حمام کردن دیرهنگام چه عوارضی دارد؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، با دوش گرفتن، آلودگی و گرد و غبار را از بین ببرید، پوست خود را با محصولات معطر، مرطوب کننده و نرم کننده پاکسازی و پاکسازی کنید و به تمام قسمت های نادیده گرفته شده بدن توجه کنید. این یک مراسم خودمراقبتی و روتین آرامش بخش است که بوی خوب و احساس خوبی در شما ایجاد می کند. اما واقعاً با قطع دوش گرفتن چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

بیشتر بخوانید:

همانطور که احساسات و میزان ورزش می تواند بر بدن ما تاثیر بگذارد، دوش گرفتن نیز می تواند تاثیر مثبتی بر بدن ما داشته باشد و وقتی دوش گرفتن را قطع می کنیم، اتفاقات زیادی در بدن ما می افتد.

در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد ممکن است از دوش گرفتن خودداری کنند، مانند صرفه جویی در مصرف آب یا امتناع از انطباق با هنجارهای اجتماعی یا تنبلی، اما می تواند بیشتر از آنچه فکر می کنید مشکل ساز باشد. شما فقط کمی بداخلاق می شوید و بوی بدی می دهید. هنگامی که حمام را حذف می کنید، تغییرات فیزیکی زیادی رخ می دهد و می تواند منجر به مشکلات پوستی و سلامتی شود. به گفته متخصصان، این واقعا زمانی اتفاق می افتد که شما دوش نگیرید.

یکی از مناطقی که بیشتر تحت تاثیر عدم حمام قرار می گیرد، پوست شما است. اگر به طور منظم دوش نمی گیرید یا این کار را به ندرت انجام می دهید، می توانید انتظار داشته باشید که پوست شما سریع و نامطلوب واکنش نشان دهد. سلول های مرده، عرق و ذرات گرد و غبار به پوست می چسبند. این یک مشکل بزرگ است زیرا این لایه “محیط غنی برای رشد باکتری های پوسیده ایجاد می کند و بوی بد تولید می کند.”

البته بسیاری از باکتری ها از بدن ما به عنوان میزبان استفاده می کنند، اما همیشه با چشم یا بینی قابل مشاهده نیستند. هنگامی که دوش گرفتن را متوقف می کنید، این باکتری ها از دید، ذهن و بویایی دور می مانند.

پس از توقف دوش گرفتن، بوهای بد به دلیل عوامل طبیعی و محیطی شروع به ایجاد می کنند. این سلول ها و باکتری های مرده پوست در گوشه ها و سوراخ های مختلف بدن شما تجمع می یابند. اگر در فعالیت هایی شرکت کنید که تولید عرق می کنند، مشکل پیچیده تر می شود.

هر چه بیشتر عرق کنید بدتر می شود زیرا رطوبت را ایجاد می کند که باکتری ها و قارچ ها برای رشد نیاز دارند. بیشترین مناطق درگیر زیر سینه، بازوها، کشاله ران و بین انگشتان پا است. این مناطق بیشتر مستعد ابتلا به مخمر و سایر قارچ ها هستند. به دلیل تجمع باکتری ها و قارچ ها در بدن شما بعد از چند روز شروع به بو می کنید.

خارش پوست، خشکی پوست و پوسته پوسته شدن پوست می تواند از عوارض دیر حمام کردن باشد. اگر دوش گرفتن را متوقف کنید، در حال نبرد شدید با پوست خشک هستید و پوست سالم قبلی خود را خراب می کنید. لکه های خشک و خشن ایجاد خواهید کرد که نشان دهنده کم آبی پوست است.

استفاده از روغن‌ها و لوسیون‌های معطر می‌تواند به جلوگیری از پوسته پوسته شدن کمک کند و ممکن است باعث تقویت موقتی شما شود، اما این روش‌ها فقط مشکل را پنهان می‌کنند، نه راه‌حل. پس از پاکسازی یا دوش گرفتن، در حالی که پوست مرطوب است، پوست را با کمی مرطوب کننده بپوشانید.

اگر دوش نگیرید، این تمایل منتفی است و استفاده از محصول در واقع اتلاف وقت ارزشمند است. همچنین بزرگترین عضو بدن شما نشانه های غفلت بیشتری را نشان می دهد.

پوست آکنه ای

انگار که پوست بدبو، خشک و پوسته پوسته به اندازه کافی بد نیست! اگر دوش گرفتن را متوقف کنید، به احتمال زیاد در نقاط مختلف بدن (از جمله سینه و پشت) آکنه خواهید دید.

بخشی از علت آکنه، چربی اضافی یا سبوم است که توسط غدد چربی در منافذ پوست ترشح می شود. این غدد بر روی سینه و پشت ما برجسته تر هستند، که ممکن است شیوع آکنه بدن در این نواحی را توضیح دهد. آکنه التهابی سپس توسط میکروارگانیسم‌هایی تشدید می‌شود که محیط‌های چرب را دوست دارند و سیستم ایمنی بدن ما با آن‌ها مبارزه می‌کند.

ابتلا به خارش جوک یا پای ورزشکار

اگر دونده یا ورزشکار هستید، واقعاً نمی توانید بعد از فعالیت بدنی شدید دوش نگیرید. هنگامی که کارهایی از این قبیل انجام می دهید و سپس تصمیم می گیرید که دوش گرفتن را کاهش دهید، می توانید چیزی به نام “Tinea Cruis” ایجاد کنید. بیشتر به عنوان “خارش حشره” شناخته می شود و به همان اندازه که به نظر می رسد ناخوشایند است.

یکی دیگر از بیماری های مرتبط که ممکن است به آن مبتلا شوید، پای ورزشکار است. این شرایط بسیار ناخوشایند است. عفونت ها با خاراندن یا استفاده از حوله های آلوده منتقل می شوند. قارچ ها می توانند به شدت روی پوست عرق کرده رشد کنند. بنابراین نظافت بسیار مهم است و با دوش گرفتن بعد از ورزش یا فعالیت های ورزشی به این حالت مبتلا نخواهید شد. دوش گرفتن بعد از فعالیت بدنی برای جلوگیری از این امر مهم است و همچنین لازم است بعد از دوش گرفتن با حوله جداگانه ناحیه کشاله ران را با دقت خشک کنید.

پوستت سفت میشه

فقط پوست خشک، پوسته پوسته یا بدبو نیست که باید نگران آن باشید. اگر دوش گرفتن را متوقف کنید، پوست شما در واقع سفت می شود، وضعیتی به نام «هیپرکراتوز نگهدارنده» که شبیه بثورات پوستی است. این بیماری به نام terra firma نیز شناخته می شود که در زبان لاتین به معنای “زمین جامد” است. همه اینها به این معنی است که پوست مرده، کثیفی و روغن های طبیعی بدن به هم فشرده می شوند تا یک ماده چسبنده و چسب مانند روی خارجی ترین لایه پوست ایجاد کنند.

این لکه‌های ناخوشایند می‌توانند روی گردن، بالای بازوها یا پشت زانوها ظاهر شوند، معمولاً پس از یک هفته یا بیشتر از دوش نگرفتن. Terra firma نیز اغلب با هیپرپیگمانتاسیون مرتبط با اگزما اشتباه گرفته می شود. در اگزما رنگدانه زیر پوست است اما در ترا فیرما روی پوست است.

تشدید اگزما و سایر مشکلات

اگر پوست حساسی دارید یا از شرایطی مانند اگزما یا آکنه فوق‌الذکر رنج می‌برید، دوش نگرفتن می‌تواند این شرایط را بدتر و بدتر کند، به‌ویژه در ماه‌های گرم و مرطوب. اگزما می تواند با تعریق بیش از حد تشدید شود، مانند نوعی آکنه به نام فولیکولیت پتروسپوروم.

ممکن است بثورات گرمایی یا لرز داشته باشید که تصور می‌شود به دلیل مسدود شدن مجاری عرق ایجاد می‌شود که منجر به برآمدگی‌های کوچک می‌شود. بثورات حرارتی به ویژه پس از دوره های مکرر تعریق در یک محیط گرم و مرطوب رخ می دهد. پس از یک ورزش یا فعالیت شدید، یک حمام یا دوش آب سرد بگیرید تا از این شرایط مضر پوستی جلوگیری کنید.

اگرچه برخی از متخصصان ادعا می کنند که دوش آب گرم روزانه می تواند پوست شما را خشک کرده و روغن طبیعی آن را از بین ببرد، همه این شرایط ممکن است باعث شود در تصمیم خود برای کمتر دوش گرفتن تجدید نظر کنید. در حالی که ممکن است فردی تمایل داشته باشد برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد از دوش گرفتن خودداری کند و معتقد است که این به وضعیت او کمک می کند، اما می تواند اثر نامطلوب معکوس داشته باشد.

شما عفونت قارچی دارید

وقتی دوش نگرفتن برای مدت طولانی را به معادله زندگی خود اضافه کنید، به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها روی پوست، خود را در معرض خطر ابتلا به انواع عفونت ها قرار می دهید. و عفونت قارچی یکی از بیماری های احتمالی است.

عفونت های قارچی بسیار رایج هستند و معمولاً به راحتی قابل رفع هستند. اما این بدان معنا نیست که آنها مزاحم نیستند. مانند بسیاری از موارد، پیشگیری بهترین درمان است. تمیز کردن منظم به ویژه برای جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری های کاندیدا آلبیکنس که باعث عفونت های مخمری می شوند، مهم است.

در حالی که هر چند وقت یکبار دوش نگرفتن کاملاً حق شماست و دوش نگرفتن برای مدت طولانی کاملاً یک انتخاب شخصی است، به نظر می رسد دوش گرفتن روزانه از بسیاری از بیماری های بدن و پوست جلوگیری می کند.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید