رد پای دولت در زیان انباشته بانک های دولتی


در زیان تجمعی 81.6 هزار میلیارد تومانی 6 بانک دولتی، علاوه بر نقش مدیریتی، خود دولت نیز از طریق…

ردّی دولت در زیان انباشته بانک هی دولتیردّی دولت در زیان انباشته بانک هی دولتی

علاوه بر نقش مدیریتی، خود دولت نیز با واریز بدهی به شرکت ها و صندوق های بازنشستگی به زیان انباشته 6 بانک دولتی بالغ بر 81 هزار و 600 میلیارد تومان کمک کرده است.


آمار جدید وزارت اقتصاد از زیان انباشته 81.6 هزار میلیارد تومانی بانک های دولتی خبر می دهد. این مشکل تنها به دلیل کارایی پایین این بانک ها نیست، بلکه به عوامل متعدد دیگری به ویژه بدهی نهادهای دولتی به این بانک ها نیز بستگی دارد.

به گزارش ایرنا، بررسی صورت های مالی شش بانک دولتی نشان می دهد که این بانک ها در عملکرد گذشته خود و به دلیل کاستی های فراوان در شیوه مدیریت و نظارت با زیان انباشته قابل توجهی مواجه بوده اند.

این زیان که گاه بیش از سرمایه ثبت شده این بانک ها بود، نظام بانکی کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرد. به عنوان مثال زیان انباشته بانک تعاون در سال های 1377 و 1378 بیش از سرمایه اعلامی آن زمان این بانک (919 میلیارد تومان) بوده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان دلایل متعددی را برای زیان دهی بانک‌ها ذکر می‌کنند که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از: مطالبات دولت، دارایی‌های غیرجاری، وجود املاک مازاد فراوان، تسهیلات وام مسکن، بازدهی بسیار پایین شرکت‌های بانکی که از جمله موارد زیر است. نتیجه مدیریت ضعیف و گاه مدیریت سیاسی و منطقه ای شرکت ها و درخواست های بی ربط از سوی بخش خصوصی و البته فساد است.

به گزارش خراسان، در این زمینه گزارش های منتشر شده از بانک های دولتی نشان می دهد که به عنوان مثال زیان انباشته بانک ملی ایران 67 هزار میلیارد تومان است و در خبری با موضوع آغاز به کار بانک کناره گیری ملی از تجارت یکی از دلایل این زیان ها تحمیل شرکت ها به این بانک به دلیل بدهی دولت و یا تکالیف تعیین شده از سوی دولت و مجلس بوده است.

خبرگزاری مهر نیز دیروز گزارش داد که بانک صنعت و معدن لیست بدهکاران اصلی خود را منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد صندوق های پس انداز و بازنشستگی اجتماعی کارکنان صنعت نفت با بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبات معوق بزرگترین بدهکار این بانک هستند.

همچنین الزامات دولتی که منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت منفی بانک‌ها می‌شود، مختص همه بانک‌های دولتی نیست و بانک‌های متعلق به شبه دولت‌ها را نیز شامل می‌شود. به عنوان مثال در اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی از وضعیت بدهکاران بانک های بزرگ، مشاهده می شود که عمده مطالبات بانک رفاه از سازمان تامین اجتماعی و نهادهای زیرمجموعه آن مانند صندوق تامین اجتماعی است. که کسری های زیادی از جمله 48 هزار میلیارد تومان دارد در سال گذشته با یکدیگر روبرو شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید