توافق اتحادیه اروپا در مورد طرح اضطراری گاز


صرفه جویی اجباری گاز در زمستان دستور کار فوری وزرای انرژی اتحادیه اروپا بود و نشست بروکسل برای کاهش 15 درصدی مصرف با اکثریت…

اجماع منطقه فدرال اروپا، راز یک پیشنهاد فوری برای گازاجماع منطقه فدرال اروپا، راز یک پیشنهاد فوری برای گاز

صرفه جویی اجباری گاز در فصل زمستان در دستور کار فوری وزرای انرژی اتحادیه اروپا بود و در نشست بروکسل با اکثریت آرا بر سر کاهش 15 درصدی مصرف به توافق رسید. هدف، مقابله بهینه با توقف نهایی صادرات گاز روسیه است.

طرح اضطراری گاز برای زمستان 2022 که توسط کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود، اکثریت آرای مثبت را در نشست وزرای انرژی اتحادیه کسب کرد. چشم انداز این طرح محدود و کاهش 15 درصدی مصرف گاز در ماه های سرد سال و مدیریت وابستگی به صادرات گاز روسیه است.

دولت های اروپایی نگران امنیت انرژی و سیستم گرمایش کشورهای خود هستند. این نگرانی وجود دارد که گازپروم در واکنش به تحریم های اعمال شده علیه مسکو، عرضه گاز مورد نیاز اروپا را قطع کند.

این طرح با چند استثنا از جمله مالت، قبرس و ایرلند پذیرفته شد و مجارستان یکی از مخالفان آن بود. بر اساس این مصوبه و بر اساس پیشنهاد کمیسیون اتحادیه، مصرف ملی اعضا از اول مردادماه ۱۳۹۱ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ به طور داوطلبانه ۱۵ درصد کاهش می‌یابد، همچنین باید سازوکاری برای کاهش مصرف و کاهش مصرف ایجاد شود. ذخیره سازی در صورت مشکلات عرضه گسترده.

این توافق به عنوان نمادی از اتحاد اعضا تلقی می شود، زیرا تعدادی از کشورها گاز روسیه را وارد نمی کنند. اسون گایگلد، مشاور اقتصادی آلمان در حزب سبز در توییتی نوشت: اعضایی که گاز وارد نمی‌کنند و متعهد به کاهش مصرف شده‌اند، همبستگی خود را نشان داده‌اند. این هرگز اتفاق افتاده است.”

علاوه بر این، تا پایان سال 2023، حدود 14 میلیون بخاری گازی در آلمان مورد بازرسی و آزمایش فنی قرار خواهند گرفت.

کشورهایی مانند قبرس، مالت و ایرلند تا زمانی که مستقیماً به شبکه گاز کشورهای عضو دیگر متصل نباشند از صرفه جویی در گاز معاف هستند. همچنین برای کشورهایی که به مصرف گاز برای ذخیره سازی گاز یا بحران انرژی قریب الوقوع یا تولید اضطراری نیاز دارند، تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته می شود تا نرخ صرفه جویی اجباری کمتری را برآورده کند.

وزیر انرژی جمهوری چک که رئیس دوره ای شورای اروپا است، در حاشیه این نشست در بروکسل گفت: کشورهای مختلف در شرایط متفاوتی قرار دارند. به عنوان مثال، در برخی از آنها خطوط ارتباطی وجود نداشت و برخی هنوز باید کارهای زیادی انجام می دادند تا مخازن گاز را به اندازه کافی برای زمستان پر کنند.

در کنار توافق فوق، وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه ای مشترک پس از دیدار با همتای چک خود در پراگ گفت: ما باید برای تمامی سناریوهای ممکن به سبک نظامی رهبری روسیه آماده باشیم.

آنالنا بربوک تاکید کرد که مسکو از انرژی به عنوان سلاح استفاده می کند و افزود: برای غلبه بر وابستگی به روسیه، اتحادیه اروپا باید خود را از وابستگی به منابع سوخت فسیلی رها کند.

دیدگاهتان را بنویسید