تلاش چین برای پرتاب ماهواره به سیاره زهرهچین جزئیات بیشتری در مورد ماموریت بالقوه این کشور برای اکتشاف سیاره زهره به عنوان بخشی از برنامه این کشور برای گسترش اکتشافات فضایی فاش کرده است. “VOICE” یکی از 13 ماموریت پیشنهادی چین برای برنامه های علوم فضایی است.

ماموریت پیشنهادی به نام VOICE در سال 2026 پرتاب خواهد شد و بر اساس جزئیاتی که در نشست 9 جولای بیان شد، در سال 2027 به داغ ترین و درخشان ترین سیاره منظومه شمسی خواهد رسید.

این فضاپیما از یک مدار قطبی دایره‌ای 220 مایلی (350 کیلومتری) برای مطالعه تکامل زمین‌شناسی زهره، فرآیندهای حرارتی و شیمیایی در جو سیاره، برهم‌کنش‌های سطح و جو سیاره، و بررسی پتانسیل محیط‌های قابل سکونت و حیات در ابرهای زهره استفاده خواهد کرد. .

ابزار علمی این فضاپیما شامل یک رادار قطبی دیافراگم هیبریدی باند S است که می تواند در میان ابرهای زهره حرکت کند و از سطح آن نقشه برداری کند. ابزار دیگر یک تصویربردار چند طیفی است که می تواند زهره را در طول موج های فرابنفش، مرئی و نزدیک به مادون قرمز مشاهده کند.

VOICE یک ماموریت پیشنهادی برای یک برنامه علمی فضایی است که تا حدودی از ماموریت های اصلی اکتشاف ماه و سیاره چین به رهبری اداره ملی فضایی چین (CNSA) جدا است. در حال حاضر در حال ارزیابی است. به نظر می رسد ماموریت VOICE در حال رقابت با سه ماموریت علمی سیاره ای دیگر است، مانند ماموریت E-type Asteroid Sample Return برای جمع آوری نمونه ها از سیارک 1989 ML و تحویل آنها به زمین، و ماموریت تحقیقاتی ماهواره مدار پایین زمین و اجزای آب و هوا و اتمسفر. و «ماموریت مشاهده چند مقیاسی سطح اقیانوس در حال انجام». مشخص نیست که چه تعداد ماموریت مورد تایید قرار خواهد گرفت، اما متقاضیان در آینده نزدیک بر اساس بودجه موجود، آمادگی تکنولوژیکی و جدول زمانی ساخت مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. پیشنهادات دیگر در زمینه های نجوم و اخترفیزیک، سیارات فراخورشیدی و هلیوفیزیک است. اگر VOICE انتخاب شود، این ماموریت چینی به یک جفت ماموریت اکتشافی ناسا ناسا (VERITAS و DAVINCI+) و ماموریت EnVision آژانس فضایی اروپا خواهد پیوست.

برنامه ناسا

هدف این ماموریت ها، بخشی از برنامه اکتشاف ناسا، درک آب و هوای زهره و چگونگی گرم شدن این سیاره با بسیاری از ویژگی های زمین است. در سال 2019، ناسا اعلام کرد که به عنوان بخشی از برنامه اکتشاف، چهار ماموریت را انتخاب کرده است که دانشمندان در حال کار بر روی آنها هستند و قصد دارد تا سال آینده یک یا دو ماموریت از چهار ماموریت را راه اندازی کند. ماموریت رسمی را انتخاب کنید، که در حال حاضر دو ماموریت انتخاب شده است. ناسا حدود 500 میلیون دلار برای توسعه هر ماموریت فراهم می کند. انتظار می رود هر یک از این دو ماموریت بین سال های 2028 تا 2030 پرتاب شوند.

یکی از این دو ماموریت «DAVINCI» نام دارد که مخفف عبارت «Deep Atmosphere Noble Gas Research, Chemistry and Imaging of Venus» است. هدف اصلی آنها تجزیه و تحلیل جو متلاطم و سمی زهره است.

ماموریت دیگر “VERITAS” نام دارد که مخفف “تابش زهره، علم رادیو، تداخل سنجی رادار دیافراگم ترکیبی، توپوگرافی و طیف سنجی” است. گسیل پذیری یا گسیل پذیری یک ماده به توانایی انتشار تشعشع از سطح آن جسم گفته می شود. این گسیل پذیری خاصیتی از ماده است که نسبت انرژی ساطع شده از ماده مورد نظر به انرژی ساطع شده از جسم سیاه در همان دما را بیان می کند.

برنامه آژانس فضایی اروپا

آژانس فضایی اروپا قصد دارد مدارگرد جدیدی را بین سال های 2031 تا 2033 به سمت زهره پرتاب کند. آژانس فضایی اروپا مدارگرد خود به نام EnVision را به این سیاره می فرستد تا علت تفاوت آن با زمین را بررسی کند. ماموریت اصلی آن این است که بفهمد فرآیندهای داخلی زهره، مانند آتشفشان و انتشار گرمای داخلی، چگونه بر اتمسفر در طول زمان تأثیر گذاشته است.

مدارگرد EnVision سه ابزار علمی اصلی را حمل خواهد کرد. یک کاوشگر راداری برای مطالعه ساختار زیرسطحی سیاره، یک طیف‌سنج برای مطالعه ترکیب شیمیایی سطح و جو زهره، و یک سیستم راداری اضافی برای نقشه‌برداری از سطح سیاره. سیستم راداری نهایی توسط ناسا به عنوان بخشی از همکاری بین دو سازمان فضایی ارائه خواهد شد.

EnVision قرار است بین سال‌های 2031 تا 2033 پرتاب شود، مدت کوتاهی پس از مأموریت‌های VERITAS و DAVINCI که قرار است بین سال‌های 2028 تا 2030 پرتاب شوند.

علاوه بر این، RocketLab مستقر در کالیفرنیا قصد دارد در سال 2023 یک ماموریت خصوصی برای اکتشاف زهره راه اندازی کند و هند نیز قصد دارد یک سال بعد کاوشگر Shukrayaan را به فضا پرتاب کند. روسیه همچنین از برنامه ریزی برای ماموریتی به نام Venera-D خبر داده است که قرار است در سال 2029 پرتاب شود، البته لازم به ذکر است که به دلیل حمله روسیه به اوکراین، ناسا در این پروژه با آنها همکاری نخواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید