در دسترس بودن بالون های مخابراتی برای ارائه خدمات ارتباطی در شرایط بحرانیبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ بالون های اینترنتی به جای مبارزه با باد از «هوش مصنوعی» برای تغییر ارتفاع و استفاده از جریان هوا برای رسیدن به مقصد استفاده می کنند. این می تواند به مسیرهایی منجر شود که طولانی یا پیچیده هستند، اما در عین حال به انرژی زیادی نیاز ندارند. علاوه بر این، این بالون ها می توانند دسترسی پایدارتری به اینترنت را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

در همین راستا، عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – اخیرا در اطلاعیه ای محلی درباره بالن های مخابراتی اظهار داشت: در سیل سال 1397 در استان لرستان، این نوع بالن ها توانستند ارتباط را در منطقه سیل زده حفظ کنند، در حالی که ارتباطات همچنین در ایام اربعین امسال یکی از این بالن ها اینترنت بی سیم رایگان در اختیار زائران در مرز مهران قرار داد.

زارع پور گفت: با تلاش همکارانم در پژوهشگاه فضایی ایران، نسل جدیدی از سکوهای سیار کنترل بالون های مخابراتی رونمایی شد که دارای قابلیت های ویژه و منحصر به فردی است.

بر اساس این گزارش، حسن سالاریه – رئیس پژوهشگاه رانش فضایی ایران – در مراسم افتتاح سکوی هوشمند پرتاب بالون مخابراتی در تبریز اظهار داشت: از آنجایی که محصولات تولیدی ارزش صادراتی دارند، می توان سرمایه گذاری خوبی در این زمینه انجام داد.

به گفته وی، یکی از راه هایی که جایگزین مناسبی برای استفاده از اینترنت در شرایط خاص است، استفاده از سکوهای پرتاب بالن است.

چند سالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت اربعین خدمات ویژه ای را برای زائران در نظر گرفته است.

همانطور که امسال اعلام شد از طریق این بالن ها اینترنت مورد نیاز زائران در مسیر زیارتی در کشور و به ویژه در مرزها با کمک سایت های موبایل و تقویت کننده تامین شد.

لازم به ذکر است سامانه بالون مخابراتی که در ایام اربعین امسال به زائران در مرز مهران خدمات رسانی می کرد، قابلیت حمل محموله مخابراتی و نظارت بر محموله (تصویر) را بر روی آن دارد. این بالون با توجه به مجوزهای اخذ شده قابلیت استقرار بارهای مخابراتی تا ارتفاع 100 متری را دارد. همچنین سامانه مذکور دارای چهار جزء اصلی پاکت، سکوی پرواز، محموله مخابراتی یا نظارتی و سکوی بیولوژیکی است که شامل اتاق استراحت و اتاق کنترل است.

پاکت این سیستم دو جداره بوده و قابلیت ذخیره گاز هلیوم برای پرواز آسمان را دارد. سکوی بادی آن که بر روی یک طبقه متحرک نصب شده و قابلیت برخاستن و فرود بر روی آن را دارد، به گونه ای طراحی شده است که می توان آن را روی تریلر جابجا کرد و در صورت لزوم به مکان هایی که در شرایط بحرانی مانند سیل و سیل قرار دارند حمل کرد. زمین لرزه ها و… انجام می دهند

همچنین محموله مخابراتی آن قابلیت سرویس LTE-4G را دارد و در صورت بروز حادثه و قطع، فرکانس رادیویی را از فاصله حدود 30 کیلومتری از محل حادثه تا پای سکو از طریق زیرساخت نوری ارسال می کند. و این محموله با دریافت این فرکانس می تواند به صورت وای فای در شعاع 20 کیلومتری از سطح زمین و ارتفاع 300 کیلومتری به کاربران مخابره کند.

بستر بیولوژیکی این سامانه نیز شرایط را برای ارائه خدمات پرسنلی مانند کنترل سیستم و اسکان فراهم می کند. سامانه بالون ارتباطی مرکز تحقیقات فضایی برای محموله های 15، 50 و 300 کیلوگرمی تحت شرایط مختلف آزمایش شده و هم اکنون برای ارائه خدمات اینترنتی با محموله 50 کیلوگرمی در پایانه مرزی مهران در حال پرواز است.

برنامه های کاربردی دیگری ممکن است برای این سیستم در نظر گرفته شود. از جمله مانیتورینگ تصویر با نصب دوربین دید در شب برای نظارت بر مرزهای کشور یا تقویت شبکه های بی سیم که می تواند برد را تا 10 برابر افزایش دهد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید