جدیدترین تصاویر سیاره عطارد توسط فضاپیمای Bek‌ Colombo ثبت شده است


BepiColombo ماموریت مشترک آژانس فضایی اروپا (ESO) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) است. مقصد نهایی فضاپیما، مدار عطارد است، اما برای رسیدن به این سیاره باید مسیری طولانی را طی یک سری پرواز طی کند.

بیشتر بخوانید:

ماجراجویی اخیر یکی از مانورهای گرانشی بیپی کلمبو بود. این مانور یک حرکت ناوبری است که به آن کمک می کند در نهایت در سال 2025 در مدار سیاره میزبان خود فرود بیاید. این دومین گذر فضاپیمای Bicolombo از نزدیکی عطارد است و معمولاً شش گذر برای این مأموریت دارد. پیش از این، فضاپیما از زهره عبور کرده بود و تا پایان سال 2020 تصاویر غیرعادی از سیاره زمین ارسال کرد.

تصویر جدید از عطارد زمانی گرفته شد که کاوشگر در حدود 920 کیلومتر (570 مایل) بالاتر از سطح سیاره قرار داشت. این فضاپیما در این گذر به عطارد نیز نزدیک شد و در آینده تصاویر بیشتری از این سیاره منتشر خواهد شد. بخش هایی از کاوشگر پکن کلمبو نیز در این تصویر قابل مشاهده است.

جدیدترین تصویر از سیاره عطارد منتشر شد

آژانس فضایی اروپا نیز یک کپی از این تصویر را به اشتراک گذاشته است که بخش‌های مختلف سیاره از جمله نام دهانه‌ها و سایر ویژگی‌های زمین‌شناسی را نشان می‌دهد. در این تصویر، دهانه Eminescu به لطف قله ای در مرکز، کمی شبیه مردمک چشم است.

انسان‌ها تاکنون چندین کاوشگر به عطارد، نزدیک‌ترین سیاره به خورشید، فرستاده‌اند. فضاپیمای مارینر 10 در دهه 1970 از این سیاره بازدید کرد و سپس در سال 2011 ناسا فضاپیمای مسنجر را به مدار عطارد فرستاد.

به گفته آژانس فضایی اروپا، Bicolombo به دانشمندان دید بهتری از عطارد می دهد و اطلاعاتی را برای درک بهتر ویژگی های زمین شناسی، جو و تاریخ این سیاره ارائه می دهد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید