جوجه ریزی در خرداد 6 درصد کاهش یافت


رئیس انجمن پرورش مرغ گوشتی گفت: اگر خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام با هدف جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان در یک …

جوجه‌ریزی در خردادماه 6 درصد کاهش یافتجوجه‌ریزی در خردادماه 6 درصد کاهش یافت

رئیس انجمن مرغ گوشتی گفت: اگر قرار است خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام جلوی ضرر تولیدکنندگان را بگیرد، تا یک هفته آینده قیمت ها واقعی باشد اما در عمل خریدهای این شرکت تاثیر چندانی در بازار ندارد. “

محمد یوسفی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تعادل تولید و عرضه مرغ در بازار، اظهار کرد: ضرر و زیان مرغداران پس از تحقق قیمت مرغ گوشتی در بازار کاهش یافته و بازار به سمت تعادل پیش می رود. به عنوان مثال قیمت جوجه یک روزه از 2500 تن به 5000 تن افزایش یافت.

وی گفت: تولیدکنندگان مرغ برای کاهش تلفات تعداد جوجه کشی ها را کاهش داده اند. تولیدکنندگان ماهانه حدود 120 میلیون مرغ را ذبح می کنند که در این ماه حدود 6 درصد کاهش داشته است. قیمت مرغ از 40 هزار تن در کیلوگرم به 60 هزار تن در کیلوگرم رسیده است که احتمالاً از 60 هزار تن در کیلوگرم نیز فراتر رفته است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام باید طی یک هفته واقعی باشد تا از ضرر تولیدکنندگان جلوگیری شود اما در عمل خریدهای این شرکت تاثیر چندانی در بازار نداشته است.

رئیس انجمن مرغ گوشتی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید سیاست هایی را دنبال کند تا تولیدکنندگان انگیزه تولید را از دست ندهند، گفت: دولت باید از شدت کیفیت خرید آنها بکاهد تا از ضرر سریع تولیدکنندگان جلوگیری کند. کاهش ضرر تولیدکنندگان باید در اولویت باشد تا رغبت تولید را از دست ندهند. مداخله شرکت پشتیبانی امور دام باید بازار را متعادل کند به این معنا که تولیدکنندگان ضرر نکنند و مصرف کنندگان از قیمت ها راضی باشند.

به گفته یوسفی؛ حداکثر دوره پرورش برای جوجه های گوشتی 50 روز است. اگر تراز تجاری آنها در این مدت منفی باشد، بدون شک در هچ بعدی تجدید نظر خواهند کرد.

این فعال اقتصادی شرایط تامین مواد اولیه دامداران و مرغداران را مناسب ندانست و خاطرنشان کرد: رئیس جمهور مستقیماً برای بررسی و تامین مواد وارد شده و دستور داده است تا در اسرع وقت به فساد در این حوزه رسیدگی شود. در حال حاضر از عرضه تا قیمت مواد اولیه در کشور چالش داریم و به نظر می رسد سیستم بازار نمی تواند در مدیریت عرضه و فروش مواد اولیه موفق باشد.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان گفت: فرصت خرید 60 هزار تنی هر کیلوگرم مرغ برای طیف وسیعی از مردم از دست رفته است. اگر روال مصرف عادی بود، شرکت حمایت از حیوانات از بازار خارج می شد در حالی که شاهد حضور این شرکت در بازار هستیم و به نظر می رسد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار وجود نداشته باشد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در پاسخ به این سوال به برخی تولیدکنندگان طیور هشدار داد که در صورت عدم فراهم شدن شرایط تولید به عراق مهاجرت خواهند کرد زیرا جذابیت تولید در این کشور رو به رشد است. فکر می کنید بالاخره تولیدکنندگان مجبور به مهاجرت خواهند شد؟ وی گفت: این کار برای همه مقدور نیست و برای برخی از تولیدکنندگان مرزی مانند ایلام، کرمانشاه و کردستان این امکان وجود دارد. اکنون مهاجرت در بین مرغداران چندان رایج نیست.

دیدگاهتان را بنویسید