تعداد بیماران بستری و فوتی ناشی از کرونا در حال افزایش استداود سنای دلیر سواک، کارشناس بیماری های عفونی و گرمسیری و استاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت. از نظر بهداشت، تعداد مبتلایان به سویه آمیکرون افزایش یافته است. با توجه به شرایط فعلی شیوع موج هفتم کرونا در کشور را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی افزود: با بررسی پیامدهای وضعیت کنونی کرونا در کشور، این بیماری پیشرونده و رو به رشد است. بدون شک تعداد مبتلایان افزایش چشمگیری داشته است. در شرایط فعلی تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته است و با این تفاسیر می توان محاسبه کرد که طی یک تا دو هفته آینده تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش می یابد.

این متخصص عفونی و گرمسیری ادامه داد: در این شرایط مردم باید دستورالعمل های بهداشتی مانند پوشیدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست ها را در اولویت قرار دهند. در هفته های اخیر شاهد افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی و بیمارستانی بوده ایم. این در حالی است که افرادی مانند پیک های قبلی کرونا، عدم مراجعه به مراکز شلوغ و پرهیز از هرگونه مسافرت غیر ضروری، مهمانی و غیره را در دستور کار خود قرار دهند.

بیماران کرونایی باید در قرنطینه بمانند

دلیر زواق تاکید کرد: مردم هنگام حضور در اجتماعات استفاده از ماسک را در اولویت قرار دهند و حتی الامکان مراجعه بیماران به بیمارستان ها برای کاهش ترافیک و شیوع کرونا لغو شود و در صورت ابتلای بیماران، ابتدا باید قرنطینه شوند. 5 روز عفونت توجه داشته باشید

این پزشک درباره وضعیت اپیدمی آمیکرون گفت: بیشتر افراد به دلیل واکسیناسیون گسترده در کشور به این بیماری به صورت خفیف مبتلا می شوند. در این شرایط بیماران در 5 روز اول بیماری در منزل استراحت می کنند و پس از گذشت 5 روز از بیماری می توانند ماسک زده و در روزهای بعد وارد اماکن عمومی شوند.

به گفته کارشناس بیماری های عفونی و گرمسیری، افراد مشکوک به کرونا در صورت منفی بودن آزمایش، نکات بهداشتی زیر را در قالب پیشگیری اولیه در اولویت قرار دهند. در پیشگیری ثانویه می توان با واکسیناسیون چرخه شیوع بیماری را در کشور کاهش داد.

دلیر زاواک تزریق نوبت سوم را باید در اولویت اقدامات مردم دانست و تاکید کرد: کارکنان مراکز درمانی، مبتلایان به نقص ایمنی و بیماری های همراه و سایر افراد برای کاهش بار در این اوج، تزریق نوبت چهارم را در اولویت قرار دهند. در کشور..

این دانشگاه دانشگاهی با بیان اینکه سویه آمیکرون بوده است، افزود: تاکنون تغییری در نحوه درمان کرونا ایجاد نشده است و اکثر درمان ها حمایتی و سرپایی است. البته درمان های اختصاصی برای بیماران بستری در مراکز درمانی نیز انجام می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید