خطای ناخواسته؛ پشت پرده دست زدن انسان چه چیزی نهفته است؟


آیا تا به حال چیزی گفته اید که نمی خواستید بگویید؟ فروید این کلمه ناخواسته و بدون فکر را با میل و اندیشه پنهان در ناخودآگاه انسان پیوند داد. نام آن یک لغزش فرویدی است، لغزشی که به دیگران نشان می دهد که واقعاً در ذهن و قلب ما چه می گذرد.


اشتباه فروید چیست؟

لغزش فرویدی یک اشتباه یا اشتباه کلامی است. برای لحظه ای ناخودآگاه کنترل زبان را به دست می گیرد و شخصی ترین افکار و احساسات فرد را آشکار می کند. فقط یک لحظه کافی است تا مرد همسرش را به نام همسر سابقش صدا بزند، کلمه اشتباهی بگوید یا حتی حرف نادرستی بشنود.

این لغزش ها معمولاً از احساساتی نشأت می گیرند که هنوز وارد قلمرو تفکر آگاهانه نشده اند یا زمانی رخ می دهند که فرد سعی می کند چیزی را بگوید که قادر به گفتن آن نیست.

فروید می گوید که خطای گفتار انسان تصادفی نیست، بلکه از اثر مزاحم یک باور، میل یا فکر ناخودآگاه ناشی می شود و قابل تفسیر است. او معتقد بود که ضمیر خودآگاه انسان افکار و باورهای نامناسب را سرکوب می کند و این اسرار سرکوب شده به صورت حذف کلامی آشکار می شوند.

شکل گیری مفهوم لغزش فروید

ایده شکاف کلامی در طول تحقیق به ذهن فروید رسید. مرد جوانی روبروی فروید نشست و در حین خواندن بخشی از شعر حماسی “یک کمک” ناخودآگاه از روی یک کلمه لاتین گذشت. فروید معتقد بود که قرار دادن این کلمه با ضمیر ناخودآگاه مرد جوان ارتباط دارد. جلسات روانکاوی به فروید نشان داد که این کلمه انسان را به یاد خون می اندازد. در ذهن جوان، ترس از خون با ترس از بارداری دوستش پیوند خورده و به این شکل ظاهر می شود. فروید می گفت که این شخص از این کلمه می گذرد زیرا حتی نگاه کردن به آن تجربه تلخی از گذشته را به ارمغان می آورد.

این لغزش کلامی چه فایده ای دارد؟

ابزار کارشناسان برای اندازه گیری افکار ناخودآگاه و تعارضات درونی محدود است، بنابراین هنوز شواهد قاطعی وجود ندارد که خطاهای فروید مستقیماً از تمایلات ناخودآگاه انسان نشات می گیرد. با این حال، محققان سرنخ هایی پیدا کرده اند که خطای فروید را با احساس گناه جنسی مرتبط می کند. ظاهراً کسانی که احساس گناه جنسی بیشتری دارند این خطاهای گفتاری را بیشتر انجام می دهند. اگر در مورد آن فکر کنیم، این افراد همیشه با 2 انتخاب دست و پنجه نرم می کنند: دنبال افرادی که دوست دارند یا میل جنسی خود را سرکوب کنند.

البته هنوز نمی توان با قطعیت در مورد این یافته ها صحبت کرد. اینکه همسرتان را به طور تصادفی مامان خطاب کنید یا به اشتباه بگویید «از دیدنت خوشحالم» به جای «از دیدنت خوشحالم» لزوماً به معنای افکار شیطانی یا آزاردهنده نیست. شاید شما فقط حواستون پرت شده

انواع لغزش های فرویدی

1. فراموشی ناشی از سرکوب

فراموشی ناشی از سرکوب

بر اساس نظریه روانکاوی، ذهن انسان سعی می کند خاطره وقایعی را که باعث شرم، اضطراب یا درد او شده اند، فراموش کند. فرض کنید اسبی به نام “بزرگ” شما را مانند یک کودک لگد می زند. شما به بیمارستان می روید، کمر مجروح خود را مداوا می کنید و دیگر سراغ “بزرگ” نمی روید، اما بی اعتمادی به اسب ها برای همیشه با شما باقی می ماند. بعداً همکار جدیدی به نام «بیگری» به محیط اداری اضافه می شود. بسیار تعجب آور است که در این مورد شما همیشه می توانید نام کوچک او را به خاطر بسپارید، اما به سختی نام خانوادگی او را به خاطر می آورید. علم روانکاوی می گوید که ذهن شما نام “عظمت” را رد می کند زیرا یک خاطره تلخ سرکوب شده را زنده می کند.

2. فراموشی ناشی از امیال

خطای فرویدی گاهی اوقات زمانی رخ می دهد که فرد تمایل زیادی به انجام کاری دارد یا برعکس، نمی خواهد آن را انجام دهد. فرض کنید بعد از کلاس یکی از همکلاسی هایتان شما را به یک فنجان قهوه دعوت می کند. شما این شخص را دوست دارید و ذهن شما به دنبال بهانه ای برای ملاقات دوباره با او است. شما کاملا ناآگاهانه و ناخواسته کیف پولتان را روی صندلی ماشین او می گذارید و دور می شوید. شاید حتی یک لحظه هم به این فکر نکرده باشید که “این را بهانه ای برای ملاقات دوباره می گذارم.” این پیوست باعث شد که در واقع کیف پول خود را فراموش کنید تا یادآوری به طور خودکار اتفاق بیفتد.

3. تحریف یا خطاهای گفتاری

مغالطه فرویدی برای بسیاری منطقی و قابل درک نیست. دوباره مثال “Biggery”، همکار جدید خود را در نظر بگیرید. گاهی اوقات شما نه تنها نام همکار خود را فراموش می کنید، بلکه مدام او را با نام های اشتباه صدا می زنید. «عظمت»، «عظمت»، هر نام دیگری جز جلالت. این مشکل آنقدر کشیده می شود که همه متوجه این ضعف می شوند و مسخره می کنند. فروید می گوید که این فراموشی عمدی نیست. در واقع مغز انسان تلاش زیادی می کند تا مرکز ثقلی بین افکار خودآگاه و ناخودآگاه بیابد.

چرا اشتباه فروید اتفاق می افتد؟

هیچ کس دقیقاً نمی داند که چرا اشتباه فروید رخ می دهد. هیچ دستگاه خاصی وجود ندارد که بتواند ریشه این خطاهای گفتاری را پیدا کند. اما دلیل احتمالی را می توان با چندین فرضیه توضیح داد.

1. سرکوب افکار

در بخش‌های قبلی در مورد رابطه بین افکار سرکوب‌شده و احتمال خطاهای کلامی صحبت کردیم. به عنوان مثال، افرادی که درد ناشی از برق گرفتگی را تجربه می کنند، بیشتر در هنگام تلفظ کلمه “شوک” دچار خطای گفتاری می شوند و این هیچ توضیح دیگری جز سرکوب افکار ندارد.

در سال 1987 محققان آزمایشی را برای اثبات این فرضیه انجام دادند که نتایج عجیبی به همراه داشت. در این آزمایش از شرکت کنندگان خواسته شد که به خرس قطبی فکر نکنند. شگفت انگیز است که چگونه بسیاری از مردم یک بار در دقیقه به خرس های قطبی فکر می کنند. این آزمایش پایه و اساس «نظریه فرآیند طعنه آمیز» توسط روانشناس دانیل وگنر را گذاشت و توضیح داد که چرا سرکوب افکار خاص و خاص دشوار است.

یک قسمت از مغز انسان افکار پنهان را سرکوب می کند و قسمت دیگر ذهن را هر از چند گاهی بررسی می کند تا مطمئن شود هنوز به موضوع سرکوب شده فکر نمی کنیم! در نتیجه، از قضا، فکر و احساسی که خیلی سعی کرده ایم پنهانش کنیم، ناگهان پررنگ می شود و از دهان بیرون می پرد.

2. حواس پرتی

حواس پرتی ناشی از اشتباه فروید

اگر تا به حال هنگام گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون نوشته باشید، این حذف را متوجه خواهید شد. در این صورت متن موزیکال یا جملات مجری حواس تان را پرت می کند و به جای کلمات درس، کلمات او را بنویسید. یا مثلا در حین صحبت با دوستتان حواس تان به این است که در مهمانی آخر هفته چه بپوشید. دوستت صدایت می کند، تو از افکارت بیرون می روی و می گویی: “ببخشید داشتم لباس می پوشیدم.” این یک جمله دست شما را می چرخاند.

3. پردازش زبان

گاهی اوقات اشتباه فروید ریشه در نحوه پردازش زبان توسط مغز انسان دارد. قبل از اینکه صحبت کنیم، کلمات خود را در ذهن خود ویرایش می کنیم و مراقب اشتباهات خود هستیم. گاهی اوقات این سیستم برای چند لحظه از کار می افتد و قبل از اینکه مغز حرکت کند، کلمه اشتباه بیرون می آید. معمولاً افراد در هر 1000 کلمه 1 یا 2 اشتباه دارند و بسته به اینکه چند نفر صحبت می کنند، 7 تا 22 اشتباه کلامی برای هر انسانی طبیعی است. اگرچه فروید اصرار داشت که این حذفیات را به معنای پنهان گره بزند، اما خطاهای کلامی بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی انسان است.

4. لغزش های تصادفی

زبان انسان ساده به نظر می رسد، اما گاهی اوقات پیچیدگی ذاتی آن تپنده قلب است. یک فرد بالغ ده ها هزار کلمه می داند که بسیاری از آنها در گوشه ذهنش دفن شده اند. تعجبی ندارد که هر از چند گاهی این کلمات با کلمات دیگری ترکیب شده و از دهان انسان خارج شود. رشته های عصبی مغز که وظیفه تکلم را بر عهده دارند، گاهی اشتباه می کنند و این کاملا طبیعی است. مثل آن زنی که در تشییع جنازه شوهرش به جای این که بگوید خاک زنم هر چه هست، بقای زندگی توست، گفت: خاک تو هر چه باشد، بقای زندگی زن من است.

5. سعی کنید اجتناب کنید

آیا تا به حال سعی کرده اید فکری را از ذهن خود دور کنید؟ اگر آن را پشت سر گذاشته باشید، می دانید که چقدر سریع آن فکر به ذهن شما باز می گردد. گویی تلاش برای فکر نکردن به یک مشکل آن را در ذهن خود برجسته تر می کند. وقتی فکری تمام فضای ذهن را اشغال می کند، جای تعجب نیست که به مکالمات فرد راه پیدا کند. آیا دقت کرده اید که وقتی کسی می گوید “سعی کن نگرانش نباشی” چقدر بیشتر احساس نگرانی می کنیم؟

نمونه رایج مغالطه فروید

آیا تا به حال در حین قطع تلفن به همکار یا رئیسی گفته اید “مراقب عزیزم باش”؟ این یکی از نمونه های شرم آور مغالطه فروید است که متأسفانه بسیاری به آن دچار می شوند. بیشتر اوقات این خطای کلامی معنای خاصی ندارد و فقط از روی عادت اتفاق می افتد. اما برای عبور راحتتر از این وضعیت می توانید اشتباه فروید را روز بعد به طرف مقابل بگویید. خجالت نکشید علم روانکاوی شما را پوشش داده است.

آخرین کلمه

حالا که دلیل سیلی‌های تصادفی را می‌دانید، به‌جای اینکه اجازه دهید شرایط ناخوشایند باشد، بمانید و سعی کنید آنها را با مفهوم آشنا کنید. مردم بالاخره در عرض چند دقیقه به اشتباهات کلامی شما می خندند و خیلی زود فراموش می کنند. زیرا با وجود تلاش فروید برای اثبات این فرضیه، هر کلمه ای که از دهان انسان خارج می شود، لزوماً معنای خاصی پشت آن نیست و بسیاری از آنها تصادفی هستند..

چقدر با این لغزش کلامی آشنایی دارید؟ چه خاطراتی از او دارید؟ آیا تکنیکی برای به حداقل رساندن این خطاهای کلامی می شناسید؟

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


نحوه خرید - مجموعه صوتی زبان بدن

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید
دیدگاهتان را بنویسید