درآمدهای نفتی ایران افزایش یافتبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز به نقل از اویل پرایس، با افزایش قیمت جهانی نفت، صنعت نفت ایران رونق بیشتری یافته و درآمد زیادی برای دولت ایران به همراه دارد.

ادامه مطلب

بر اساس این گزارش، چین، روسیه، ترکیه، ونزوئلا و افغانستان به شدت مشتاق خرید نفت ایران هستند. در این میان تحریم های آمریکا کمترین تاثیر را در مقابله با آن داشته است.

به نظر می‌رسد صنعت نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، به‌ویژه در بخش انرژی، هر روز قوی‌تر می‌شود، زیرا دولت‌های جهان به دنبال ایجاد حاشیه امن برای تامین انرژی خود در مواجهه با کمبود عرضه و افزایش قیمت هستند.

بر اساس این گزارش، رؤسای جمهور چندین کشور تصمیم خود را مبنی بر افزایش واردات نفت ایران اعلام کرده اند و به همین دلیل ایران نیز در حال افزایش تولید خود است و این در حالی است که تحریم های آمریکا تاثیری ندارد. ایران اخیرا اعلام کرده است که درآمدهای نفتی و میعانات گازی این کشور بین ماه مارس تا ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 580 درصد افزایش یافته است که نشان می دهد تحریم های آمریکا تأثیر چندانی در دلسردی این کشورها از خرید نفت و انرژی از ایران نداشته است.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ایران اعلام کرد که با توجه به افزایش صادرات نفت و نرخ جدید ارز، درآمد نفت و میعانات گازی خود در چهار ماهه نخست سال 580 درصد افزایش داشته است.

این گزارش می گوید ایران از درآمد نفتی خود برای تقویت اقتصاد خود استفاده می کند و روز به روز بر درآمد نفتی خود می افزاید.

قیمت هر بشکه نفت برنت از 76 دلار در سال گذشته به 104 دلار رسید. این بدان معناست که ایران می تواند رقابت جدی تری با شرکای صادراتی خود داشته باشد و درآمد خود را افزایش دهد.

با وجود بی ثباتی و بحران انرژی در جهان، به نظر می رسد همه به دنبال خرید نفت از ایران هستند. زیرا بسیاری از کشورها ترجیح داده اند حتی تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرند و تنها به افزایش ذخایر نفتی خود فکر کنند.

رجب طیب اردوغان هفته گذشته اعلام کرد که ترکیه قصد دارد واردات نفت و گاز از ایران را افزایش دهد. این اظهارات اردوغان پس از دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران بیان شد. رئیسی البته ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند مبادلات تجاری خود را سه برابر کرده و به مرز 20 میلیارد دلار برسند.

علاوه بر این، وزیر اقتصاد طالبان هفته گذشته اعلام کرد که قرارداد خرید نفت با ایران را امضا کرده است. طالبان قصد دارند در آغاز ماه جاری میلادی 350 هزار تن نفت ایران را خریداری کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اوایل ماه جاری برای دومین بار پس از جنگ با اوکراین به ایران سفر کرد. پیش از این تفاهم نامه 40 میلیارد دلاری بین گازپروم روسیه و شرکت ملی نفت ایران امضا شده بود. گازپروم از شرکت ملی نفت ایران در میدان گازی پارس جنوبی حمایت می کند که پیش بینی می کند این میدان گازی روزانه 10 میلیون متر مکعب تولید کند.

گازپروم همچنین با ایران در چندین پروژه تولید گاز طبیعی مایع (LNG) از جمله ایجاد زیرساخت خط لوله صادراتی همکاری خواهد کرد.

از سوی دیگر ایران همکاری نزدیکی با ونزوئلا دارد و تلاش می کند در زمینه تقویت پالایشگاه های فرسوده و دارای مبادلات نفتی به آنها کمک کند. ونزوئلا با تجارت نفت و میعانات گازی با ایران موافقت کرده است که باید نفت بسیار سنگین خود را برای مصارف صنعتی رقیق کند.

در ژانویه، اولین محموله 2 میلیون بشکه ای میعانات گازی کشور به پایانه جوز ونزوئلا منتقل شد و در این ماه ایران تصمیم گرفت عرضه نفت به ونزوئلا را افزایش دهد که می تواند به افزایش کارایی پالایشگاه های تا حدودی فرسوده در این کشور کمک کند. این قراردادها در ماه مه برای ایران برای تعمیر پالایشگاه ال پالیتو در ونزوئلا منعقد شد.

از سوی دیگر، پالایشگاه دولتی PDVSA ونزوئلا انتظار دارد در ماه جاری 4 میلیون بشکه نفت ایران خریداری کند که این رقم در ژوئن 1.7 میلیون بشکه افزایش یافته است.

اگرچه بسیاری از کشورهای جهان با افزایش قیمت نفت و همچنین کمبود انرژی مواجه هستند، اما اگر ایران قیمت رقابتی برای نفت خود تعیین کند، می تواند صنعت نفت خود را در سال آینده و سال های آینده با افزایش صادرات و افزایش درآمدهای نفتی توسعه دهد. در اسرع وقت.درآمد بیشتری بدهید و دریافت کنید.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید