راه حلی برای جلوگیری از پرخوری بیابیدبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دانشمندان آلمانی که عملکرد نورون هایی را که نقش کلیدی در پیدایش «احساس گرسنگی» در انسان ایفا می کنند را مطالعه می کنند، موفق به کشف مسیر سیگنالی جدیدی شده اند که میل به پرخوری را تحت تأثیر قرار می دهد. موثر است.

بیشتر بخوانید:

بر اساس این گزارش، این پیشرفت مهم است زیرا می تواند چشم انداز استفاده از داروهای مورد استفاده برای سرکوب اشتها را افزایش دهد. بنابراین موش‌های آزمایشگاهی که به این روش درمان شدند باعث کاهش وزن شدند.

نورون هایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند «نرون های پپتیدی مرتبط با آگوتی» (AgRP) هستند که در هیپوتالاموس مغز قرار دارند و با فعال شدن، احساس گرسنگی را در فرد افزایش می دهند. این نشان دهنده تأثیر “نرون های پپتیدی وابسته به آگوتی” در برخی از مطالعات امیدوارکننده است که در زمینه چاقی انجام شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از هورمون‌ها برای تنظیم سیری استفاده کرد و چگونه نورون‌های وابسته به پپتید آگوتی را می‌توان به طور مفیدی با ورزش تغییر داد.

بر اساس این گزارش، آخرین یافته ها در این زمینه توسط یک تیم تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی یوهانس فوگت در دانشگاه کلن آلمان و با مشاهده موش هایی که در معرض دوره های محرومیت غذایی قرار داشتند، به دست آمد.

این موش ها در معرض مقادیر زیادی از یک مولکول بیولوژیکی به نام “لیزوفسفاتیدیل کولین” (LPC) در خون قرار گرفتند. به گونه ای که مقدار آن توسط دانشمندان از طریق “نرون های پپتیدی مرتبط با آگوت” (AgRP) کنترل می شود. این مولکول های چربی سپس به مغز می روند و توسط آنزیمی به نام اتوتاکسین به لیزوفسفاتید تبدیل می شوند.

این کار نورون‌های قشر مغز را تحریک می‌کند و در نتیجه، موش‌ها رفتار معمول جستجوی غذا را نشان می‌دهند. دانشمندان در طول تحقیقات خود دریافتند که با درمان این موش ها با مهار کننده آنزیم ATX می توانند این رفتار را عادی کنند.

در این مطالعه، محققان دریافتند موش های چاق که تحت این درمان قرار گرفتند، وزن خود را کاهش دادند.

سرپرست تیم تحقیقاتی گفت: با جهش ژنی و داروی مهارکننده ATX شاهد کاهش چشمگیر پرخوری و چاقی بودیم.

لازم به ذکر است که اگرچه این اثرات در موش ها مشاهده شد، اما دانشمندان شواهدی از مکانیسم مشابه در انسان نیز مشاهده کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید