خودروهایی که اجازه ورود به ایران را ندارند!


رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه از اجباری بودن سرویس پس از فروش خودرو خبر داد و گفت: این مهم …

رئیس سازمان ملی استاندارد از ارتقای رتبه ایران در حوزه استاندارد از 26 به 22 خبر داد و گفت: در پنج حوزه خدماتی شامل آموزش، توانبخشی، اماکن ورزشی، خدمات پستی و گردشگری استانداردها تدوین شده است. استانداردهای پس از تدوین برای خدمات تجاری خودروها و لوازم جانبی امسال نیز تکالیف اجباری است.

همشهری نوشت: مهدی اسلام پناه در نشست خبری با بیان اینکه ایران 398 کرسی بین المللی دارد، گفت: ما جزو کشورهای صاحب عنوان در بحث استاندارد هستیم. همچنین در آخرین رتبه بندی استاندارد، رتبه ایران در بین 167 کشور عضو ISO از 26 به 22 ارتقا یافت.

اسلام پناه گفت: در اجلاس بین المللی اخیر سازمان بین المللی استاندارد (ISO)، هیات ایرانی با هیئت های ۲۸ کشور جهان دیدارهای رسمی داشت که منجر به توافقاتی از جمله در زمینه تجاری سازی آزمایشگاه های مرجع و کشورهای هدف شد. وی گفت: در ماه های اخیر بدهی 4 سازمان بین المللی 5 ساله ایرانی مرتبط با ایزو اعم از حق عضویت و سایر پرداخت هایی که پیش از این به بهانه تحریم ها پرداخت نمی شد به یکباره پرداخت شد.

وی درباره استانداردهای 85 گانه خودرویی نیز گفت: استانداردهای 85 سختگیرانه نیست. در اروپا و برخی کشورهای دیگر شاهد استانداردهای سخت گیرانه تری هستیم. آنها حتی استانداردهای داخلی دارند. دستور کار استاندارد، اجرای قانون و رفع شکایات مردم است و پنج خودروی ضعیف، معیوب و خطرناک در اثر اجرای استانداردها از خط تولید خارج شده است.

وی در خصوص واردات خودرو نیز گفت: کشور باید خودروهایی را وارد کند که استاندارد و دارای کیفیت های مورد نظر سازمان باشد. این سوال ربطی به قیمت این خودروها و به صرفه بودن یا نبودن آنها ندارد.

چند تا استاندارد ملی داریم؟

اسلام پناه در ادامه با بیان اینکه تعداد استانداردهای ملی به 34 هزار و 800 مورد رسیده است، اظهار داشت: بازنگری در استاندارد بنزین یورو 5، بازنگری استاندارد گاز طبیعی، بازنگری استاندارد نفت کوره و همچنین تدوین 10 استاندارد اجباری در حوزه. مدیریت پسماند، به روز رسانی 10 این استاندارد یکی از 85 استاندارد خودرویی است و بازنگری اساسی در استاندارد ملی برنج از جمله اقدامات انجام شده در ماه های اخیر است.

استاندارد اجباری خدمات پس از فروش خودرو

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه از اجباری شدن خدمات پس از فروش خودرو خبر داد و گفت: این موضوع در جلسه اخیر شورای عالی استاندارد تصویب شد و قبل از پایان در شورای عالی استاندارد بعدی برگزار خواهد شد. استاندارد اجباری سال شامل خدمات پس از فروش لوازم خانگی نیز می شود.

اسلام پناه همچنین با بیان اینکه در آخرین پایش صنایع این سازمان مشخص شد میزان کم فروشی محصولات مختلف کاهش یافته است، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری طرح کنترل وزن و نظارت بر تولیدات تولیدی کشور انجام شد. محصولات و اولین استان از 14 استان در مواد غذایی و محصولات وابسته سوال یارانه معرفی شد. با نمونه برداری از 365 نمونه برند محصول، 41.6 درصد کاهش قیمت محصول به دست آمد. نظارت انجام شده به صورت خرید از بازار بوده است.

به گفته وی، در برنامه دوم که در کارخانجات تولیدی اجرا شد، مجموعه کالاها افزایش یافت و در نمونه 699 نمونه برند، 39.6 درصد فروش کم به ثبت رسید. طرح سنجش وزن هم اکنون در مرحله سوم خود قرار دارد و گزارش های ماهانه استان ها در حال ارسال به سازمان ملی استاندارد است.

کیفیت خودروهای وارداتی باید به تایید سازمان استاندارد برسد

اسلام پناه درباره کیفیت خودروهای وارداتی نیز اظهار داشت: خودرویی که دارای استاندارد باشد و از نظر استاندارد دارای استانداردهای کیفی باشد باید وارد کشور شود.

وی افزود: ما کاری به مشخصات نام شرکت سازنده و قیمت خودرو و … نداریم. تاکید ما بر واردات خودروهای استاندارد است. در غیر این صورت با قانون برخورد می کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: دخالت ما در این موضوع به صراحت در قانون مشخص شده و خودروهای وارداتی پس از تایید سازمان ملی استاندارد اجازه ورود به کشور را خواهند داشت.

نظارت مستمر بر کیفیت بنزین وارداتی و داخلی

وی در ادامه درباره کیفیت بنزین وارداتی و داخلی و شایعاتی مبنی بر عدم ورود سازمان ملی استاندارد به بررسی کیفیت این فرآورده گفت: ما موظف به کنترل، نظارت و نظارت بر کیفیت بنزین داخلی و وارداتی هستیم. بنزین در این راستا هیچ دری به روی ما بسته نیست و هیچ مرجعی توان ایستادگی در برابر قانون را ندارد. بنابراین بر اساس قانون هوای پاک، وزارت نفت موظف به رعایت استانداردهای بنزین داخلی و وارداتی است و باید استاندارد ملی یورو 5 را با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین کند که البته تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: اخیرا محموله های بنزین وارداتی را به طور کامل کنترل می کنیم و در صورت مشاهده ایراد اجازه ورود نمی دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید