی که ارائه خواهد شد، مشارکت کنندگان بیشتری در این طرح حضور خواهند داشت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تاکنون با صنایع و مجموعه هایی مانند صنایع غذایی سحر، کنتور هگمتان، کنترل گاز هگمتان و حدود 24 گروه بزرگ و کوچک که ظرفیت مناسبی را برای پروژه فراهم کرده اند، قرارداد و قرارداد منعقد کرده ایم. قراردادها به طور جداگانه با هر گروه بسته می شود، به این صورت که معمولاً صنایع بزرگتر تعهدات بیشتری را بر عهده می گیرند و معمولاً مبالغ پرداختی بیشتری از طرف آنها برای دانشجویان در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید