رازمان را به چه کسی بگوییم؟ 4 ویژگی افراد رازدار


ما به طور طبیعی تمایل داریم اسرار خود را با دیگران در میان بگذاریم و در مورد آنها صحبت کنیم تا از اضطراب خود بکاهیم. بسیاری از مردم خود را سرزنش می کنند و از افشای اسرار خود متاسف می شوند و فکر می کنند کاری که انجام می دهند اشتباه است. اشکالی ندارد که یک راز را با کسی که به او اعتماد دارید در میان بگذارید. مشکل اصلی زمانی به وجود می آید که فرد نامناسبی را برای در میان گذاشتن اسرار خود انتخاب می کنید و وقتی از اعتماد شما سوء استفاده می کند، احساس می کنید که دیگر نباید اسرار خود را با کسی در میان بگذارید. به جای سرزنش کردن خود برای گفتن راز خود به دیگران، به دنبال شناخت افراد مورد اعتماد باشید، با آنها دوست شوید و اسرار خود را با اطمینان از حسن نیت آنها در میان بگذارید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه افراد قابل اعتماد را پیدا کنید و اسرار خود را به آنها بگویید.


مخاطب مناسب را انتخاب کنید

در طول سفر ممکن است با مسافر دیگری دوست شوید و دل خود را به روی او باز کنید و اسرار خود را به او بگویید. بعد از سفر چند ساعتی با دوستت خداحافظی می کنی. پس از این خداحافظی، شما دو غریبه می شوید، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که هر یک از شما از آنچه می دانید سوء استفاده کنید. نتیجه این کار این است که به خاطر حرف هایی که به طرف مقابل زده اید سبک شوید.

در سال‌های اخیر، این روابط کوتاه‌مدت کمیاب‌تر شده‌اند و حتی همین همراه می‌تواند بعداً به دوست آنلاین شما در اینستاگرام تبدیل شود. روابط طولانی مدت مزایای زیادی دارد، اما احتمال سوء استفاده از اسرار یا به اشتراک گذاشتن راز با دیگران را نیز افزایش می دهد.

افرادی که برای اعتماد انتخاب می کنید باید قابل اعتماد باشند، پذیرا باشند و مایل به شنیدن اسرار شما باشند. اولین افرادی که می توانند اسرار شما را بشنوند دوستان نزدیک، اعضای خانواده و همسر شما هستند. می توانید به این افراد اعتماد کنید تا اطلاعات مهم و شخصی را به شما بگویند.

چگونه فرد مناسب را انتخاب کنیم

فهرستی از افرادی که به آنها اعتماد دارید و احساس می کنید می توانید اسرار خود را با آنها در میان بگذارید تهیه کنید. اگر تعداد افراد این لیست زیاد است، به شما تبریک می گویم! شما روابط بسیار نزدیکی دارید که بسیار ارزشمند هستند، اما لازم نیست همه رازهای خود را به آنها بگویید. تعیین کنید که از چه معیارهایی برای انتخاب اعضای لیست خود استفاده کرده اید، سپس معیارهای جدیدی را اضافه کنید و تعداد افراد را تا جایی که می توانید محدود کنید. این کار تصمیم گیری را برای شما آسان تر می کند.

هنگام نوشتن لیست، به نظرات و تمایلات و ویژگی های شخصیتی افراد توجه کنید. آنها باید توانایی شنیدن رازهای شما را داشته باشند.

یک فرد مخفی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های یک دوست پنهانی

در سال 2018، یک نظرسنجی در مورد اینکه مردم برای به اشتراک گذاشتن رازهای خود به چه کسانی اعتماد دارند، انجام شد. بر اساس این تحقیق، مهربانی، موافق بودن و اعتماد به نفس 3 ویژگی مهم افراد قابل اعتماد است. محققان به این نتیجه رسیدند که مهربانی و اعتماد به نفس باعث می شود گوینده به شنونده اعتماد کند و رازهای خود را با او در میان بگذارد. سپس اشتیاق و پذیرش (ذهنیت مشابه) گوینده را ترغیب می کند تا اسرار دیگری را به فرد مورد اعتماد خود بگوید.

البته این ویژگی ها معیار دقیقی برای سنجش میزان پنهان کاری افراد نیست و بر اساس تحقیقات و نظرسنجی از افراد به دست می آید. شاید فردی که تصمیم دارید راز خود را به او بگویید، ذهنیتی مشابه شما نداشته باشد، اما می تواند باورها و رازهای شما را بشنود و سپس راه درست را به شما نشان دهد و به شما در تصمیم گیری کمک کند. چنین فردی اجازه نمی دهد قضاوت ها و نظر شخصی اش بر تصمیمی که به شما پیشنهاد می دهد یا رابطه اش با شما تاثیر بگذارد.

در زیر به ویژگی هایی می پردازیم که معمولاً اعتماد افراد را جلب می کند.

1. مهربانی و شفقت

افراد قابل اعتماد افرادی دلسوز هستند که می توانند با دیگران همدردی کنند و بدون قضاوت دیگران به رازهای آنها گوش دهند. چنین افرادی به سخنان شما گوش می دهند و شما را درک می کنند. چنین فردی بدون دخالت در گرفتاری ها و مشکلات شما در کنار شما خواهد بود و سعی می کند هر کاری که ممکن است انجام دهد تا حال شما بهتر شود.

افراد مهربان کسانی هستند که می توانید بدون ترس از قضاوت شدن یا شنیدن توصیه های کلیشه ای با آنها همدردی کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که مهربانی به تنهایی کافی نیست. شاید فردی مهربان باشد، با آغوش باز از شما استقبال کند و به حرف های شما گوش دهد، اما آنقدر به شما ارادت نداشته باشد که راز شما را برای خودش نگه دارد و به دیگران نگوید. بنابراین برای انتخاب دوست مخفی باید معیارهای مختلفی داشته باشید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

2. عزم

بیایید مثالی بزنیم تا توضیح دهیم چرا افراد قاطع قابل اعتماد هستند. تصور کنید مردی با حیله گری از دیگری سوء استفاده کرده و او را به ناحق از بخشی از دارایی خود محروم کرده است. مقصر قبلاً عذاب وجدان دارد و نمی داند چگونه آن را برطرف کند. اگر کسی را برای حفظ اسرار خود انتخاب کند که چیزی جز خوب نیست، احتمالاً پاسخ هایی مانند «اشکال ندارد» را خواهد شنید. سعی کنید از این به بعد صادق باشید» یا «من شما را درک می کنم. سعی کن به اشتباهت فکر نکنی.”

این پاسخ ها راه حلی برای وجدان آشفته مجرم نیست و خسارت مالی قربانی را جبران نمی کند. در عوض، اگر مجرم راز خود را با فردی مهربان و مصمم در میان بگذارد، بدون شک پاسخ می شنود: «آنچه را به ناحق گرفته ای به صاحبش برگردان! این جمله صریح تکلیف مجرم را مشخص می کند و متوجه می شود که برای بهبود وضعیت خود باید خسارت وارده را جبران کند.

افراد قاطع کار درست را انجام می دهند و به شما انگیزه می دهند که کار درست را انجام دهید.

3. تفکر مشابه

هیچ کس دوست ندارد وقتی رازی را به کسی می گوید سرزنش شود. بنابراین لازم است فردی را انتخاب کنید که به اسرار شما گوش دهد و بتواند حرف شما را بپذیرد و بدون قضاوت و اتهام راهنمایی کند. گاهی اوقات برخی از رویدادها صرفاً به دلیل مخالفت با هنجارها و قوانین جامعه به یک راز تبدیل می شود. اگر چنین رازهایی را با کسی در میان بگذارید که معتقد است هیچ کس حق نقض هنجار را ندارد و متخلفان باید مجازات شوند، دچار مشکل خواهید شد.

همانطور که قبلاً گفتیم، ممکن است شخصی ذهنیت شما را نداشته باشد، اما می تواند به شما گوش دهد. مثلاً در روانشناسی، درمانگر نظر و اعتقادات خود را دارد، اما وقتی با مراجع صحبت می کند، بر اساس استدلال و دانش به او تصمیم می دهد و خود را درگیر قضاوت دیگران نمی کند. شباهت در تفکر زمانی ضروری است که کسی بخواهد اسرار شما را از دیدگاه شخصی خود بشنود.

4. برون گرایی

منظور ما از برونگرا کسی نیست که دوست دارد تمام وقت خود را در مهمانی ها و مجالس بگذراند و از احساس تنهایی فرار کند. وقتی فردی برون گرا است، می تواند به خوبی با شما ارتباط برقرار کند، شنونده خوبی است و مایل است دوستی نزدیک با شما را بپذیرد. در نتیجه برقراری ارتباط و اعتماد به او آسان تر می شود و می توانید اسرار خود را با او در میان بگذارید.

گاهی ممکن است فرد درونگرا باشد اما اعتماد شما را جلب کند و احساس کنید می توانید رازهای خود را با او در میان بگذارید. در این صورت برون گرایی یا درون گرایی او اهمیتی ندارد و می توانید رازهای خود را با او در میان بگذارید. برون گرایی صرفاً به دلیل سهولت در برقراری ارتباط، یکی از ویژگی های افراد رازدار محسوب می شود.

چه رازهایی را می توانیم با دیگران در میان بگذاریم؟

این مشکل برای هر فردی متفاوت است. برخی از افراد ترجیح می دهند موقعیت های شخصی زندگی خود را پنهان نگه دارند و در مورد آنها با کسی صحبت نکنند و گروهی دیگر ترجیح می دهند مهم ترین رازهای خود را با یک فرد مورد اعتماد در میان بگذارند. به یاد داشته باشید، لازم نیست تمام رازهای ناگفته زندگی خود را در یک قرار به کسی بگویید. ابتدا با رازها و ماجراهای ساده شروع کنید و به تدریج به گفتن رازی بروید که گفتن آن برای شما دشوار است.

رازهایی که می توانیم به دیگران بگوییم

طبق یک مطالعه در سال 2018، افراد مختلف در مورد چنین موضوعاتی با افراد مورد اعتماد خود بحث کردند:

وقتی رازی را با کسی به اشتراک می گذارید، مطمئن شوید که او از دانستن آنچه شما به اشتراک می گذارید اهمیتی نمی دهد.

نیاز ما به صحبت با دیگران به این معنا نیست که باید تمام رازها و اتفاقات زندگی خود را برای دیگران توضیح دهیم. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که هنگام فاش کردن اسرار باید در نظر داشت، تعیین مرز بین آنچه می‌توانید با دیگران به اشتراک بگذارید و آنچه نباید انجام دهید، است. افرادی که این مهارت را دارند می توانند هم اسرار خود را با دیگران در میان بگذارند و هم خیال خود را راحت کنند و هم از سوء استفاده از اطلاعات محرمانه خود جلوگیری کنند.

آخرین کلمه

گاهی اتفاقاتی که در زندگی رخ می دهد منجر به تأمل ذهنی می شود و آرامش و هدف را از انسان سلب می کند. در چنین مواقعی، صحبت با یک فرد مورد اعتماد و اعتماد به او بسیار مفید است. چنین فردی از پهلو به زندگی و مشکلات شما نگاه می کند و احتمالاً راه حل هایی ارائه می دهد که شما به آن فکر نکرده اید. با گفتن راز می توانید انرژی ذهنی خود را حفظ کنید و ذهنی آرام داشته باشید و راه حل های ممکن برای مشکلات خود بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید