درد واژن؛ 13 علت رایج و روش های درمان آنها


درد واژن می تواند بسیار ناخوشایند باشد و فرد را در مورد سلامت اندام های تناسلی زنانه نگران کند. این عارضه می تواند علت ساده ای مانند عفونت قارچی داشته باشد یا در اثر بیماری خطرناکی مانند اندومتریوز ایجاد شود. چه درد خفیف یا شدید باشد، باید آن را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. گاهی ممکن است درد اندام های داخلی مانند رحم یا لگن را با درد واژن اشتباه بگیرید. با ما همراه باشید تا با علل درد واژن و درمان آن آشنا شوید.

علائم درد واژن


علائم دقیق درد واژن متفاوت است و به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، وستیبولیت ولوور در نقطه ای که واژن تحت فشار قرار می گیرد درد ایجاد می کند، اما ولوودینیا باعث درد مزمن می شود و همیشه احساس می شود.

بسته به بیماری، فرد ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را علاوه بر درد واژن داشته باشد:

 • التهاب؛
 • خارش؛
 • درد عضلانی؛
 • درد همراه با احساس تپش؛
 • خشکی؛
 • درد هنگام رابطه جنسی

اگر درد واژن ناشی از عفونت باشد، ممکن است با ترشحات غیرمعمول واژن نیز همراه باشد. به عنوان مثال، ممکن است ظاهر یا بوی غیرعادی داشته باشد که معمولاً نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی است.

13 علت شایع درد واژن

1. عفونت قارچی

خارش و سوزش شایع ترین علائم عفونت قارچی هستند، اما می توانند دردناک نیز باشند. این مخمر داخل واژن یا مستقیماً بیرون آن را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث التهاب و قرمزی شود. همچنین این عارضه باعث ترشحات سفید و پنیری از واژن می شود.

اگرچه می‌توانید عفونت قارچی را با داروهای بدون نسخه درمان کنید (اگر در گذشته به آن مبتلا بوده‌اید، می‌توانید این گزینه را انتخاب کنید)، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. متخصص زنان معاینه لگنی انجام می دهد و پماد ضد قارچ را تا رفع کامل علائم تجویز می کند. اگر تصمیم به خوددرمانی با داروهای بدون نسخه دارید، اگر علائم بعد از 1 هفته بهبود نیافتند، به پزشک مراجعه کنید.

2. عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن نیز می تواند باعث ناراحتی و خارش واژن شود، اما این ترشحات آبکی است و بوی ماهی دارد. این عارضه زمانی رخ می دهد که باکتری های موجود در واژن بیش از حد تکثیر شوند. به طور معمول، باکتری های خوبی در واژن وجود دارند که آن را اسیدی نگه می دارند، اما اگر تعداد باکتری های بد از خوب بیشتر باشد، می تواند باعث عفونت شود. هنوز مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث این عفونت می شود، اما معمولا قاعدگی و رابطه جنسی باعث تغییر در pH واژن می شود.

برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کرد و از قرص یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کرد. مصرف این داروها برای مدت کوتاه منجر به بهبودی کامل علائم می شود.

3. بیماری های مقاربتی

درد واژن در بیماری های مقاربتی

تبخال، کلامیدیا، سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی می توانند باعث ایجاد درد در واژن شوند، به ویژه تبخال که نسبتاً شایع است، اعصاب را تحت تأثیر قرار داده و باعث التهاب می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد زخم های خاصی شود که در لمس قابل مشاهده و دردناک هستند.

درد ناشی از بیماری های مقاربتی معمولاً ناشی از التهاب عمومی است زیرا باعث تورم بافت واژن می شود. این باعث درد، ناراحتی، سوزش و خارش می شود. مراجعه به پزشک و درمان مناسب برای هر گونه درد یا التهاب در ناحیه واژن مهم است.

خوشبختانه، درمان بیماری های مقاربتی دشوار نیست و می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد و با اجتناب از رفتارهای جنسی پرخطر از آن پیشگیری کرد. کلامیدیا، سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی با دارو از بدن خارج می شوند. تبخال قابل درمان نیست، اما می توان آن را کنترل و کاهش داد.

4. خشکی واژن

خشکی واژن ناشی از کمبود هورمون استروژن است و تنها با یائسگی مرتبط نیست. استروژن یک هورمون رشد است که جریان خون واژن، ضخامت دیواره، انعطاف پذیری و روانکاری را بهبود می بخشد. اگر استروژن کافی در بدن وجود نداشته باشد، که معمولاً به دلیل استفاده از قرص های ضد بارداری، شیردهی و یائسگی اتفاق می افتد، فرد می تواند در ناحیه واژن احساس درد کند.

اگر متوجه شدید که ترشحات واژن شما کاهش یافته است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این عارضه با تجویز پماد یا تغییر روش پیشگیری از بارداری قابل درمان است.

5. رابطه جنسی

ممکن است فکر کنید که درد ناشی از آناتومی شماست، اما ممکن است این درد به دلیل رابطه با شریک جنسی شما نیز باشد. همچنین تمایز بین درد واژن و درد شکم ممکن است دشوار باشد. درد شکم می تواند ناشی از نفوذ نادرست به دلیل آناتومی کوچک انسان باشد. اگر فکر می کنید علت درد شما همین است، می توانید پوزیشن ها و روان کننده های مختلف را امتحان کنید.

همچنین این امکان وجود دارد که پیرسینگ یا سوراخ تناسلی شما یا همسرتان باعث درد شود. همچنین باید به کاندوم مورد استفاده خود توجه کنید. برخی از افراد به لاتکس حساسیت دارند که می تواند باعث خارش و درد واژن شود. برای تشخیص درست علت و اصلاح آن، بهتر است با متخصص زنان صحبت کنید و معاینه شوید.

6. اختلال کف لگن

این وضعیت زمانی رخ می دهد که شما نمی توانید عضلات کف لگن را برای دفع مدفوع به درستی هماهنگ و رها کنید و می تواند باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی شود. اختلالات کف لگن می تواند در نتیجه آسیب به این ناحیه، استفاده بیش از حد از عضلات، جراحی لگن، چاقی و افزایش سن رخ دهد. زنان باردار نیز معمولاً به دلیل فشار زایمان طبیعی، به خصوص اگر زایمان سخت یا طولانی باشد، آن را تجربه می کنند.

اگر این علائم را علاوه بر درد لگن تجربه کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • احساس نیاز مکرر به استفاده از توالت؛
 • یبوست؛
 • حذف دشوار؛
 • نشت ادرار و مدفوع؛
 • درد هنگام ادرار کردن.

اختلالات کف لگن معمولا با فیزیوتراپی درمان می شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است داروها و روش هایی را برای کاهش استرس پیشنهاد کند.

7. ولوودینیا

ولوودینیا نوعی درد مزمن واژن است که علت خاصی ندارد. حدود 9 درصد از زنان از این درد رنج می برند و معمولاً در حین رابطه جنسی یا حتی هنگام استفاده از پد قاعدگی رخ می دهد. البته این دردها در برخی از خانم ها به طور ناگهانی ظاهر می شود و ربطی به رابطه جنسی یا تماس با آن ناحیه ندارد.

اطلاعات کافی در مورد ولوودینیا وجود ندارد، اما پزشکان گمان می‌کنند که درد ناشی از بافت عصبی اضافی در قسمت بیرونی واژن و فرج است. این ناحیه بیشترین اعصاب را در واژن دارد. پس از تشخیص پزشکی، این بیماری معمولاً با داروهای موضعی از جمله لیدوکائین درمان می شود.

8. اندومتریوز

اندومتریوز

آندومتریوز یکی از آن بیماری های عجیب است که تشخیص آن دشوار است. به دلیل این عارضه، بافت رحم در نقاطی خارج از رحم مانند لگن، شکم یا حتی سایر نواحی مانند ریه ها رشد می کند. این بیماری 11 درصد از زنان آمریکایی در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

اندومتریوز بسیار دردناک است و باعث التهاب مزمن و زخم بافت اطراف می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. این درد اشکال مختلفی دارد، مانند درد شدید قاعدگی، درد مزمن در ناحیه کمر و لگن، درد در حین یا بعد از رابطه جنسی، درد در روده و درد در هنگام اجابت مزاج یا ادرار. علاوه بر این، این وضعیت باعث خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی، ناباروری، مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ و اسهال می شود. اگر درد واژن شما با این علائم همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

آندومتریوز از طریق معاینه لگن و تصویربرداری تشخیص داده می شود، اما تنها راه تشخیص قطعی آن لاپاراسکوپی است، نوعی جراحی که به پزشکان اجازه می دهد تا داخل حفره لگن شما را ببینند. درمان آن معمولا هورمون درمانی یا جراحی برای برداشتن بافت هایی است که باعث درد می شود.

9. بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن یک عفونت در رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان است که باعث درد واژن می شود. این وضعیت باعث ایجاد اسکار در اندام های لگنی می شود یا می تواند باعث جوش خوردن آنها شود و باعث درد و ناراحتی مزمن شود.

یکی از شایع ترین علل بیماری التهابی لگن، STD درمان نشده است. البته سایر عفونت ها نیز می توانند باعث آن شوند. افرادی که چندین شریک جنسی داشته اند، در گذشته بیماری التهابی لگن داشته اند، دوش واژینال انجام داده اند، یا IUD به مدت 3 هفته گذاشته اند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

پس از معاینه لگن و سونوگرافی برای تایید بیماری، پزشک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می کند. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن را کاهش می دهد.

10. آتروفی ولوواژینال

این بیماری باعث نازک شدن، خشکی و التهاب دیواره های واژن می شود و زمانی رخ می دهد که بدن استروژن کافی تولید نکند. آتروفی ولوواژینال معمولا بعد از یائسگی و در زنان بالای 50 سال دیده می شود. همچنین زنانی که به تازگی زایمان کرده اند یا به نوزاد خود شیر می دهند نیز با کاهش استروژن مواجه می شوند. کاهش این هورمون باعث کاهش مایعات و روان کننده های واژن می شود که اولین علامت این بیماری است.

آتروفی دریچه واژن می تواند باعث درد در هنگام ادرار یا مقاربت شود. علاوه بر درد، این امر می تواند باعث خشکی واژن، خارش و قرمزی شود. این بیماری می تواند باعث ترشحات زرد رنگ، لکه بینی یا خونریزی و احساس فشار در ناحیه واژن شود. پس از تشخیص توسط متخصص زنان، این بیماری معمولا با روان کننده ها و هورمون درمانی درمان می شود.

11. سرطان دهانه رحم

عفونت های طولانی مدت و انواع خاصی از HPV از علل اصلی سرطان دهانه رحم هستند. HPV شایع ترین بیماری مقاربتی در ایران است و در خارج از ایران نیمی از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به آن مبتلا می شوند. البته تعداد کمی از این افراد به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. بهترین راه برای پیشگیری غربالگری منظم و واکسن HPV است.

درد لگن، خونریزی غیرطبیعی و ترشحات قهوه ای از علائم سرطان دهانه رحم هستند. اگر متوجه این علائم شدید و در سال گذشته آزمایش پاپ اسمیر انجام نداده اید، با پزشک خود صحبت کنید. درمان این سرطان به نوع و مرحله آن بستگی دارد و معمولاً با جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می شود.

12. اعتصاب

اگر به دلیل درد واژن به پزشک مراجعه کردید و مشخص شد که بیماری خاصی ندارید، بهتر است وقایعی که ممکن است منجر به این درد شده باشد را در نظر بگیرید و پزشک خود را در مورد سابقه آسیب های واژن یا آسیب های واژن اطلاع دهید. زایمان طبیعی سخت

13. کیست بارتولین

این کیست های رایج زمانی دیده می شوند که غدد بوتولینوم مسدود شوند. غدد بوتولینوم مسئول روانکاری واژن هستند. بسیاری از این کیست ها باعث درد نمی شوند و همیشه نیاز به درمان ندارند. این برجستگی های حساس در ورودی واژن قرار دارند و به دلیل عفونت می توانند دردناک و چرکی شوند. این درد معمولا با نشستن، راه رفتن و مقاربت بدتر می شود. برای کاهش درد می توانید در حمام آب گرم بنشینید. اگر التهاب و درد ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای درمان کیست بارتولین به تخلیه جراحی یا آنتی بیوتیک نیاز باشد.

آخرین کلمه

درد واژن یک عارضه غیر معمول است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اکثر بیماری هایی که باعث آن می شوند به راحتی قابل درمان هستند، اما ابتدا باید به درستی تشخیص داده شوند. توصیه می کنیم درد ناحیه واژن را جدی بگیرید و در صورت مشاهده هر یک از علائم بیماری های ذکر شده به متخصص زنان مراجعه کنید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


کتاب الکترونیکی پیوست شده است

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید