تلخ ترین هفته بورس در سال 1401 رقم خورد


در هفته گذشته در مجموع 1659 میلیارد تومان پول واقعی از بورس برداشت شد و میانگین برداشت روزانه پول واقعی 331 میلیارد تومان بود که…

در هفته گذشته در مجموع یک هزار و 659 میلیارد پول واقعی از بورس خارج شد و میانگین برداشت روزانه پول واقعی 331 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته 45 درصد افزایش داشت.

تمامی عوامل عملکرد بورس اوراق بهادار تهران در هفته اول آبان ماه منفی بود. به نظر می رسد در حال حاضر چشم انداز بورس تهران مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید دولت و سازمان بورس چه زمانی را برای حمایت از بورس انتخاب می کنند.

در پایان هفته گذشته شاخص کل برای دومین هفته متوالی افت کرد و نسبت به هفته های گذشته در سال جاری افت بیشتری داشت.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نشست خبری با خبرنگاران از پایان دوره قیمت گذاری دستوری خبر داد.

همچنین رئیس سازمان بورس شایعه استعفای خود را به دلیل شرایط بد بازار تکذیب کرد و اعلام کرد که تا آخرین لحظه مسئولیت خود را حفظ خواهد کرد.

عشقی در خصوص ورود خودروهای تارا و 207 به بورس کالا اعلام کرد که این دو محصول در بورس پذیرفته شده و قطعا در کمترین زمان ممکن و در زمان مناسب عرضه خواهند شد.

همچنین یکی دیگر از محصولات شرکت خود ایران با نام هایما برای دومین بار در بورس پذیرفته شد و از 17 آبان ماه عرضه می شود.

اما موضوعی که در هفته دوم آبان ماه برای بازار اهمیت دارد، عدم فروش سهام فروشندگان و ورود حمایتی خریداران به محدوده پشتیبانی فنی شاخص کل است.

* سهام 15 میلیون ریالی متولدین 1401

هیأت وزیران در جلسه روز چهارشنبه به ریاست آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور به منظور ارائه نظر شورای بازنگری و اجرای مصوبات دولت با قوانین، آیین نامه اجرایی ماده (11) قانون حمایت از خانواده و جوانان. قانون و بند (ر) تبصره 2) ماده واحده قانون بودجه سال 1401 کل کشور را تغییر داد.

بر اساس این اصلاحیه، مبلغ اختصاص یافته به متولدین سال 1401 برای خرید صندوق های سرمایه گذاری بورسی برای هر نوزاد 15 میلیون ریال و تا سقف 15 هزار میلیارد ریال است.

دولت پیش از این مقرر کرده بود یک میلیون تومان به متولدین 1400 و یک و نیم میلیون تومان به متولدین 1401 تعلق گیرد.

* بورس گران است

مجتبی دانشی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: شرکت های حاضر در بورس از نظر ارزشی و عملکرد ماهانه منطقی هستند و همین امر باعث شده تا بازار سرمایه برای سرمایه گذاری ارزشمند شود. بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای مالی برای سرمایه گذاری مزیت هایی دارد اما ریسک هایی که این روزها بورس را تهدید می کند به سیستم خارج از بازار سرمایه مربوط می شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی سرمایه گذاران بورس را ارزان می بینند، مسکن با رشد 3 برابری مواجه شده و سهام 75 درصد افت داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: روند فعلی بورس تا رفع ابهامات و روشن شدن شرایط کلان اقتصادی کشور ادامه خواهد داشت. زمانی که ریسک بر بازار سرمایه حاکم است، نباید انتظار افزایش معاملات و ورود پول به بازار سرمایه را داشته باشیم. بنابراین تا زمانی که ریسک ها به حد معقولی نرسد تا فعالان بتوانند وارد جریان هوشمند پولی در بورس شوند که منجر به ورود جریان خرد پول نیز به بازار می شود، نمی توان روند صعودی را برای بورس پیش بینی کرد.

* بیشترین کاهش شاخص کل در سال 1401

روند شاخص کل بورس در تمامی روزهای هفته گذشته کاهشی بود. شاخص در اولین روز کاری هفته با افت 1206 واحدی و در روز یکشنبه با افت 12163 واحدی وارد کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی شد. شاخص در روز دوشنبه 19 هزار و 61 واحد افت کرد و روز سه شنبه شاخص به ریزش ادامه داد و 10 هزار و 676 واحد کاهش یافت. روز چهارشنبه نرخ افت شاخص ۲۵ هزار و ۹۹۳ واحد افزایش و کاهش یافت.

شاخص کل در پایان هفته اول آبان ماه به رقم یک میلیون و 241 هزار و 67 واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 69 هزار و 99 واحد کاهش یافت، بنابراین بازدهی شاخص بورس در هفته منفی 5.3 بود. درصد این کاهش شاخص بیشترین کاهش هفتگی شاخص کل در سال جاری است.

* رفتاری مشابه با شاخص عمومی همگن

شاخص کل هم وزن بورس در هفته اول آبان ماه نیز با افت همراه بود. این شاخص در روز شنبه 400 واحد رشد کرد و در روز یکشنبه 1299 واحد و روز دوشنبه 4459 واحد افت کرد.

این شاخص در روز سه شنبه افت 3570 واحدی داشت و در نهایت روز چهارشنبه افت 8307 واحدی و بیشترین افت هفته را برای سهامداران به همراه داشت.

شاخص کل هم وزن در پایان هفته ۱۷ هزار و ۲۳۵ واحد کاهش نسبت به هفته قبل داشت و بازدهی منفی ۴.۵۵ درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل همگن در سطح 361 هزار و 360 واحد قرار دارد.

* رشد ارزش معاملات کوچک در بورس

در هفته اول آبان ماه، میانگین ارزش معاملات کل هفته 43.910 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 39.846 میلیارد هفته قبل 10 درصد افزایش داشت.

در این هفته میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سهام 2 هزار و 412 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم یک هزار و 917 میلیارد هفته قبل 26 درصد افزایش داشت.

* رشد متوسط ​​ارزش هفتگی صف خرید

میانگین ارزش صف های فروش در هفته گذشته 61 میلیارد تومان بوده که نسبت به میانگین 52 میلیارد تومانی هفته قبل بیشتر بوده و 577 درصد افزایش یافته است. بیشترین رقم هفته 131 میلیارد تومان بود که روز چهارشنبه به ثبت رسید و کمترین رقم مربوط به روز شنبه بود که ارزش صف های فروش نهایی 24 میلیارد تومان بود.

میانگین ارزش صف های خرید در هفته گذشته 88 میلیارد تومان بوده که نسبت به میانگین هفته گذشته 27 میلیارد تومان افزایش داشته است. در این هفته میانگین ارزش صف های خرید 44 درصد افزایش یافت. بیشترین رقم هفته 230 میلیارد تومان و در روز یکشنبه و کمترین رقم مربوط به روز چهارشنبه 18 میلیارد تومان بوده است.

* تداوم خروج سرمایه واقعی

طی هفته گذشته، ما شاهد جریان پول واقعی در تمام روزهای معاملاتی بوده ایم و تغییر خالص مالکیت قانونی به بازار واقعی منفی بوده است.

در مجموع یک هزار و 659 میلیارد تومان پول واقعی در طول هفته از بورس خارج شد و میانگین برداشت روزانه پول واقعی 331 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته 45 درصد افزایش داشت. در پایان هفته گذشته رکورد 19 روز متوالی برداشت پول واقعی به ثبت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید