داد زدن؛ دلایل و فواید فریاد زدن


فریاد زدن یک رفتار غریزی است که ما هنگام عصبانیت، نیاز به کمک، ترس یا هیجان انجام می دهیم. اگر فردی در خیابان فریاد بزند، توجه بسیاری از مردم به او جلب می شود و برخی به کمک او می شتابند. جیغ زدن یکی از روش های ارتباطی است که طیف وسیعی از احساسات را منعکس و برمی انگیزد. در زیر رایج ترین دلایل فریاد زدن و تاثیر مثبت آن بر زندگی روزمره را شرح می دهیم.

دلایل فریاد زدن

حیوانات هنگام دعوا یا هشدار صداهای متفاوتی تولید می کنند، اما فریادهای انسان دلایل بیشتری دارد. اگرچه فریاد زدن یک رفتار رایج در سراسر جهان است، اما هنوز تا حد زیادی ناشناخته است. البته به طور کلی می توان گفت که اکثر اوقات به یکی از دلایل زیر جیغ یا داد می زنیم.

1. درد

این نوع جیغ نشان دهنده رنج و اندوه است. فریادهای درد عمیق‌تر و بلندتر از فریادهای ترس هستند. این نوع فریاد می تواند برای درخواست کمک یا برای تخلیه و تخلیه ناراحتی و ناراحتی جسمی یا روحی باشد.

2. تعجب

معمولاً به دلیل تعجب، گریه کوتاه و از نظر آکوستیک بدون عارضه است. به فیلم دوربین مخفی فکر کنید که فردی به یک بوته یا مجسمه تبدیل می شود و ناگهان حرکت می کند تا عابران پیاده را مبهوت کند، یا عکس العمل خود را وقتی چراغ را در نیمه های شب روشن می کنید و ناگهان سوسکی را می بینید. این نوع فریادها که معمولاً غیرارادی هستند، بیشتر غافلگیرکننده هستند تا ترس واقعی.

. عروسی

گاهی فریاد زدن نشانه شادی و لذت ماست. مثلا وقتی هدیه ای را باز می کنیم و چیزی را می بینیم که دوست داریم یا وقتی خواننده مورد علاقه مان روی صحنه کنسرت می آید.

4. ترس

فریادهای ترس

ترس رایج ترین دلیل برای جیغ زدن و شاید اولین دلیل در تکامل ما است. عمل فریاد نیاز به نیروی زیادی دارد و باعث می شود تارهای صوتی به شکلی آشفته و ناهماهنگ ارتعاش کنند. فریاد بلند، بلند، تیز و آشفته است. گریه برای ترساندن شکارچی و جلب توجه دیگران برای کمک به ما. وقتی چاره دیگری نداریم، فریاد زدن از ترس آخرین راه فرار است.

5. عصبانیت و پرخاشگری

این نوع فریاد با زمانی مرتبط است که ما از کسی عصبانی هستیم. البته همیشه در این نوع جیغ زدن تنها نیستیم و گاهی به صورت گروهی این کار را انجام می دهیم. به گفته دکتر دیوید پوپل، استاد روانشناسی در دانشگاه نیویورک که در مورد فریادها مطالعه می کند، هدف از فریادها ممکن است هماهنگی با یکدیگر باشد. او توضیح می‌دهد که وقتی کاری را به صورت گروهی انجام می‌دهیم، چه در مسابقات ورزشی یا جنگ، فریاد زدن ما را متحد می‌کند، آدرنالین ما را بالا می‌برد و توجه و عزم ما را روی یک چیز متمرکز می‌کند.

6. ناامیدی یا غمگینی

فریاد زدن از سر ناامیدی یا ناراحتی معمولاً یک رفتار غیرارادی است. در این مورد، ما معمولاً سر خود یا مشکل فریاد می زنیم. البته در این نوع فریاد عصبانیت هم هست اما نه به اندازه قبلی. مثلاً وقتی در ترافیک گیر کرده ایم، ممکن است فرمان را بکوبیم و از بیچارگی جیغ بزنیم.

گرچه موارد ذکر شده شایع ترین علت فریادها هستند، اما مرز مشخصی بین آنها وجود ندارد و گاهی اوقات با یکدیگر همپوشانی دارند. مثلاً فریادهای ما روی ترن هوایی در شهربازی هم از روی ترس و هم از روی هیجان است. یا وقتی آسیب می بینیم، گریه درد می تواند به فریاد خشم و حس انتقام و تلافی تبدیل شود. طیف وسیعی از گریه ها وجود دارد که ممکن است برخی از آنها هنوز کشف یا طبقه بندی نشده باشند.

اثرات مثبت فریاد زدن

نه تنها خود فریاد جالب است، بلکه تأثیری که بر دیگران می گذارد. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا نوزادان اینقدر فریاد می زنند؟ شاید جیغ زدن راهی برای والدین و دیگران باشد تا گریه های منحصر به فرد فرزندان خود را تشخیص دهند و بدانند چه زمانی برای کودک دردسر ایجاد می کنند. گریه های ما همیشه از ترس یا شادی و هیجان نیست و در بسیاری از موارد می خواهیم توجه دیگران را به خود جلب کنیم.

آیا فکر می کنید که می توان از فریاد زدن برای بهبود زندگی روزمره استفاده کرد؟ طبق مطالعات انجام شده، می توانید از فریاد زدن بهره مند شوید که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

1. کاهش استرس

بیش از 50 سال است که از روش درمانی «به یاد آوردن و تکرار صحنه های کودکی» استفاده می شود. خاطره‌درمانی دوران کودکی نوعی درمان روان‌شناختی است که در آن بیمار را تشویق می‌کنیم تا احساسات خشونت‌آمیز خود را از دوران کودکی از طریق گریه، جیغ و داد و فریاد ابراز کند. اساساً این روش درمانی جایگزینی برای جلسات منظم روان درمانی است و از فریاد زدن و فریاد زدن برای رهایی از خشم سرکوب شده یا احساسات سرکوب شده استفاده می کند. برای مثال در این روش به جای اینکه در دفتر روی مبل دراز بکشید و صحبت کنید، با فریاد زدن خود را خالی می کنید.

البته این روش درمانی بسیار بحث برانگیز است و در روانشناسی به رسمیت شناخته نشده است، اما به گفته دکتر پوپل، جیغ زدن می تواند باعث رهایی عاطفی و عاطفی از موقعیت ها یا موقعیت های استرس زا مانند ضربه زدن به کیسه بوکس یا گریه شود.

2. افزایش قدرت

مطالعه ای در دانشگاه ایالتی آیووا نشان داد که فریادهای سریع، بلند و روده ای قدرت را افزایش می دهد. شرکت کنندگان در این آزمایش بازدم های سریعی را انجام دادند که در هنرهای رزمی به آن کپینگ می گویند. (البته ممکن است این بازدم ها از نظر فنی به عنوان فریاد به حساب نیایند.) قدرت بازوی این سوژه ها در مقایسه با کسانی که صدا تولید نمی کردند 7 درصد افزایش یافته است.

نویسنده این مطالعه معتقد است که شاید فشار هوا باعث تثبیت هسته بدن می شود و باعث می شود که قدرت و قدرت ما با سرعت بیشتری از طریق اندام حرکت کند، همانطور که در طول سرویس های تنیس یا قبل از اعتصاب در هنرهای رزمی دیده می شود. این واقعیت که این صداها می توانند غیر ارادی باشند نیز این فرضیه را تایید می کند. دفعه بعد که می خواهید در ظرف ترشی را باز کنید یا وزنه ای بلند کنید، می توانید این روش را امتحان کنید!

3. بهبود بهره وری

فریاد زدن تیم راگبی در حال اجرای هاکا
تیم راگبی در حال اجرای هاکا

هاکا یک رقص آیینی و سنتی مردم مائوری نیوزلند است که معمولا قبل از جنگ اجرا می شود و شامل آواز و فریاد گروهی است. تیم های راگبی نیوزلند نیز این مراسم را قبل از مسابقات مهم برگزار می کنند. به گفته دکتر پوپل، هاکا نمونه ای از تیم هایی است که از فریادهای هماهنگ برای تقویت روحیه و ارعاب حریفان خود استفاده می کنند. اگر چنین چیزی می تواند برای شما و تیمتان کارساز باشد، امتحانش ضرری ندارد.

4. بهبود عملکرد دزدگیر ماشین یا خانه

فریادهای ناشی از ترس یک ویژگی صوتی به نام سختی دارد. زبری به سرعت تغییر صدا از نظر بلندی یا دامنه اشاره دارد. بلندترین فریادها ترسناک ترین هستند و بیشتر روی آمیگدال تأثیر می گذارند. آمیگدال بخشی از مغز است که واکنش ترس را کنترل می کند. مهندسان می‌خواهند بفهمند که چگونه آژیرهای امنیتی یا اضطراری را می‌توان به گونه‌ای تغییر داد که خشن‌تر باشند و بنابراین ما را وادار به واکنش سریع‌تر کنند.

پوپل می‌گوید: «من از تلاش برای یافتن محرک‌های صوتی دیگر مانند سختی در فریادها بسیار هیجان‌زده هستم. تصور کنید فهرستی از محرک ها وجود دارد که اگر یکی از آن ها را بشنوید وارد مغزتان می شود و بلافاصله باعث ایجاد رفتار خاصی در شما می شود. ما هنوز اطلاعات کمی در مورد فریاد داریم، هرچند که نقش مهمی در تعریف هویت ما به عنوان انسان دارد.

تو گفتی

شاید فکر کنید فریاد زدن و داد زدن کار افراد ترسو یا عصبی است، اما این کار فواید روانی دارد و به رها شدن احساسات منفی ما کمک می کند. فریاد زدن حتی می تواند جان ما را در مواقع خطر نجات دهد. نطر شما چی هست؟ آیا شما از آن دسته افرادی هستید که احساسات خود را بیان می کنید و آنها را با فریاد بیرون می ریزید یا ترجیح می دهید ساکت بمانید و احساسات خود را سرکوب کنید؟

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن مشاوره با پزشک یا متخصص الزامی است. اطلاعات بیشتر


نحوه خرید - مجموعه صوتی زبان بدن

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید
دیدگاهتان را بنویسید