دلیل گرانی تخم مرغ


با گذشت یک ماه از اعلام قیمت جدید مرغ، قیمت آن در مغازه های سطح شهر کاهش یافته و در بورس میوه و تره بار، مرغ بیش از 7 هزار تومان کمتر از …

دلیل غرانی بیش از حد تخم MRغدلیل غرانی بیش از حد تخم MRغ

نوسانات قیمت مرغ و تخم مرغ همچنان ادامه دارد و این دو محصول پروتئینی پرمصرف هر روز شاهد قیمت های جدیدی هستند.

با گذشت یک ماه از اعلام قیمت قطعی جدید مرغ، قیمت آن در سطح شهرها و میادین میوه و تره بار کاهش یافته است، مرغ بیش از 7 هزار تومان کمتر از قیمت ثابت به فروش می رسد، اما تخم مرغ برخلاف مرغ. ، در این مدت افزایش قیمت دارند. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری و مقایسه قیمت تخم مرغ در 2 ماه اخیر نشان می دهد که این محصول بین شهریور تا آبان بین 10 تا 20 هزار تومان افزایش قیمت داشته است و هر 30 عدد تخم مرغ از 90 به 90 افزایش قیمت داشته است. 98 هزار تومان تا 110 تا 115 هزار تومان بسته به وزن. در توده های میوه و سبزیجات، تخم مرغ در ماه نوامبر گران شده است. هر شانه 30 عددی در نیمه آبان 83 هزار تومان فروخته می شد. در حالی که قیمت آن دیروز به 89 هزار تومان افزایش یافت. البته میادین میوه و تره بار همچنان تخم مرغ فله را کیلویی 40 هزار تومان عرضه می کنند، اما قیمت تخم مرغ بسته بندی در این مدت در حال افزایش است.

تاریخچه نرخ تایید شده

کارشناسان با ذکر دلایلی مانند رشد هزینه های تولید و افزایش مصرف در نیمه دوم سال، افزایش قیمت تخم مرغ را از تابستان پیش بینی کردند. با توجه به این عوامل و ضرر و زیان مرغداران، قیمت مصوب جدید باید از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام می شد. نرخ جدید مصوب ۶۳ هزار تومان مرغ با یک ماه تاخیر اعلام شد، اما نرخ جدید تخم مرغ اخیرا اعلام شد. قیمت قطعی تخم مرغ در اردیبهشت ماه امسال برای هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری 35 هزار و 500 تومان و برای مصرف کننده 40 هزار تومان بود که بر این اساس، هر پیتا 30 عددی به وزن 2 کیلوگرم برای مصرف کنندگان 80 هزار تومان قیمت داشت، اما این قیمت از همان لحظه اعلام انتقاد و اعتراض کردند. مرغدارانی که معتقد بودند قیمت تمام شده تولیدشان بسیار بیشتر از قیمت اعلام شده است، ظاهر شدند. کاهش تقاضای تابستانی نیز به زیان تولیدکنندگان کمک کرد، بنابراین دولت موافقت خود را با اعلام نرخ جدید در پایان شهریور اعلام کرد، اما با فرارسیدن تابستان خبری از نرخ مصوب جدید نبود. اتحادیه های صنفی تخم مرغ انتظار داشتند بعد از بررسی نرخ مصوب گوشت مرغ نوبت به تخم مرغ برسد اما تا هفته گذشته این اتفاق نیفتاد.

نرخ مصوب جدید اعلام نشده است

طی روزهای گذشته و بدون اعلام رسمی ستاد تنظیم بازار، برخی خبرگزاری ها از افزایش قیمت مصوب تخم مرغ خبر دادند. بر اساس این خبر، قیمت تمام شده هر عدد تخم پیتا برای مصرف کنندگان 84 هزار تومان است و اعلام شد که دولت هر کیلوگرم تخم مرغ را 39 هزار تومان از مرغداران خریداری می کند. این در حالی است که تا دیروز تشکل های مرتبط با صنعت تولید تخم مرغ از افزایش قیمت 4 هزار تومانی بی اطلاع بودند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ های تخمگذار استان تهران در گفتگو با همشهری با ابراز بی اطلاعی از تغییر قیمت مصوب تخم مرغ در روزهای اخیر گفت: قیمت مصوب به ما ابلاغ نشده و ما به عنوان یک سازمان در زمینه تخم مرغ از تغییر قیمت این محصول اطلاعی نداریم.» ناصر نبی پور با بیان اینکه آخرین قیمت اعلام شده تولیدکنندگان برای هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری 35 هزار و 500 تومان است، گفت: اضافه کرد: امروز قیمت نهایی هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری با 10 درصد سود 48 هزار تومان است و اگر تولیدکننده حتی یک ریال سود نبرد قیمت هر کیلوگرم آن 43 هزار تومان است. این فعال صنفی با اشاره به وعده دولت برای بازنگری در قیمت مصوب 31 شهریورماه سال جاری، گفت: معاون اول رئیس جمهور به مرغداران قول داده است در صورت موافقت با قیمت مصوب 35 هزار و 500 طیور از سوی شورای نگهبان. در پایان شهریور ماه، او خسارات n را جبران خواهد کرد و مرغداران قیمت تعیین شده جدید را اعلام کردند، این امکان وجود دارد، اما این اتفاق نیفتاد و از آن زمان تاکنون جلسه ای برای تصمیم گیری در این راستا با تشکل های این حوزه تشکیل نشده است. نبی پور تولید با این قیمت و نرخ های مشابه را غیرممکن دانست و افزود: دولت می تواند با جریمه ها قیمت را در این حدود نگه دارد اما بعد از 5.4 ماه دیگر امکان تولید تخم مرغ وجود ندارد و باید هزینه کند. ترکیه از کیلویی 53 تا 54 هزار تومان باید تخم مرغ وارد کند.

ماهی 700 تا 800 میلیون تومان ضرر می کنیم

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ گوشتی استان تهران درباره وضعیت فعلی تولید گفت: تولیدکنندگان جوجه های گوشتی بین 35 تا 40 روز جوجه ها را نگهداری می کنند و با دیدن ضرر و زیان جوجه ها از تخم خارج نمی شوند اما مرغ های تخمگذار حداقل 20 عدد می مانند. ماه ها در مرغداری و هزینه های پرورش آنها چندین برابر است.

نبی پور افزود: امروز قیمت مرغ تخمگذار 5 ماهه 180 هزار تومان است. سال گذشته این قیمت حداکثر 60 هزار تومان بود و اگر امروز دولت به مرغداران اجازه می داد، بسیاری از دامداران مرغ ها را به کشتارگاه می فرستادند. چون با ضررهای هنگفتی دست و پنجه نرم می کنند. نبی پور با بیان اینکه هیچ تولیدکننده ای تحمل ضرر را ندارد، افزود: نتیجه ادامه این سیاست این است که مرغ ها به کشتارگاه رفته و تولید متوقف می شود. یک مرغداری 50 هزار هکتاری در حال حاضر ماهیانه 700 تا 800 میلیون تومان ضرر می کند و این را به هیچ عنوان نمی توان تحمل کرد. میزان تولید تخم مرغ در حال حاضر 3200 تن در روز است که 60 تا 70 هزار تن آن مازاد است.

دیدگاهتان را بنویسید