جزئیات طرح مالیات بر درآمد شخصی


در این طرح، هر فرد ایرانی یا هر فرد مقیم ایران که دارای شناسه هویتی منحصر به فرد مانند شماره ملی یا…

جزییاتجزییات

رئیس مرکز آموزش، تحقیقات و برنامه ریزی مالیاتی در خصوص طرح مالیاتی کل درآمد اشخاص حقیقی توضیحاتی ارائه کرد.

ایسنا نوشت: مهدی موحد درباره طرح مالیات بر کل درآمد شخصی توضیح داد: در این طرح هر فرد ایرانی یا هر فرد مقیم ایران که دارای شناسه هویتی منحصر به فرد مانند شماره ملی یا شماره گذرنامه باشد، پرداخت کننده مالیات بالقوه و هر نوع فعالیتی که اقتصاد را راه می اندازد و درآمد داشته باشد، مالیات دهنده واقعی می شود و بر این اساس امکان اخذ مالیات فراهم می شود.

ویرایش اول این لایحه تهیه و برای بررسی بیشتر به وزارت اقتصاد ارائه شده است. سازمان امور مالیاتی نیز تغییراتی در آن ایجاد کرده و در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است.

وی ادامه داد: بنابراین ایرانیان مقیم خارج از کشور یا اتباع خارجی مقیم ایران می توانند بر اساس شماره شناسایی مشمول این مالیات شوند. البته این بستگی به نوع فعالیت آنها دارد.

فردی که 10 سال پیش مهاجرت کرده نیز می تواند شامل شود، زیرا ممکن است فعالیت وی مربوط به حوزه اقتصادی کشور باشد. در این راستا مالیات از کل درآمد افراد اخذ می شود.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی با طرح این سوال که طرح کلی مالیات بر درآمد چه مزایایی دارد؟ وی پاسخ داد: این طرح نه تنها باعث افزایش درآمد می شود، بلکه هدف آن تحقق عدالت مالیاتی است.

کلیه درآمدهای حاصل از کلیه جریان های درآمدی یک فرد تجمیع می شود و یک مالیات دریافت می کند و بالاتر از این پایه معافیت مشمول مالیات می شود. مثلاً فردی یک طلافروشی، یک سری سهام و یک سپرده بانکی دارد که از آن درآمد و سود دارد. همه این موارد با هم جمع می شوند، معافیت پایه گرفته می شود و بالاتر از معافیت پایه مشمول مالیات کل درآمد می شود.

موحد همچنین درباره اینکه آیا هر خانوار باید اظهارنامه بدهد یا نه، توضیح داد: شرایط اجرای این طرح ممکن است به گونه ای پیش نرود که هر فرد یا خانواده ای اظهارنامه کند. ممکن است بر اساس اطلاعات موجود از خانواده ها یا افراد، یک اظهارنامه پیش فرض یا یک اظهارنامه از پیش پر شده تهیه شود. اگر این بازده های از پیش پر شده برای مردم تهیه شود، تصور بازگشت خود برای آنها غیر ضروری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید