دبی در حال تبدیل شدن به هوشمندترین شهر جهان است


ربات‌ها به سرعت بخشی از زندگی ما می‌شوند و دبی از موقعیت خود به عنوان شهری با چشم‌انداز دائمی به آینده مدرن در راه خود استفاده می‌کند.

دبی هوشمندترین شهر جهان استدبی هوشمندترین شهر جهان است

ربات ها به سرعت بخشی از زندگی ما می شوند و دبی در آستانه تبدیل شدن به یکی از باهوش ترین شهرهای جهان است و از موقعیت خود به عنوان شهری با چشم همیشگی به آینده مدرن بهره می برد. شهری که در آن ربات ها از تولید و جراحی گرفته تا امنیت و حمل و نقل نقش مهمی را ایفا می کنند.

خلیفه الکاما، رئیس آزمایشگاه آینده دبی در بنیاد آینده دبی، به یورونیوز گفت: «ما 20 سال است که این انتقال فناوری را انجام داده‌ایم و در خدمات دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌ایم تا راحتی بیشتری را برای شهروندان خود فراهم کنیم. و به لطف همین زیرساخت است که اکنون می توانیم از وجود ربات ها در شرکت ها و جامعه بهره ببریم و بهره وری آنها را افزایش دهیم. »

تاثیر بر صنعت

پزشکی و مراقبت های بهداشتی از زمینه های اصلی استفاده از روبات ها هستند. دکتر یاسر ساعدی، متخصص اورولوژی و جراح رباتیک در دانشگاه دبی، اولین تبعه امارات متحده عربی است که برای استفاده از ربات ها در جراحی آموزش دیده است.او در حال حاضر از سیستم های رباتیک نسل چهارم توسعه یافته توسط ناسا استفاده می کند. داوینچی 11 پیشرفته ترین سیستم موجود است.

دکتر یاسر معتقد است که این فناوری علاوه بر مزایایی مانند به حداقل رساندن عمل های ناموفق و افزایش دقت جراحی، به جراحان کمک می کند تا با استفاده از بازوهای رباتیک عمل های پیچیده تری را انجام دهند. او به یورونیوز گفت: جراحی رباتیک قبلاً جراحی لاپاراسکوپی را توسعه داده است و نتایج بسیار بهتر از جراحی سنتی است. از دست دادن خون کمتر و بهبودی سریعتر از مزایای این روش. به همین دلیل است که اکثر جراحان ترجیح می دهند از جراحی رباتیک استفاده کنند. »

دیجی ورلد شرکتی است که روی هوش مصنوعی و فناوری های دیجیتالی کار می کند و راه حل های پیشرفته رباتیک، اتوماسیون صنعتی و حمل و نقل را ارائه می دهد. این شرکت در حرکت صنعت به سمت اتوماسیون سرمایه گذاری کرده است و کامیون ها و وسایل نقلیه کوچک را برای خودروهای تحویل پستی و بازوهای رباتیک توسعه داده است. سگ رباتیک پویا بوستون وظایف بازرسی از جمله بررسی صحنه های جرم و جمع آوری اطلاعات از مناطق پرخطر را انجام می دهد.

ماتیاس کراوس، مدیرعامل DJ World می گوید: علاقه به ربات ها، به ویژه سگ های رباتیک Boston Dynamic افزایش چشمگیری داشته است. ما می بینیم که مقامات هسته ای در حال بررسی استفاده از روبات ها هستند. ما شاهد هستیم که پلیس به طور فزاینده ای در مورد استفاده از ربات ها مانند بررسی صحنه جرم و تعدادی از برنامه ها و ایده های دیگر تحقیق می کند. دبی سفارشی نیز با ما تماس گرفت و به دنبال سیستم نظارتی پیشرفته و مستمر بود. همانطور که می بینید، بسیاری از این برنامه ها توسط مشتریان درخواست می شود. »

یک شهر بیدار

Cingularius که متعلق به آریوس هلدینگ است، رباتیک و هوش مصنوعی را به سطح جدیدی می برد که فراتر از شهر هوشمند است. گروهی که اولین شهر هوشیار امارات را می سازد، بر این باور است که روند جامعه سازی را دوباره تعریف می کند.

کریس رابرت، رئیس Singularios و مدیرعامل گروه Altizam گفت: «ما می‌خواهیم شهرهای جدیدی را در آینده طراحی و بسازیم که بیشتر مبتنی بر هوش مصنوعی باشند تا ساختمان‌های سنتی و گنگ. شهر آگاه شهری است که از طریق هوش مصنوعی خود فکر می کند. این چیزی است که تأثیر قابل توجهی بر نحوه زندگی، نگهداری و مدیریت شهرها در آینده خواهد داشت. »

دکتر بن گورتزل، دانشمند ارشد و مدیر عامل Singularity و دانشمند ارشد در Singularius، در ساخت ربات انسان نمای اجتماعی سوفیا، ربات موزیکال Desdemona و ربات Grace Medical Care مشارکت داشته است. او همچنین روی طرح اصلی پروژه شهر هوشیار سیندرلا کار کرد. او به یورونیوز گفت: «در اکثر شهرهای هوشمند، شما مجموعه‌ای متفاوت از دستگاه‌های هوشمند دارید که کارهای خاصی را انجام می‌دهند، اما آنها در یک سیستم شناختی یکپارچه کار نمی‌کنند. و این هدف اصلی شهر آگاه است. در واقع، به جای دستگاه های هوشمند فردی، یک شهر آگاه در خدمت مردم است. »

هوش مصنوعی عمومی و آینده

دکتر Bohn همچنین انتظار دارد که در سه تا چهار سال آینده هوش مصنوعی عمومی با قابلیت های انسانی از آزمایشی به جهانی گسترش یابد. او می‌گوید: «فکر می‌کنم وجود ربات‌های انسان‌نما در زندگی روزمره به ما این فرصت را می‌دهد تا با سیستم هوش مصنوعی ارتباط بهتری برقرار کنیم و این یک راه طبیعی‌تر از داشتن رابط‌های کاربری مختلف مانند گوشی‌های هوشمند یا صحبت با الکسا و موارد مشابه است.» »

دیدگاهتان را بنویسید