درآمد ارزی از طریق تبدیل نفت به فرآورده افزایش خواهد یافتبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، حمیدرضا حاجی بابایی گفت: کشور نیازمند رشد و توسعه با محوریت شرکت ها و گروه های دانش بنیان است، بنابراین باید اقتصاد دانش بنیان اجرا شود.

به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، یکی از راهکارهای اصلی خنثی سازی تحریم های نفتی، ایجاد شرکت های دانش بنیان است که گذار به فرآورده های نفتی درآمد قابل توجهی برای کشور به همراه دارد.

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیته برنامه و بودجه گفت: هر سیاستی که بتواند در حوزه مقابله با تحریم ها به ما کمک کند و به تعهد بین المللی برای مقاومت منجر نشود، اتخاذ خواهیم کرد. کشورهای همسایه اولین اولویت برای ایجاد روابط دوجانبه یا چندجانبه با محوریت نفت هستند.

حاجی بابایی گفت: اگر همه شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان رشد کنند ارزش افزوده آن چندین برابر درآمد نفت خام خواهد بود. این اقدام مستلزم رشد پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و شرکت های بخش خصوصی مرتبط است.

وی گفت: تبدیل 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت به فرآورده های نفتی درآمد ارزی قابل توجهی ایجاد می کند.

وی گفت: کاهش سرعت رشد شرکت ها جایز نیست بنابراین باید در زمینه صادرات فرآورده های نفتی گام برداشت تا به راحتی جایگزین خام فروشی شود.

وی گفت: با توجه به سفر اخیر وزیر نفت به سازمان همکاری شانگهای و خبر افزایش فروش نفت به ازبکستان، نگاه ما این است که تحریم ها را زیر پا بگذاریم و به اندازه ای که مردم حق دارند به دنیا عرضه کنیم.

انتهای پیام من

دیدگاهتان را بنویسید