تولید سوخت موشک از باکتری؛ سوخت قوی تر و در عین حال سالم تر!


دانشمندان با تکیه بر یک مولکول ویژه تولید شده توسط باکتری ها توانستند سوخت موشک را از باکتری هایی تولید کنند که بسیار قوی تر است.

دانشمندان با کمک یک مولکول خاص موفق به تولید سوخت زیستی پایدار از باکتری ها شده اند که قدرت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل از آن به عنوان سوخت موشک استفاده می شود. در مقایسه با سایر فرآورده های نفتی از جمله سوخت جت، این مولکول دارای چگالی انرژی بالاتری است.

آقای بیلت

بیشتر بخوانید: جوجه های معتاد به ماری جوانا قیمت بالاتری دارند!

تولید سوخت موشک از باکتری

گروهی از متخصصان به سرپرستی آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، با الهام از مولکووای صد قارچ ایجاد شده توسط باکتری به نام کمپلکس قارچ، موفق به تولید سوخت کاملا جدیدی شدند که چگالی انرژی بسیار بالاتری نسبت به بسیاری از سوخت های رایج و پیشرفته امروزی دارد. از جمله سوخت های موشکی ناسا.

ساختار خاص این مولکول ها دلیل این است که این سوخت انرژی پتانسیل بسیار بالایی دارد. از طرفی مولکول های سوخت در این ساختارها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، بنابراین انرژی سوخت آنها بسیار بیشتر است.

سپس دانشمندان شبیه سازی های کامپیوتری را برای تعیین خواص این نوع جدید سوخت اجرا کردند و نتیجه شگفت انگیز بود. چگالی انرژی این سوخت بیش از 50 مگاژول در لیتر است. برای مقایسه، این مقدار برای بنزین حدود 32 مگاژول و برای سوخت جت و موشک حدود 35 مگاژول است!

تولید سوخت موشک از باکتری؛  سوخت قوی تر و در عین حال سالم تر!

این چگالی بالاتر می تواند میزان سوخت مورد نیاز برای پرتاب موشک را کاهش دهد. در عین حال تولید سوخت با این باکتری ها از اثرات زیست محیطی و مضر سوخت های امروزی نیز می کاهد. جی کیزلینگ، رهبر پروژه و مدیر عامل موسسه مشترک انرژی زیستی وزارت انرژی (JBEI)، گفت:

«این مسیر بیوسنتزی که ما در پیش گرفته‌ایم راهی پاک برای تولید سوخت‌هایی با چگالی بالا و محتوای انرژی بالا است. قبلاً برای تولید سوخت موشک از فرآورده های نفتی باید از روشی بسیار سمی استفاده می کردیم که آلودگی بیولوژیکی زیادی داشت. از آنجایی که این سوخت توسط باکتری های تغذیه شده از مواد گیاهی تولید می شود، از همان مقدار دی اکسید کربن تولید شده در جو استفاده می کند. بنابراین وقتی از این نوع سوخت میکروبی استفاده می شود، آلودگی بسیار کمتری نسبت به سوخت های قبلی وارد محیط زیست می شود».

لازم به ذکر است که در حال حاضر امکان استفاده از سوخت جدید در هیچ موشکی وجود ندارد، باید منتظر سازگاری این سوخت و موشک ها با یکدیگر باشیم. از سوی دیگر، واضح است که جایگزینی این سوخت به طور طبیعی می تواند نقش مهمی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ساخت سوخت موشک از باکتری چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید