جزئیات جدید دریافت مالیات از کارتخوان ها


برخی از مودیان مدعی هستند که کارتخوان هایی هستند که بدون اطلاع آنها فعال هستند و سازمان امور مالیاتی …

برخی از مودیان ادعا می کنند که کارتخوان هایی دارند که بدون اطلاع آنها فعال هستند و سازمان مالیاتی بر این اساس مالیاتی از آنها اخذ کرده است. سازمان امور مالیاتی این موضوع را رد نمی کند.

تجارت نیوز نوشت: در دعوای اصناف و سازمان مالیاتی برخی مودیان مدعی هستند کارتخوان هایی وجود دارند که بدون اطلاع آنها فعال هستند و سازمان مالیاتی بر این اساس برای آنها مالیات تعیین کرده است.

این اظهارات در حالی است که یکی از دلایل اختلاف اخیر اصناف و سازمان امور مالیاتی بر مبنای نمایندگی کارتخوان ها در محاسبات مالیاتی است.

موضوع بی اطلاعی مودیان از دستگاه کارتخوان موضوع جدیدی نیست و حتی سازمان مالیاتی نیز آن را تکذیب نمی کند.

بررسی ها نشان می دهد که سازمان امور خارجه پیش از این از اشخاص حقیقی و حقوقی در سمت مودی خواسته بود تا از طریق درگاه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

با این حال، مودیان مالیاتی همچنان با رویه ای که سازمان امور مالیاتی برای مبنا کردن تراکنش های کارتخوان در پیش گرفته است، مشکل دارند.

حمیدرضا رستگار، مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران می گوید: «کارت خوان ها قبل از اینکه قانونی در مورد اصناف نوشته شود، مورد استقبال اصناف قرار گرفت و مدتی موسسات بانکی و بعداً شرکت های خصوصی، اصناف را تشویق به خرید و نصب کتابخوان کردند. کارت ها.”

وی ادامه می دهد: در این زمینه تعداد زیادی دستگاه کارتخوان خریداری و نصب شد که امروزه ممکن است برخی از این دستگاه ها بدون اطلاع صاحبان خود همچنان فعال باشند. اصناف می گویند ابتدا باید آموزش و اطلاع رسانی درست انجام می شد و سپس پایه مالیاتی از سود حاصل از فروش به تراکنش با دستگاه کارت خوان، چک و حساب بانکی تبدیل می شد.

قانون پایانه های فروشگاهی و نظام مودیان در حال حاضر کنترل کار دستگاه های کارت خوان را دارد که مصوب سال 1377 است و سازمان مالیاتی بر اساس این قانون رویه مالیاتی خود را تغییر داد.

قانونی که به طور کامل اجرا نشد

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران اما می گوید: قانون صددرصد اجرا نمی شود و بنابراین سازمان مالیاتی نمی تواند تمام شرایط این قانون را ملاک وصول مالیات قرار دهد.

مشکلات قانون پایانه های فروشگاهی و سیستم مودیان مشکلی است که سازمان امور مالیاتی به رسمیت شناخته است.

چندی پیش محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات مالیاتی از احتمال تعلیق این قانون به دلیل مشکلات خبر داد.

اما به نظر می رسد سازمان امور مالیاتی همچنان بر اخذ مالیات اصناف بر اساس این مصوبه اصرار دارد، انتظاری که نه تنها مورد پسند اصناف نیست، بلکه آنها را مجبور به اعتراض نیز کرده است.

رستگار، مشاور مالیاتی اتاق اصناف در خصوص وضعیت موجود گفت: انتظار می رفت با اطلاعیه روز گذشته سازمان مالیاتی مشکلات برطرف شود اما در عمل این سازمان در موضع قبلی خود در خصوص معیارهای معاملات مالی و ضوابط معاملات مالی باقی ماند. مجبور به رد مودی برای اثبات ادعای خود است.

وی افزود: در این شرایط شرایط رکود در اصناف مختلف رایج است، اکثر فروشندگان تمایلی به معامله خاص ندارند، سازمان مالیاتی هر معامله را بر مبنای مالیات است، اما سود حاصل از این معامله بسیار کمتر از مالیات است.

دیدگاهتان را بنویسید