خرید توافقی 130 هزار تن محصول از کشاورزان


محمد ایزدپناه معاون بازرگانی اتحادیه مرکزی تعاون روستایی در گفت وگو با «ایران» گفت: اتحادیه مرکزی تعاون روستایی ظرف شش ماه…

محمد ایزدپناه معاون بازرگانی اتحادیه مرکزی تعاون روستایی در گفت و گو با «ایران» گفت: اتحادیه تعاون روستایی مرکزی در شش ماه گذشته 130 هزار تن محصولات کشاورزی را خریداری، حمل و به فروش رسانده است. مقدار زیادی سیب درختی متعلق به کشاورزان آذربایجان غربی و شرقی خریداری کرد که در معرض فساد قرار گرفت و کشاورزان را با مشکل مواجه کرد.

وی افزود: میزان خرید این سیب ها به بیش از 10 هزار تن رسید که اتحادیه پاییز سال گذشته آن را با میانگین قیمت 1300 تومان از کشاورزان خریداری کرد اما با توجه به تکمیل ظرفیت صنایع تبدیلی در این استان ها این میزان تولید به کارخانه فردوس در استان خراسان می رسد. کارخانه های رضوی، شاهرود سمنان و آیدا در اصفهان در آنجا بارگیری و فرآوری شده و به پوره و کنسانتره تبدیل و به کشورهای دیگر صادر می شود.

این مسئول تصریح کرد: وظیفه اصلی اتحادیه مرکزی خرید و فروش محصولات تولیدی اعضا، تنظیم بازار محصولات کشاورزی و جلوگیری از ورود گسترده سلف خران و دلالان در تجارت این محصولات است.

معاون بازرگانی اتحادیه مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: به همین منظور از ابتدای سال تاکنون 15 تن زعفران از طریق بورس خریداری شده و تمامی این محصول به کشورهای دیگر صادر می شود.

ایزدپناه گفت: سال گذشته تمامی 60 تن میوه شب عید اعم از سیب و پرتقال برای اولین بار به اتحادیه مرکزی تعاون روستایی تحویل شد و به همین منظور اتحادیه از باغداران مازندران پرتقال و سیب خریداری کرد. از باغداران استان های اصفهان، فارس، اردبیل و آذربایجان. آذربایجان شرقی و غربی خرید و به سایر استان ها ارسال می کنند.

وی بیان کرد: شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری بالغ بر 4 میلیون تن گندم خریداری کرده که یک میلیون و 500 هزار تن آن توسط اتحادیه مرکزی تعاون روستایی به عنوان کشاورز خریداری شده است و پیش بینی می کنیم خرید تضمینی گندم تا 2 میلیون تن افزایش یابد. پایان فصل پیدا شد

این مسئول ادامه داد: همچنین سال گذشته 21 هزار تن خرما در دست کشاورزان مانده بود و تمام آن خرما کیفیت خود را از دست داده بود اما همه را خریدیم و تبدیل به کنسانتره کردیم و صادر کردیم.

نایب رئیس اتحادیه مرکزی تعاون روستایی اذعان داشت: سال گذشته تولید بیش از حد گوجه فرنگی در جنوب کشور به ویژه در استان بوشهر باعث شد کشاورزان گوجه فرنگی خود را کیلویی 600 تومان به دلالان بفروشند و او گوجه فرنگی خرید. با قیمت 2600 تومان که این موضوع با اعتراض تند کسبه مواجه شد.

ایزد پناه بیان کرد: در مجموع 12 هزار تن گوجه فرنگی از بوشهر خریداری شد و همه این محصولات تبدیل به رب گوجه فرنگی شد و این رب را به کشورهای دیگر صادر کردیم و تعاونی روستا نیز برای هر کیلوگرم 5 هزار تومان سود کرد. رب گوجه فرنگی به دلیل افزایش قیمت های جهانی

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 6 هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان جیرفت کرمان به قیمت 2600 تا 3800 تومان خریداری شده و در همین منطقه به رب گوجه فرنگی تبدیل شده و داریم. تمام این محصول را به کشورهای دیگر صادر کرد.

این مسئول تصریح کرد: قیمت تمامی محصولات خریداری شده توسط اتحادیه مرکزی تعاون روستایی با توجه به افزایش قیمت های جهانی افزایش یافته است که به همین دلیل این اتحادیه سود قابل توجهی کسب کرده است.

ایزدپناه خاطرنشان کرد: اتحادیه برای توزیع داخلی 200 تن برنج از بازار داخلی خریداری کرد و برای فروش در سایت بازرگم نیز 600 تن برنج از کشاورزان داخلی خریداری و به قیمت کیلویی 40 هزار تومان به فروش رساند. باسماتی از پاکستان وارد و در سراسر کشور توزیع می شود. وی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: نوع مدیریت دولت سیزدهم در تنظیم بازار محصولات کشاورزی تغییر کرده است به طوری که به تدریج کشت قراردادی و خرید قراردادی جایگزین خرید تضمینی گندم خواهد شد و دولت نیز از کشاورزان تا مرحله برداشت حمایت زیادی می کند و محصول آنها را خریداری می کند.

نایب رئیس اتحادیه مرکزی تعاون روستایی گفت: در فصل برداشت کنونی بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله برنج شمال، گندم و گوجه فرنگی به صورت قراردادی کشت شده است به همین دلیل بازار محصولات کشاورزی از 6 ماه پیش مدیریت شده است. قبل برای اینکه دولت تضمینی بخرد، محصول کشاورز را بخرد و بعد برنامه ریزی درستی برای آن انجام دهد.

وی بیان کرد: این در حالی است که در مدل خرید قراردادی و کشاورزی پیمانی، دولت کنترل کافی بر کشت، سموم، کود، بذر، مقدار تولید و صادرات دارد و هیچ هزینه ای به دولت تحمیل نمی شود.

این مسئول اضافه کرد: در حوزه گلخانه ای اتحادیه بیشتر محصولات گلخانه ای و گلخانه ای را در جیرفت کرمان تولید می کند و تمامی محصولات را به کشورهای دیگر به ویژه روسیه صادر می کند.

وی گفت: در سال های گذشته در هر جریب 40 تن گوجه فرنگی با بذر کهنه برداشت می شد اما با اصلاح بذر در هر هکتار 140 تن گوجه فرنگی در کشور به دست می آید.

ایزدپناه خاطرنشان کرد: کشاورزی و صنعت شهید رجایی دزفول، کشاورزی و صنعت جیرفت و اتحادیه مرکزی تعاون روستایی زمین های خود را برای توسعه کشت کالاهای اساسی گرفته اند تا بتوانیم در برخی از محصولاتی که کشورمان به شدت آن را به خودکفایی رساند. نیازها یا رسیدن به ضریب اطمینان بالاتر.

وی بیان کرد: تولید گندم، جو، ذرت، دانه های روغنی، کلزا و غلات مهم ترین مشکل کشاورزی در جهان است به همین دلیل نباید زمین های کشاورزی کشور برای تولید محصولات مصنوعی از جمله هندوانه مصرف شود. که مصرف آب زیادی برای تولید دارد زیرا تمام آب مصرفی برای برداشت این محصول هنگام صادرات هندوانه به کشورهای دیگر هدر می رود و این محصول با قیمت بسیار پایین به فروش می رسد.

نایب رئیس اتحادیه مرکزی تعاون روستایی اذعان داشت: دولت باید الگوی کشت را در سراسر کشور اجرا کند و کشاورزان را به تولید محصولات استراتژیک متناسب با اقلیم خود تشویق کند، به همین دلیل تولید محصول گوجه فرنگی و گزنه باید به گلخانه های کشور محدود شود. ، بودن

وی گفت: همچنین در سال زراعی آینده که از نیمه مهر 1401 شروع می شود، بیشتر زمین های کشاورزی خود را زیر کشت گندم و دانه های روغنی خواهیم گذاشت.

این مسئول تصریح کرد: برای سال آینده 100 هزار تن کشت قراردادی ذرت و 100 هزار تن محصول نهایی کلزا را در نظر خواهیم گرفت که فصل کاشت برنج به پایان رسیده و قصد داریم توافق خوبی برای خرید از کشاورزان مازندرانی داشته باشیم.

ایزدپناه تصریح کرد: اتحادیه تعاون روستایی مرکزی امسال یک سیلوی 100 هزار تنی در زنجان و یک سردخانه 5 هزار تنی در کهریزک تهران برای ذخیره مواد غذایی اعضای خود خریداری کرد تا امنیت غذایی کشور دچار مشکلات اضافی نشود.

وی گفت: اتحادیه مرکزی تعاون روستایی متشکل از 32 اتحادیه تعاونی استانی و بیش از 1100 تعاونی بخشداری است و نزدیک به 5 میلیون و 500 هزار کشاورز در منطقه تعاونی وجود دارد که بزرگترین تشکل در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید