درمان درد به قیمت زخم معده/ آگاهی از علائم و عوارض این بیماری و تاثیر مسکن ها بر آنبه گزارش گروه جامعه ایسکانیوس، زخم معده جراحات دردناکی است که در دیواره داخلی معده یا ابتدای روده کوچک به نام اثنی عشر ایجاد می شود. هنگامی که تعادل بین اسید معده و سد محافظ مخاط معده به هم می خورد، زخم معده ایجاد می شود.

هنگام استفاده از این داروها، لایه محافظ معده ضعیف شده و خون رسانی آن کاهش می یابد. در نتیجه اسید به مخاط معده نفوذ می کند و زخم ایجاد می شود، همچنین زخم معده ناشی از مصرف مسکن اغلب بدون علامت و بدون درد بوده و تظاهرات اولیه آن به صورت خونریزی قابل مشاهده است. گاهی اوقات، حتی پس از مصرف مسکن، خونریزی بدون حتی احساس درد اتفاق می‌افتد. البته گاهی استفاده از مسکن ها با سوء هاضمه و زخم معده متعدد خود را نشان می دهد. زخم های ناشی از داروها خوش خیم هستند و بدخیم یا سرطانی نمی شوند.

مصرف طولانی مدت مسکن ها مانند ایبوپروفن، ژلوفن و آسپرین باید با تجویز پزشک باشد. شاید برای کنترل درد در بدن، استامینوفن داروی مناسب تری نسبت به سایر مسکن ها باشد. در این میان هر چه سن بالاتر باشد عوارض ناشی از مسکن ها در بدن افزایش می یابد و به همین دلیل باید از مصرف بی رویه آنها به شدت پرهیز شود.

درد شکم مهمترین علامت زخم معده است

مهمترین علامت زخم معده درد شکم در قسمت فوقانی شکم یا جلوی معده یا زیر استخوان سینه است و می تواند سوزش و فشار باشد و معمولاً چند ساعت بعد از غذا خوردن رخ می دهد و از چند دقیقه تا چند دقیقه طول می کشد. ساعت، اما معمولا خیلی سنگین نیست. البته درد معده می تواند مربوط به کیسه صفرا، لوزالمعده یا کبد یا حتی علائم اولیه حمله قلبی باشد.

لازم به ذکر است که درد زخم معده معمولاً در جلوی معده احساس می شود و می تواند به پشت و بین شانه ها تابش کند. آنها معمولاً با گرسنگی بدتر می شوند و غذاهای اسیدی، تند و نوشیدنی های گازدار باعث ایجاد علائم می شوند. از سوی دیگر، شیوع زخم اثنی عشر یا اثنی عشر (نخستین قسمت روده کوچک) بسیار بیشتر از زخم معده است. زخم اثنی عشر در مردان شایع تر است و معمولاً در سنین پایین تر رخ می دهد.

عوارض زخم معده

خونریزی معده، سوراخ شدن زخم یا انسداد خروجی معده که نیاز به بستری شدن در بیمارستان و اقدامات اورژانسی دارد از جمله عوارض زخم معده است که باید جدی گرفته شود. خونریزی معده به اشکال مختلف دیده می شود. وجود مدفوع سیاه، شل و بدبو یکی از نشانه های خونریزی گوارشی است. استفراغ حاوی خون یا مواد قهوه ای رنگ نشان دهنده خونریزی گوارشی است.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات هنگام خونریزی شدید خون روشن در مدفوع دیده می شود، معمولاً اگر خونریزی قابل توجه باشد، بیمار ممکن است دچار سرگیجه، سیاهی چشم، افت فشار خون و ضربان قلب سریع شود. بنابراین، اگر خونریزی جزئی باشد اما مکرر رخ دهد، می تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود بدون اینکه بیمار علائم واضح خونریزی را داشته باشد. برخی از بیماران مبتلا به زخم معده دچار سوء هاضمه به صورت سنگینی معده، نفخ، آروغ زدن مکرر و احساس گاز، سنگینی بعد از غذا خوردن، احساس سیری زودرس یا گرسنگی مکرر، سوزش سر دل و مالش معده می شوند.

علائم خطرناک زخم معده

برای بیماری های معده و زخم معده علائمی وجود دارد که علائم خطرناکی هستند، وجود این علائم ممکن است نشانه بیماری خطرناک تری باشد و باید بررسی شود.

وجود درد شدید مقاوم به درمان، سن بالای 45 سال و علائم معده درد یا سوء هاضمه، استفراغ مداوم، کاهش وزن مشخص، شواهد خونریزی گوارشی یا کم خونی فقر آهن و احساس گیرکردن غذا از جمله علائم خطر هستند. که باید جدی گرفته شود همچنین وجود توده در معاینه یا وجود زردی، علائم طولانی مدت با سابقه خانوادگی سرطان دستگاه گوارش از دیگر علائم خطر است که وجود علائم و نشانه ها نیاز به آزمایش آزمایشگاهی و آندوسکوپی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید