حجاب در اسلامی سازی دانشگاه اولویت ندارد/ اعتقادات و تفکر رکن اصلی و روحیه حیات بخش اسلام است.حجت الاسلام والمسلمین محمد شریفانی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز در خصوص اسلامی شدن این دانشگاه گفت: دانشگاه اسلامی یک دانشگاه است. که بتواند عالمی متعهد تربیت کند که در برابر خدا و خود و مردم مسئول باشد.» بنابراین روح اسلام در آن حاکم است که ارزش شئونات علمی و اخلاقی است. رعایت ظواهر اسلامی مهم است، اما این مهم نیست. یعنی پوسته ای از اسلام بیافرینیم که روح ندارد اعتقاد و تفکر رکن اصلی و روح حیات بخش اسلام است و اگر ایمان مردم به خدا و انسانیت رشد کند قطعا به مظاهر اسلامی و کاستی های آشکار پایبند خواهند بود. دانشگاه ها حذف خواهند شد

وی افزود: عفاف و حجاب اگرچه از مهم ترین دستورات دین ماست اما در اسلامی سازی دانشگاه اولویت ندارد. بلکه مانند نماز از شعائر دینی است و اجرای آن نیاز به پشتوانه دینی دارد. پرکردن دانشگاه از نمازخانه، کسی را نمازخوان نمی‌کند. اگر عقاید و اعتقادات مردم اصلاح نشود، نماز و حجابی را که می خوانند متهم به ریا می کنند، زیرا آنها اصلاً به این نماز و حجاب اعتقادی ندارند و قصدشان فقط تظاهر به اهداف دیگر است; بنابراین اولویت در اسلامی سازی دانشگاه تعهد و تخصص است.

شریفانی تصریح کرد: رسالت اصلی دانشگاه جهاد تبیین مورد تاکید مقام معظم رهبری است که به مردم بفهماند چرا باید مسلمان و متعهد باشند و چرا باید درس بخوانند. در اين ميان، وظيفه اوليه بر عهده استاد است و شايد نيازي به تعريف نقش دانشجو نباشد. استاد عالم علم و اخلاق در دانشگاه است و اندیشه دانشجو در دست اوست. میزان تقلید یک فرد از معلمان خود تحت تأثیر خانواده نیست. همه کسانی که به مقام علمی یا اخلاقی عالی رسیده اند، موفقیت خود را مدیون یک معلم خوب هستند. حتی خانواده و جامعه نقش خود را به عنوان معلم در تربیت انسان ایفا می کنند. بنابراین بار اصلی اسلامی شدن دانشگاه تماماً بر دوش استاد است.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: موفقیت دانشگاه ها در انطباق با مبانی اسلامی امری نسبی است. اگر دانشگاه را با گذشته مقایسه کنیم، واقعاً تغییرات جدی در آن به وجود آمده است. قبل از انقلاب وقتی رئیس دانشگاه شیراز از شهید آیت الله مطهری خواست هر چه می خواهد از ایشان بخواهد، ایشان اتاقی برای اقامه نماز طلبه خواستند. امروز در دانشگاه های شیراز بیش از 40 نمازخانه داریم که روزانه 2 هزار نفر در آن نماز می خوانند.

وی تاکید کرد: اگر دانشگاه امروز را با نقطه هدف بسنجیم، فاصله زیادی تا قله پیدا می کنیم. ما هنوز راه زیادی را در رابطه با حوزه و دانشگاه طی نکرده ایم تا آنچه اسلام از ما خواسته است را اجرا کنیم. چند نفر از ائمه جماعت ما توانسته اند خود را در حد آیات شهید داسغیب و مدنی تربیت کنند؟

حجت الاسلام شریفانی بیان کرد: من معتقد به تفکیک جنسیتی در دانشگاه نیستم؛ در دانشگاه هم به تفکیک جنسیتی اعتقادی ندارم. اگر با تبيين صحيح حقيقت دين، سطح استدلال طلاب را بالا ببريم و آنها را به ارزش شخصي خود بشناسانيم، نيازي به تفكيك جنسيتي و اجبار نيست و آنها رفتار قانوني خواهند داشت. زیرا فطرت جوانان ما پاک است و پذیرش حقیقت از بزرگسالان بهتر و بیشتر است.

به گفته وی، دولت ها همواره بسته به جهان بینی خود با اسلامی شدن دانشگاه برخورد کرده اند. برخی فعالانه و برخی دیگر منفعلانه عمل کرده اند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: حوزه اجبار و اجبار جدا از حوزه علم است و برای یک فرد تحصیلکرده کار نمی کند؛ بلکه این حوزه از علم است. باید تمام غم خود را معطوف به تبیین صحیح مسائلی مانند دانشگاه اسلامی و حجاب کنیم. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین دشمنانی که داریم، اگر به زور متوسل شویم، مسئله به جای مذهبی، سیاسی و گاه لجبازی و مغرضانه طرفین می شود.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید