داروی ضد انگلی؛ از کاربرد تا عوارض جانبی


اگر عفونت انگلی دارید، پزشک ممکن است داروهای ضد انگلی تجویز کند. عفونت های انگلی تعدادی علائم خفیف تا شدید دارند، بنابراین انواع مختلفی از داروهای ضد انگلی وجود دارد که هر کدام یک انگل خاص را هدف قرار می دهند. آیا می دانید داروهای ضد انگلی چگونه طبقه بندی می شوند و فواید و عوارض آنها چیست؟ منتظر بقیه مقاله باشید تا بیشتر بدانید.

استفاده از داروهای ضد انگلی

انگل ها موجودات کوچک و میکروسکوپی هستند که می توانند در بدن یا روی پوست و موی انسان و سایر حیوانات زندگی کنند و مواد مغذی مورد نیاز انسان و حیوانات را به عنوان میزبان تامین کنند. عفونت های انگلی در مناطق گرمسیری شایع است، اما در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل نیز وجود دارد.

داروهای ضد انگلی عفونت های مختلف ناشی از انگل ها را درمان می کنند. هر داروی ضد انگلی یک انگل خاص را هدف قرار می دهد. به همین دلیل قبل از اینکه با داروهای ضد انگلی بهتر آشنا شوید، بهتر است با انواع انگل ها آشنا شوید.

انواع انگل

انگل ها شامل طیف وسیعی از موجودات کوچک مانند قارچ ها و باکتری ها هستند. با این حال، سه نوع انگل وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

1. انگل خارجی یا انگل خارجی (اکتوپارازیت ها)

شپش سر، شپش شرمگاهی، کک، کنه و ساس از انواع رایج انگل های خارجی هستند. این گروه از انگل ها در خارج از بدن و اغلب روی پوست و مو زندگی می کنند. البته برخی از آنها مانند ساس روی ملحفه و مبلمان نیز زندگی می کنند. این انگل ها برای تغذیه به سراغ میزبان می روند، پوست او را گاز می گیرند و خونش را می مکند.

2. هلمینت (هلمینت ها)

این اصطلاح برای کرم های انگلی روده از جمله کرم قلابدار، کرم لوله ای و مخروطیان استفاده می شود. این انگل ها معمولا در داخل بدن زندگی می کنند و دارای چندین سلول و اندام هستند. انتقال این انگل ها بستگی به دما، بهداشت و تماس با ناقلین انگل دارد.

3. تک یاخته (تک یاخته)

این موجودات فقط یک سلول دارند. آمیب نوعی تک لایه است. این موجودات تک سلولی بسیار کوچک هستند و معمولا در داخل بدن زندگی می کنند. این ارگانیسم ها بیشتر بیماران دارای نقص ایمنی مانند مبتلایان به ایدز را آلوده می کنند و حضور آنها می تواند بدون علامت یا شدید و کشنده باشد.

انگل ها می توانند باعث میلیون ها عفونت در سراسر جهان شوند. در نتیجه، بسیاری از عفونت های انگلی مانند گاستروانتریت یا آنفولانزای معده وجود دارد. مالاریا یکی از شایع ترین عفونت های انگلی است.

عفونت های انگلی مکرر

 • انتروبیوز (کرم ها).
 • تریکینوز، استرونژیلوئیدازیس، کرم گرد، کرم قلابدار و سایر کرم های لوله ای.
 • تریکوموناس یا همان عفونت مقاربتی.
 • توکسوپلاسموز، که به ویژه در دوران بارداری خطرناک است.
 • عفونت‌های روده‌ای مانند ژیاردیازیس، کریپتوسپوریدیوز و سایر عفونت‌های ناشی از غذا.

انواع داروهای ضد انگلی

داروهای ضد انگلی - انواع داروهای ضد انگلی

داروهای ضد انگلی به سه گروه اصلی تقسیم می شوند که هر کدام یکی از سه نوع عفونت انگلی را درمان می کنند:

 • ضد پروتئوزوئه ها، از جمله داروهای ضد مالاریا برای درمان تک یاخته ها؛
 • ضد کرم برای درمان عفونت های ناشی از کرم های انگلی؛
 • آفت کش ها برای از بین بردن شپش، گال و سایر انگل های خارجی.

نحوه عملکرد داروی ضد انگلی

داروهای ضد انگلی متعددی وجود دارد و پزشک بسته به نوع انگلی که باعث عفونت می‌شود، داروی مناسب را تجویز می‌کند. داروهای ضد انگلی به سه روش عمل می کنند:

 • انگل یا تخم انگل ها را بکشید.
 • توقف رشد انگل؛
 • از بین بردن اثربخشی انگل به طوری که نمی تواند به میزبان متصل شود.

بسته به نوع عفونت و عامل انگلی، دارو می تواند به یکی از سه شکل زیر باشد:

 • غذا؛
 • تزریق؛
 • به صورت موضعی (برای پوست یا مو).

به طور کلی کودکان و بزرگسالان مبتلا به عفونت های انگلی به داروهای ضد انگلی نیاز دارند. اما عوارض هر دارو متفاوت است و برخی عوارض شدید است و نباید خودسرانه مصرف شود. پزشک با در نظر گرفتن عوارض و فواید داروی ضد انگلی، مناسب ترین درمان را پیشنهاد می کند.

دوره مصرف داروهای ضد انگلی

دوز دارو بسته به نوع آن متفاوت است. مقدار و مدت مصرف آن توسط پزشک تعیین می شود و به عامل عفونی، شرایط آب و هوایی و شدت بیماری بستگی دارد. بنابراین در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است از 1 هفته تا 10 روز پس از شروع دارو و در پایان دوره اول یک دوز دیگر از داروی ضد انگلی دریافت کنید.

اثربخشی داروهای ضد انگلی

اثربخشی بستگی به نوع دارو دارد. اکثر داروهای ضد انگلی موثر هستند. البته هیچ درمان واحدی برای همه عفونت های انگلی وجود ندارد. از سوی دیگر، هیچ درمانی برای برخی از عفونت های انگلی وجود ندارد.

سوء استفاده از داروهای ضد انگلی

برخی از داروهای ضد انگلی در صورت مصرف بیش از حد یا طولانی تر از زمان تجویز شده می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند، از جمله:

 • نارسایی کلیه؛
 • مشکلات بینایی مانند نابینایی؛
 • آسیب به اعصاب بازوها و پاها؛
 • مشکلات شنوایی و تعادل.

عوارض داروهای ضد انگلی

عوارض جانبی داروهای ضد انگلی بسیار گسترده است. برخی از داروها عوارض جانبی خفیفی دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث آسیب جدی کلیوی، تغییرات رفتاری و مشکلات سیستم عصبی شوند. شایع ترین عوارض جانبی داروهای ضد انگلی عبارتند از:

عوارض جانبی شدید داروهای ضد انگلی عبارتند از:

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست. در مورد سایر عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف دارو در موارد خاص

 • قبل از مصرف داروی ضد انگلی با پزشک خود در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید. برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به بیماری کلیوی، نباید از این داروها استفاده کنند. همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروهای ضد انگلی برای کودکان مضر هستند.

تو گفتی

آیا تا به حال به بیماری انگلی مبتلا شده اید و از داروهای ضد انگلی استفاده کرده اید؟ در صورت تمایل می توانید تجربه و نظر خود را در قسمت نظرات بنویسید و این مقاله را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله فقط جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مدیریت زمان توسط اساتید دانشگاه هاروارد

یاد بگیرید که وظایف را اولویت بندی کنید تا در زمان کمتری بهتر کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید