دبی در حال تبدیل شدن به مرکز فناوری مالی جهان است


با افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و بی ثباتی سیاسی، اقتصاد جهانی با طوفان شدیدی دست و پنجه نرم می کند. اما یکی از قطعات با…

با افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و بی ثباتی سیاسی، اقتصاد جهانی با طوفان شدیدی دست و پنجه نرم می کند. اما یکی از بخش‌هایی که بهتر با این شرایط کنار می‌آید، بازار فناوری مالی یا فین‌تک است.

فین‌تک به طور کلی به مجموعه‌ای از نرم‌افزارها، فناوری‌ها و برنامه‌های کاربردی تلفن همراه اطلاق می‌شود که برای بهبود و خودکارسازی روش‌های مالی سنتی برای کسب‌وکارها و مشتریان توسعه یافته‌اند.

طبق یک مطالعه Statista، پرداخت های دیجیتال از 4.22 تریلیون یورو (4.4 تریلیون دلار) در سال 2020 به 7.92 تریلیون یورو (8.26 تریلیون دلار) در سال 2024 خواهد رسید.

فین تک؛ سریع ترین رشد تجارت

در مرکز مالی بین‌المللی دبی (DIFC) در هفته فین‌تک، کنفرانس رهبری فکر به آخرین روندها، چالش‌ها و روند خدمات فین‌تک در منطقه پرداخت.

رویداد راه‌اندازی با این خبر آغاز شد که بخش فین‌تک در مرکز مالی بین‌المللی دبی سریع‌ترین رشد را دارد و بیش از 35 درصد از شرکت‌هایی که در سال گذشته در این مرکز تأسیس شده‌اند در این بخش فعالیت می‌کنند.

عیسی کاظم، مدیر مرکز مالی بین المللی دبی معتقد است که بخشی از این موفقیت به دلیل ایجاد یک مرکز پشتیبانی برای شرکت های فعال در حوزه فین تک است که از انکوباتور تا شتاب دهنده و مرحله سرمایه گذاری را شامل می شود. او می‌گوید: «ما این اکوسیستم یکپارچه را برای استارت‌آپ‌های فین‌تک طراحی کرده‌ایم تا فضایی مساعد برای رشد و درخشش آن‌ها باشد.» در عین حال سعی کرده‌ایم سیستم نظارتی لازم را با بهترین شیوه‌ها و مطابق با بالاترین سطح بین‌المللی ایجاد کنیم. استانداردها

سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها از اجلاس‌های با موضوع فناوری گرفته تا نمایشگاه‌های تجاری و بحث‌های پنل به دنبال راه‌حل‌هایی برای بخش‌های بلاک چین و فین‌تک هستند.

کارشناسان حاضر در این رویداد بر این باورند که به دلیل استفاده از کارشناسان و سرمایه گذاری های گسترده، دبی به سکوی پرتاب کارآفرینان بین المللی برای ایجاد و گسترش کسب و کار در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل خواهد شد.

فین تک در دبی، مانند تصویر بین المللی آن، به سرعت در حال توسعه است. نیمیر خان، مدیر انجمن فین تک خاورمیانه و شمال آفریقا، معتقد است که هر روز فناوری جدیدی در حوزه فین تک معرفی می شود. او می‌گوید: «فین‌تک اساساً خدمات مالی را در دسترس، نامرئی، شفاف و از همه مهم‌تر به‌طور باورنکردنی مقرون‌به‌صرفه می‌سازد. از پرداخت با ژست گرفته تا خرید آنلاین، این خدمات بسیار دقیق و راحت هستند.”

آمازون و سرمایه گذاری در فین تک دبی

در ماه ژوئن، آمازون با راه‌اندازی آزمایشگاه فین‌تک، مرکز نوآوری و اختراع دیجیتال، در مرکز مالی و مالی دبی قدمی فراتر گذاشت. آزمایشگاه آمازون با استارت آپ ها، شرکت های کوچک و متوسط ​​و شرکای تجاری در سطح بین المللی برای حمایت از برنامه های کاربردی، ایده ها و دانش نوآورانه در بخش فین تک و پرداخت های دیجیتال همکاری می کند.

امروزه که شرایط مالی بسیار چالش برانگیز است، سرمایه گذاران محتاط تر هستند و دسترسی به سرمایه نیز بالاترین اولویت استارت آپ ها است.

شریف البداوی، مدیر عامل صندوق سرمایه گذاری منطقه ای آینده دبی، اذعان دارد که آینده سرمایه ستون اصلی سرمایه گذاری های آنهاست. او می‌گوید: «آنچه برای من مهم است مسیری است که این فناوری‌ها و تبلیغات پیرامون آن‌ها در دو سال حیاتی از زمان پیدایش آن‌ها طی می‌کنند. من فکر می‌کنم این مهم است که چه در اینجا و چه در سراسر جهان به ارزش پیشنهادی شرکت‌های فین‌تک، روابط آن‌ها با بانک‌ها و مؤسسات مالی و قوانینی که باید با آنها سر و کار داشته باشند، نگاه کنیم.»

Cashio; راه اندازی موفقیت آمیز

کاشیو، یک شرکت فین‌تک مستقر در دبی، با موفقیت سرمایه خود را افزایش داد. آنها اخیرا اولین پلتفرم مدیریت کارت و هزینه سازمانی امارات متحده عربی را راه اندازی کردند و 2.4 میلیون یورو سرمایه از بازار خاورمیانه و شمال آفریقا جذب کردند. با خدمات این شرکت، تیم های مالی و منابع انسانی شرکت ها می توانند کارت های مجازی و فیزیکی خود را محدود کنند. این امر باعث حذف پول نقد، جلوگیری از تاخیر در پرداخت و افزایش بهره وری می شود.

آرمین مرادی، مدیرعامل کاشیو معتقد است محصول آنها چیزی است که شرکت ها، بانک ها و دولت ها برای کاهش نقدینگی در گردش و در نتیجه کاهش تخلفات و توانایی کنترل و نظارت آنی بر کل فرآیند مالی به آن نیاز دارند. او می‌گوید: «دیگر لازم نیست برای انجام پرداخت منتظر استعلام موجودی باشید، تمام اطلاعات در برنامه شما موجود است. همچنین هزینه‌ها را شفاف می‌کند، بنابراین شما در چارچوب سیاست‌های شرکت کار می‌کنید، که تضادهای داخلی را کاهش می‌دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید