خانواده همسر؛ ریشه درگیری ها و 10 توصیه برای مدیریت آنها


وقتی ازدواج می کنید، احترام به خانواده همسرتان به اندازه احترام به خانواده خودتان مهم است. ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد، اما باید یاد بگیرید که این تفاوت ها را به بهترین شکل ممکن حل کنید. در این مقاله در مورد مدیریت روابط با خانواده همسرتان و هر آنچه که باید در مورد برخورد با آنها بدانید صحبت می کنیم. با ما بمان.

علت درگیری با خانواده شوهر

درگیری های ما و خانواده شوهرمان اغلب ناشی از مسائل کوچک و بی اهمیت است. مادرشوهرمان چیزی می گوید که ما را آزار می دهد و ما عصبانی می شویم. از آنجایی که نشان دادن خشم یا عصبانیت خود فقط اوضاع را بدتر می کند، خشم خود را می بلعیم و ناراحتی خود را می پوشانیم، که منجر به فکر مداوم و احساسات منفی می شود.

درست است که هدف از تشکیل خانواده رسیدن به آرامش و خوشبختی است، اما گاهی اوقات ازدواج به دلیل متفاوت بودن فرهنگ خانواده ها بسیار مشکل ساز می شود. شما نیاز به مهارت های ارتباطی قوی دارید تا بتوانید اختلافات و مشکلات خود را با خانواده همسرتان به خوبی حل کنید.

تعارض با خانواده شوهر از دیدگاه روانشناسی تکاملی

بر اساس مطالعه ای که اخیرا از دیدگاه روانشناسی تکاملی انجام شده است، شایع ترین درگیری با خانواده شوهر، تنش بین عروس و مادرشوهر است. محققان به این نتیجه رسیدند که علت اصلی این مشکلات ممکن است ژنتیکی باشد. البته منظور آنها از ژنتیک این نیست که یک ژن مسئول درگیری فرد با خانواده همسرش است، بلکه می گویند ارتباط ژنتیکی بین والدین و فرزندان باعث می شود که والدین در مسائل مختلف خانواده تمایل داشته باشند.

می توانید سطح را تمیز کنید و در مورد چیزهایی مانند ورزش، مسافرت، کار و فیلم صحبت کنید که باعث درگیری نمی شود، اما این مشکل را حل نمی کند. اگر ترجیح می دهید در مورد مسائل مهم تر گفتگوهای سازنده داشته باشید، باید از خود و شریک زندگی خود شروع کنید، ارزش های فردی خود را بدانید و در مورد آنها صحبت کنید، سپس یاد بگیرید که چگونه با یکدیگر و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

یکی دیگر از راه های حل مشکلات با خانواده شوهر این است که موضع خود را تغییر دهید، یعنی به جای اینکه دائماً با اختلاف نظر درگیر شوید، سعی کنید خانواده شوهرتان را بهتر بشناسید. درک بهتر رابطه شریک زندگی خود با خانواده اش می تواند به شما کمک کند شرایط را با همدلی بیشتری ببینید و محیط سازنده تری برای پیشرفت ایجاد کنید. اگر مسائل خاصی وجود دارد که به نظر می رسد با یکی از والدین همسرتان مخالف هستید، باید مرزهای نرم اما محکمی ایجاد کنید تا بتوانید به ارزش های خود پایبند باشید.

نحوه مدیریت روابط با خانواده شوهر

ارتباط با خانواده همسرتان بخش شگفت انگیزی از زندگی خانوادگی است، اما همچنین می تواند چالش برانگیز و استرس زا باشد. به هر حال پدر و مادر همسرتان نیز جزئی از زندگی شما هستند و بهبود رابطه تان با آنها مهم است. ایجاد یک رابطه نزدیک با پدر و مادرتان همیشه آسان نیست، اما یادگیری کنار آمدن با همسرتان باعث بهبود رفاه و سلامت روان شما می شود و قطعا ارزش تلاش را دارد.

1. همسر خود را در اولویت قرار دهید

وقتی ازدواج می کنید، همسرتان نزدیک ترین و مهم ترین فرد زندگی شما می شود. همیشه حفظ یک رابطه سالم با همسرتان را در اولویت زندگی خود قرار دهید. شما دو نفر یک تیم هستید و در برخورد با خانواده های یکدیگر باید متحد باشید.

2. مرزهای مناسب را تعیین کنید

شما و همسرتان باید با هم تصمیم بگیرید که چه محدودیت هایی را می خواهید اعمال کنید. به عنوان مثال، اگر برای ساعات اولیه خواب فرزندانتان ارزش قائل هستید، ممکن است به مهمانی های آخر شب نروید یا اگر می خواهید، زود برگردید. یا اگر مادرشوهرتان هر روز به دیدن شما می آید یا از شما انتظار دارد که هر روز با او ملاقات کنید، با همسرتان مشورت کنید و روزی را انتخاب کنید، سپس همان روز او را به شام ​​دعوت کنید.

3. با خانواده شوهرتان درگیر نشوید

درگیر شدن با خانواده شوهر عواقب بسیار بدی دارد و تصویر بدی از شما در ذهن آنها به جا می گذارد. سعی کنید از روش های مناسب برای حل مشکلات خود استفاده کنید و هرگز به آنها متعهد نشوید.

4. توقعات خود را کاهش دهید

اکثر ما از خانواده شوهرمان توقعات زیادی داریم. این انتظارات تصویر ذهنی ما از خانواده همسرمان است و با زندگی واقعی بسیار متفاوت است.

سعی کنید روی کارهایی که دوست دارید خانواده همسرتان برای شما انجام دهند تمرکز نکنید. سخت است، اما کنار گذاشتن این انتظارات باعث می‌شود که کمتر ناراحت شوید و وقتی آن‌ها این کارها را انجام نمی‌دهند، کمتر ناراحت می‌شوید.

5- آرام باش

آیا همسرتان تا به حال از والدینتان انتقاد کرده است؟ اکثر ما این را تجربه کرده ایم. شما کاملاً حق دارید که حد و مرزی تعیین کنید و اجازه ندهید شوهرتان شما یا خانواده تان را تحقیر کند، اما اگر بتوانید خودتان را کنترل کنید و بدون دعوا با او کنار بیایید مؤثرتر خواهد بود.

نفس عمیق کشیدن یا حتی ترک اتاق برای چند دقیقه می تواند به شما کمک کند از تبدیل شدن درگیری های کوچک به مشاجرات بزرگ جلوگیری کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر چیزی شما را آزار می دهد، بعداً آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و برای یافتن راه حل با یکدیگر صحبت کنید.

6. سعی کنید انعطاف پذیر باشید

اگر رابطه خوبی با شریک زندگی خود دارید، سعی کنید اختلافات جزئی را حل کنید. اگر مادربزرگ هنگام ملاقات به فرزندانتان آب نبات زیادی می دهد، ممکن است بتوانید آن را نادیده بگیرید. اگر رابطه شما با خانواده طرف مقابلتان چندان آرام و آرام نیست، این توصیه همچنان کارساز است. روی مهم ترین مسائل تمرکز کنید و موارد کم اهمیت را نادیده بگیرید.

7. راهی برای رفع نیازهای آنها بیابید

فرض کنید پدر شوهرتان می خواهد به شما و همسرتان کمک کند تا خانه تان را بازسازی کنید، اما شما خودتان می خواهید این کار را انجام دهید. در این شرایط می توانید از پدر شوهرتان بخواهید که نرده جدیدی بسازد. به این ترتیب، به او فرصت شرکت داده اید و او بین شما و همسرتان قرار نمی گیرد.

8. از صحبت در مورد موضوعات بحث برانگیز خودداری کنید

سعی کنید در مورد سیاست، مذهب یا چیزهای بحث برانگیز با خانواده شوهرتان صحبت نکنید. این افراد بخشی از زندگی شما و فرزندانتان هستند و بهتر است با صحبت در مورد این مسائل به رابطه خود با آنها آسیب نزنید.

9. به دنبال راه هایی برای برقراری ارتباط باشید

نحوه مدیریت روابط با خانواده شوهر

سعی کنید راه هایی برای ارتباط با خانواده شوهرتان پیدا کنید. شاید مادرشوهرتان بتواند یک دستور غذای قدیمی خانوادگی را به شما یاد بدهد یا بتوانید ویدیوهای بچه هایتان را برای پدرشوهرت بفرستید.

10. همیشه مهربان باشید

با مردم مودبانه سلام کنید و همیشه با لحن محترمانه صحبت کنید، حتی اگر با شما محترمانه رفتار نکنند. اگر سعی کنید با دیگران همانطور رفتار کنید که آنها با شما رفتار می کنند، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

سوالات متداول در مورد روابط با خانواده شوهر

– چگونه درگیری با مادرشوهرم را کنترل کنم؟

با مادرشوهرتان ارتباط برقرار کنید و بپرسید مشکل اصلی چیست. او را به شام ​​یا شام دعوت کنید و با آرامش توضیح دهید که فکر می کنید بیش از حد با شما بحث می کند و بپرسید برای حل مشکل چه کاری می توانید انجام دهید.

چرا رابطه با مادرشوهر اینقدر سخته؟

این رابطه اغلب تیره می شود زیرا رقابت طبیعی ایجاد می کند. پس از ازدواج، مادر دیگر مهم ترین فرد در زندگی کودک بالغ نیست. طبیعتاً این وضعیت حتی بدون اینکه مادرشوهر متوجه شود باعث رقابت و رنجش می شود.

– چگونه در مورد خانواده شوهر حد و مرز تعیین کنیم؟

6 نقطه برای تعیین مرزها وجود دارد:

  • طرز فکر خود را تغییر دهید؛
  • رقابت را از معادله خارج کنید.
  • احساسات آنها را در نظر بگیرید؛
  • با شوهرت همگام باش؛
  • زمانی را برای دیدار با خانواده در نظر بگیرید.
  • اجازه دهید آنها وقت خود را با فرزندان شما بگذرانند.

– تعارضات مربوط به خانواده شوهر را چگونه مدیریت کنیم؟

  • به دنبال استراحت با خانواده شریک زندگی خود نباشید، بلکه به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با آنها باشید.
  • فعالانه گوش کنید؛
  • در مورد گزینه ها بحث کنید و به دنبال راه حل هایی باشید که به نفع همه باشد.
  • با راه حل برد-برد به اختلافات پایان دهید.

آخرین کلمه

حتی بهترین روابط هم فراز و نشیب های خود را دارند و این چیز جدیدی نیست. چه اختلافات خانواده شما با همسرتان مربوط به مسائل مادی، تربیتی و یا مسائل دیگر باشد، شما اولین یا آخرین نفری نیستید که این اختلافات را دارید. سعی کنید تا جایی که می توانید اختلافات را حل کنید و اختلافات را حل کنید.

منابع دیگر: تمرکز بر خانواده


فروشگاه چطور - مجموعه ای از ارتباطات عاطفی و ازدواج

رفتار مناسب با شریک عاشقانه چیست؟

حق با کدام طرف است؟

پاسخ این سوالات را در این مجموعه بیابید.


دیدگاهتان را بنویسید