رادیکولوپاتی؛ همه چیز در مورد این بیماری ستون فقرات


وقتی یکی از اعصاب نخاعی فشرده می شود، دچار رادیکولوپاتی می شویم. این وضعیت می تواند باعث درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن ناشی از فشار دادن عصب شود. در این مقاله در مورد علائم، علل و روش های تشخیص و درمان این بیماری صحبت خواهیم کرد و در نهایت به سوالات متداول پاسخ خواهیم داد. با ما بمان.

رادیکولوپاتی چیست؟

رادیکولوپاتی زمانی رخ می دهد که یکی از ریشه های عصبی (جایی که اعصاب به ستون فقرات متصل می شوند) فشرده یا تحریک شده باشد. گاهی به این حالت سیاتیک نیز می گویند.

بسته به اینکه عصب تحت فشار در کجای ستون فقرات قرار دارد، رادیکولوپاتی به یکی از 3 نوع زیر طبقه بندی می شود:

 • دهانه رحم (گردن)؛
 • سینه ای (وسط پشت)؛
 • کمر (کمر).

رادیکولوپاتی در مقابل میلوپاتی

هر دو شرایط دردناکی هستند که ستون فقرات را درگیر می کنند. رادیکولوپاتی یک مشکل موقتی است که در اثر فشردگی ریشه عصبی در نزدیکی ستون فقرات ایجاد می شود. میلوپاتی فشاری در اثر تروما، تومور، بیماری دژنراتیو یا عفونت ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، میلوپاتی به مرور زمان بدتر می شود و باعث آسیب دائمی عصبی می شود.

این عارضه یک مشکل موقتی است که به مرور زمان بهبود می یابد و اغلب بدون درمان برطرف می شود. تعیین علت درد ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل مهم است که به محض مشاهده علائم جدید (به خصوص اگر بیش از چند روز طول بکشد) به پزشک خود مراجعه کنید.

رادیکولوپاتی در مقایسه با اسپوندیلوز

اسپوندیلوز ضعف مفاصل ستون فقرات است. این وضعیت می تواند باعث شکستگی های کوچک بین 2 مهره شود و معمولا در قسمت پایین کمر دیده می شود. اسپوندیلوز معمولا در نوجوانانی که جهش رشد دارند دیده می شود. در رادیکولوپاتی، علائمی مانند درد زمانی رخ می دهد که ریشه های عصبی فشرده یا تحریک شوند، اما در اسپوندیلوز، علت درد شکستگی استخوان است.

رادیکولوپاتی در مقایسه با سیاتیک

رادیکولوپاتی و سیاتیک هر دو در اثر فشردگی عصب ایجاد می شوند. تفاوت این دو در اعصابی است که فشرده می شوند و باعث درد می شوند. سیاتیک درد یا ناراحتی ناشی از فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن است که از کمر شروع می شود و از پشت هر پا می گذرد. سیاتیک نوعی رادیکولوپاتی است که باعث ایجاد درد در طول مسیر عصب سیاتیک در قسمت پایین کمر و ساق پا می شود.

علائم رادیکولوپاتی

علائم رادیکولوپاتی

علائم بیماری عبارتند از:

 • درد در ناحیه اطراف عصب آسیب دیده؛
 • بی حسی؛
 • بی‌حس؛
 • ضعف عضلانی

محلی سازی علائم بستگی به نوع رادیکولوپاتی دارد.

 • رادیکولوپاتی دهانه رحم: درد و سایر علائم را در گردن و اطراف آن تجربه می کنید. گاهی اوقات ممکن است این علائم را در نواحی مانند بازوها و دست ها مشاهده کنید.
 • رادیکولوپاتی توراسیک: معمولاً درد را در قفسه سینه و اطراف آن احساس خواهید کرد.
 • رادیکولوپاتی کمری: درد یا بی حسی در ناحیه کمر ممکن است به پاهای شما سرایت کند.

برخی از علائم رادیکولوپاتی مشابه علائم مشکلات بسیار جدی تر است. درد قفسه سینه، مشکل در تنفس یا بی حسی در اندام ها را نادیده نگیرید و به محض ظاهر شدن این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل رادیکولوپاتی

هر چیزی که ریشه های عصبی نخاعی را فشرده یا تحریک کند می تواند باعث رادیکولوپاتی شود، مانند:

 • صدمات مانند سقوط یا تصادفات رانندگی؛
 • رشد یک سنبله استخوانی (استئوفیت) روی یکی از مهره های ستون فقرات؛
 • فتق دیسک.

گاهی اوقات ممکن است بدون دلیل (به جز افزایش سن) از این وضعیت رنج ببرید. با افزایش سن، استخوان ها و دیسک های ستون فقرات شکل و انعطاف خود را از دست می دهند. این انحطاط و ضعیف شدن طبیعی می تواند باعث جابجایی ستون فقرات و فشرده شدن اعصاب آن ناحیه شود.

تشخیص رادیکولوپاتی

پزشک می تواند با معاینه فیزیکی و تصویربرداری بیماری را تشخیص دهد. او کمر و ستون فقرات شما را معاینه می کند و از شما در مورد علائمتان می پرسد.

احتمالاً به حداقل یکی از این نوع تصاویر نیاز خواهید داشت:

 • آرونتگن: اشعه ایکس می تواند باریک شدن، ناهماهنگی نخاع و همچنین هرگونه شکستگی ستون فقرات را نشان دهد.
 • سی تی اسکن: در مقایسه با دستگاه اشعه ایکس، سی تی اسکن تصاویر سه بعدی و جزئیات بیشتری از ستون فقرات را نشان می دهد.
 • ام آر آی: این روش تصویربرداری نشان می دهد که آیا آسیب بافت نرم باعث فشرده سازی عصب شده است یا خیر. همچنین هرگونه آسیب به نخاع را نشان خواهد داد.
 • الکترومیوگرافی (EMG): EMG تکانه های الکتریکی در عضلات شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند تعیین کند که آیا عصب به درستی کار می کند یا خیر. این به پزشک شما کمک می کند تا بداند آیا علائم شما به دلیل فشار روی ریشه های عصبی در ستون فقرات شما است یا وضعیت دیگری (مانند دیابت) به اعصاب شما آسیب رسانده است.

درمان رادیکولوپاتی

درمان رادیکولوپاتی

درمان بستگی به نوع رادیکولوپاتی و شدت علائم دارد. اگر علائم به خودی خود طی چند روز یا چند هفته بهبود یابد، نیازی به درمان ندارید. درمان ممکن است شامل برخی یا همه موارد زیر باشد.

1. کمپرس سرد یا گرم

پزشک به شما می گوید هر از گاهی یک کمپرس سرد یا گرم روی پشت خود قرار دهید. این می تواند تورم را کاهش دهد یا عضلات سفت را شل کند.

2. اصلاح وضعیت بدن یا فیزیوتراپی

حرکات کششی و ورزش هایی که ناحیه اطراف ستون فقرات را هدف قرار می دهند می توانند به کاهش فشار روی اعصاب و تسکین درد کمک کنند. بسته به نوع رادیکولوپاتی شما، پزشک یا فیزیوتراپیست به شما خواهد گفت که چه نوع ورزشی برای بهبودی شما بهترین است.

3. مصرف دارو

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): بیشتر افراد برای درمان علائم رادیکولوپاتی خود فقط به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آسپرین یا ایبوپروفن) نیاز دارند. قبل از مصرف NSAID ها با پزشک خود مشورت کنید و هرگز خوددرمانی نکنید.
 • استروئیدها: پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی قوی مانند پردنیزون را برای تسکین درد تجویز کند. آنها را می توان به صورت قرص مصرف کرد یا مستقیماً در ناحیه آسیب دیده پشت تزریق کرد.

4. عملیات

برای درمان این بیماری به ندرت از جراحی استفاده می شود. پزشک شما فقط در صورتی جراحی را توصیه می کند که علائم شدیدی داشته باشید که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد و به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد.

سوالات متداول در مورد رادیکولوپاتی

چه کسانی بیشتر از رادیکولوپاتی رنج می برند؟

هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود، اما معمولا در افراد بالای 50 سال شایع تر است.

رادیکولوپاتی چقدر شایع است؟

رادیکولوپاتی معمولاً یک عارضه نادر است. اگرچه گردن و کمر درد از مشکلات شایعی هستند، اما به ندرت توسط این بیماری ایجاد می شوند.

رادیکولوپاتی چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

بارزترین اثر این عارضه بر بدن درد و سایر علائمی است که در اطراف عصب فشرده شده ایجاد می کند. بسته به شدت علائم و نوع رادیکولوپاتی، ممکن است نشستن، ایستادن یا حرکت کردن برای شما مشکل یا ناراحت کننده باشد. به عنوان مثال، اگر رادیکولوپاتی گردنی دارید، ممکن است حرکت دادن گردن دردناک و دشوار باشد.

– چه مدت پس از درمان احساس بهتری خواهم داشت؟

تا زمان شروع درمان باید احساس بهتری داشته باشید. برخی از افراد ظرف چند روز احساس بهتری می کنند، اما گاهی اوقات بهبودی ممکن است هفته ها طول بکشد.

چگونه می توانم از رادیکولوپاتی جلوگیری کنم؟

بسیاری از علل رادیکولوپاتی قابل پیشگیری نیستند. حفظ ستون فقرات و وضعیت بدنی سالم می تواند از برخی از انحطاط هایی که منجر به رادیکولوپاتی می شود جلوگیری کند.

آیا در طول درمان باید کار یا رفتن به مدرسه را متوقف کنم؟

اگر می توانید کار یا کار مدرسه خود را بدون تشدید علائم خود انجام دهید، نباید تا زمان بهبودی انجام آنها را متوقف کنید. قبل از شروع مجدد هر گونه فعالیت بدنی با پزشک خود صحبت کنید.

آخرین کلمه

تقریباً هر فردی در مقطعی از زندگی خود از کمردرد رنج برده است. اگرچه درد گاه به گاه و شرایط دردناک مانند رادیکولوپاتی متفاوت است، شنیدن این که به رادیکولوپاتی مبتلا هستید نباید شما را بترساند، زیرا همه انواع رادیکولوپاتی قابل درمان هستند و به ندرت نیاز به جراحی دارند.

تو گفتی

آیا شما هم علائم رادیکولوپاتی دارید؟ از چه روش درمانی استفاده کردید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه ای از ارتباطات موثر

گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید