راهنمای خرید دلار سهمیه ای با کارت ملی برای هر ایرانی


برای خرید ارز از کشور 2 راه قانونی وجود دارد: خرید دلار با سهمیه کارت ملی و با سهمیه ارز مسافرتی. قیمت فروش ارز در هر دو روش ارزان تر از …

فردا ایخونت: خرید ارز از کشور دو راه قانونی دارد خرید دلار با سهمیه کارت ملی و با سهمیه ارز مسافرتی. قیمت فروش ارز در هر دو روش ارزانتر از بازار آزاد است. با این حال، هر فرد تنها می تواند به یکی از دو روش فوق در سال اقدام به خرید ارز کند. اما انتخاب خرید دلار مسافرتی یا استفاده از سهمیه کارت ملی با شماست.

تفاوت دلار مسافرتی و دلار کارت ملی

ارز و سهمیه سفر (با کارت ملی) سه تفاوت دارند:

1- نرخ دلار مسافرتی نسبت به دلار کارت ملی و دلار بازار آزاد ارزانتر است.

2- سهمیه دلار با کارت ملی بیشتر از ارز مسافرتی است. زیرا با هر کد ملی می توان سالی 2 هزار دلار خرید کرد. اما سهمیه ارزی سفر برای مسافران کشورهای بدون ویزا (مانند ترکیه) فقط 300 یورو و برای کشورهای مورد نیاز ویزا 500 یورو است.

3- جهت خرید دلار مسافرتی ارائه مدارک مسافرتی شامل: اصل بلیط، گذرنامه، ویزا و رسید پرداخت عوارض خروج الزامی است. اما برای خرید دلار با کارت ملی، حضور متقاضی با کارت ملی، کارت بانکی و سیم کارت به نام فرد کافی است.

قیمت به دلار با کارت ملی

نرخ فروش ارز با کارت ملی توسط موسسه خاصی تعیین نمی شود. بلکه ممکن است برای هر مبادله و هر روز متفاوت باشد. برای هر صرافی با مذاکره با صادرکنندگان ارز، اسکناس های آنها را با نرخ توافقی از آنها خریداری می کند و سپس با اعمال حاشیه سود یک درصدی بر آن نرخ، آنها را به متقاضیان خرید ارز ملی می فروشد. کارت به همین دلیل ممکن است قیمت فروش در صرافی های مختلف کمی متفاوت باشد. اما این تفاوت معمولا کمتر از 100 تومان است.

بر اساس اعلام کانون صرافان، قیمت فروش دلار با کارت ملی تا دیروز (چهارشنبه 13 آبان 1401) 31 هزار و 785 تومان بوده است که نسبت به بازار آزاد 1000 تومان و با توجه به سهمیه 2000 تومانی. دلار، 2 میلیون تومان سود برای خریداران به همراه دارد.

قیمت به دلار در هر سفر

نرخ دلار مسافرتی و یورو روزانه از سایت بورس ملی ایران به آدرس mex.co.ir اعلام می شود. قیمت یورو و دلار توریستی در حال حاضر حدود 29 هزار تومان است که نزدیک به 4 هزار تومان ارزانتر از بازار آزاد است.

بنابراین هزینه خرید دلار با سهمیه 300 یورویی برای کشورهای بدون روادید 1.2 میلیون تومان کمتر از بازار آزاد خواهد بود. سود مسافران کشورهای دارای ویزا با سهمیه 500 یورو حدود 2 میلیون تومان است.

2 میلیون تومان سود برای خریداران دلار سهمیه ای

تفاوت قیمت دلاری سهمیه ملی و آزاد در گذشته سودهای چند میلیون تومانی را برای کسانی که با کارت ملی صف آرایی کردند و سپس با فروش ارز آن در بازار آزاد سود قابل توجهی به دست آوردند، به همراه داشت. اتفاقات عجیبی مانند اجاره کارت ملی یا آوردن افراد با اتوبوس به تهران برای استفاده از کارت ملی ناشی از این اجاره سهمیه ارزی است. اما از آذر 1400 بانک مرکزی این نوع فروش دلار را به مسافران محدود کرد. تامین بلیط، گذرنامه، ویزا و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور شرط جدید دریافت دلار ارزان با نرخ ارز ملی بود.

اکنون از سال 1401 رانت خرید ارز با کارت ملی احیا شده است. اختلاف 1000 تومانی قیمت دلار سهمیه ای با بازار آزاد در حال حاضر 2 میلیون تومان سود برای مردم به همراه دارد. این سود در ماه های قبل تا سقف 3 میلیون تومان بود.

چگونه ارز سهمیه ای بخریم؟

برای دریافت ارز با کارت ملی باید به 4 نکته توجه کرد:

1- حضور یک نفر الزامی است

2- ارائه کارت ملی هوشمند (در صورتی که کارت هوشمند ملی شما صادر نشده باشد، برخی از صرافی ها به شما اجازه می دهند با شناسنامه و برگه تعویض کارت ملی خود مراجعه کنید. قبل از مراجعه به صرافی این موضوع را از آنها بپرسید. .)

3- پرداخت با کارت بانکی به نام شخص (با توجه به اینکه سقف تراکنش روزانه با هر کارت بانکی 50 میلیون تومان است، برای پرداخت بیش از 50 میلیون تومان یا باید از حواله پایا یا ساتنا استفاده کنید یا از دو عدد استفاده کنید. کارت های بانکی که با خود ببرید مثلا اگر 2000 دلار با نرخ فعلی 30000 تومان بخرید باید در مجموع 60000000 تومان پرداخت کنید که با دو کارت بانکی قابل پرداخت است البته قبلا گفته شده بود که برخی صرافی ها حتی 10.000.000 رو هم میده. مازاد رو از روی کارت آنلاین به کارت واریز کنید.)

4- سیم کارت به نام شخص

हिंदा करीड डेलर सहेमीह ए बा कर्ट मिर

دیدگاهتان را بنویسید