حذف دیه برای خریداران ارز با کارت ملی


یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت مجاز است سیاست های حمایتی خود از جمله پرداخت یارانه را از سوی افرادی که توانایی مالی …

دعلم يارانه كموكمعيشتي كوليران ارز با كارت مليدعلم يارانه كموكمعيشتي كوليران ارز با كارت ملي

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت حق دارد سیاست های حمایتی خود از جمله پرداخت یارانه را از افرادی که توانایی مالی خرید 2000 دلاری با کارت ارز ملی را دارند، پس بگیرد.

میثم مهرپور در گفت وگو با فارس، ضمن اشاره به موضوع مابه التفاوت قیمت توافقی ارز با نرخ (غیر رسمی) بازار آزاد و پرداخت 2000 دلار برای هر کد ملی در سال، اظهار داشت: بحث پرداخت ارز. در نرخ توافقی بازار برای هر کد ملی بر اساس اشتباه است و متاسفانه از گذشته وجود داشته و تا به امروز ادامه دارد.

این کارشناس اقتصادی در تشریح ریشه تاریخی این اثر گفت: اصل این کار در دولت هاشمی رفسنجانی وجود داشت و در آن زمان به جای 2 هزار دلار به 5 هزار دلار می رسید اما دلیل علمی و منطقی برای این کار وجود نداشت.

وی افزود: در آن زمان توجیه این موضوع این بود که دولت یا نرخ ارز بازار آزاد را به رسمیت می شناسد یا نمی شناسد، حالا که نرخ ارز آزاد از سوی دولت به رسمیت شناخته نمی شود، پس دولت باید ارز را به دولت تحویل دهد. تجدیدنظرخواهان با همان نرخ

* هر شهروندی لزوماً کاربر و جویای ارز نیست/ مردم عادی سپر انسانی تخریب کنندگان ارز می شوند.

مرپور با اشاره به اینکه کالایی بودن ارز نیاز به تعریف دارد، گفت: لزوماً هر شهروندی استفاده کننده و جویای ارز نیست و در این فرآیند پرداخت ارز به هر کد ملی، افرادی متولد می شوند که سپر انسانی در برابر تخریب کنندگان هستند. بازار ارز

این کارشناس اقتصادی تاکید می کند: تعداد افرادی که برای خرید ارز با نرخ توافقی در صرافی صف می کشند به قدری افزایش یافته که می توان ادعا کرد بسیاری از این افراد کاندیدای واقعی خرید ارز نیستند.

وی ادامه داد: مدل پرداخت ارز با نرخ توافقی برای هر کد ملی در نهایت منجر به نرسیدن اسکناس به دست متقاضی واقعی می شود و طبیعتا زمینه را برای اختلال در بازار ایجاد می کند و میلیاردها دلار از منابع ارزی کشور در این راه هدر می رود. در طول سال ها.

امکان حذف یارانه خریداران ارز با کارت ملی/سوء استفاده سوءاستفاده کنندگان از اطلاعات خریداران ارزی

مهرپور با تشریح خطرات افرادی که به دلالان برای خرید ارز با نرخ توافقی اعتماد دارند اما کاندیدای واقعی نرخ ارز نیستند، گفت: ممکن است بسیاری از افرادی که کد ملی خود را برای کسب سود در اختیار اخلالگران بازار ارز قرار می دهند، عده قلیلی باشند. این کار را انجام داده و ممکن است توانایی مالی خرید 2000 دلار به مبلغ بیش از 60 میلیون تومان را نداشته باشد.

وی تاکید کرد: سیستم سیاست گذاری نمی تواند مشخص کند که خریدار ارز با کد ملی مشخص توانایی مالی خرید دارد یا خیر، اما با توجه به اینکه این فرد این ارز را با قیمت بیش از 60 میلیون تومان و به طور قطعی خریداری کرده است. از اهدافی مانند مسافرت خارجی استفاده می کند البته منابع مالی لازم را دارد و دولت اجازه دارد او را از سیاست های کمکی مانند پرداخت یارانه محروم کند و به متقاضیان نیازمند بدهد.

این کارشناس اقتصادی گفت: یعنی فردی که ارز با کد ملی خریده است دیگر نیازی به سیاست های حمایتی دولت ندارد.

مهرپور تصریح کرد: از سوی دیگر افرادی که از سوی دلالان برای خرید این ارز معرفی می شوند به زور کد ملی، کارت بانکی، شماره حساب و بعضا رمز کارت بانکی خود را به دلالان ارز می دهند که در روزهای آینده می تواند مورد سوء استفاده گسترده قرار گیرد. اطلاع رسانی این افراد باید توسط دلالان ارز انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید