رفع فیلتر Yandex و عواقب عجیب آن [مصاحبه اختصاصی تکراتو با حامد بیدی]


با تنظیم فیلتر Yandex؛ این موتور جستجو که متعلق به روسیه است، گمانه زنی هایی درباره عواقب آن در فضای مجازی به چشم می خورد. آیا گوگل فیلتر می شود؟

قیمت روز گوشی در بازار ایران

همزمان با شروع اختلالات در موتور جستجوی محبوب ایران و جهان، i.e. گوگل، پس از سال ها شاهد حذف فیلتر جستجوی روسی Yandex هستیم. موتور جستجوی روسی اخیرا با تبلیغات بی سابقه ای در صفحات اجتماعی معرفی شد و به نظر می رسد این اقدام نیز در راستای توسعه همکاری های ایران و روسیه در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات حامد بیدی، مدیر عامل کمپین و یکی از فعالان حق دسترسی آزاد به اینترنت در گفت و گوی اختصاصی با تکراتو از پیامدهای احتمالی حذف فیلتر یاندکس صحبت کرد.

محافظت از اینترنت با رفع فیلتر Yandex!

حامد بیدی درباره دلایل حذف فیلتر موتور جستجوی یاندکس پس از سال‌ها توضیح داد: این اقدام را می‌توان ناشی از سفر اخیر وزیر و هیئت همراه به روسیه و همچنین تفاهم‌نامه اخیر ایران و روسیه دانست. که توسط دولت برای بررسی و تصویب در مجلس ارائه شده است در قالب لایحه ارائه شده آورده شده است.

رفع فیلتر Yandex

ضمناً با توجه به مباحثی که قبلاً در چارچوب طرح دفاعی و البته مصوبات شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است، می توان نتیجه گرفت که تصمیم گیران و مسئولان این حوزه به راه جدیدی برای دستیابی به اهداف خود دست یافته اند. اهداف آنها حامد بیدی افزود:

به نظر می‌رسد مسئولان این حوزه نمی‌خواهند تنها بر روی پلتفرم‌ها و ابزارهای بومی و روشی سرمایه‌گذاری کنند که روزگاری نتوانسته بود به اهداف خود دست یابد. به همین دلیل است که این بار از بازیگران بین المللی قوی تر و بزرگتر برای محافظت از اینترنت و حکومت بیشتر در این زمینه کمک می گیرند.

بیشتر بخوانید: واکنش فیلیمو به فیلترینگ: وجود و اعمال ساترا چه قانونی است؟

فیلترینگ گوگل در ادامه فیلترینگ یاندکس، بله یا خیر؟

حامد بیدی یکی از فعالان کمپین مبارزه با تداخل گسترده در اینترنت در پاسخ به اینکه آیا امکان دارد با فیلتر موتور جستجوی روسی Yandex را تنظیم کنید وی گفت: در ایران موتور جستجوی دیگری مانند گوگل فیلتر می شود (با توجه به مشکلات اخیر گوگل).

اما زمانی که یک موتور جستجوی جایگزین به گوگل معرفی می شود و تبلیغاتی در مورد مزایای آن و البته امنیت بیشتر آن نسبت به گوگل منتشر می شود، این احتمال مطرح می شود. اما اینکه آیا مسئولان این حوزه اساسا ایده و انگیزه فیلترینگ گوگل را دارند یا خیر، با توجه به تاییدات شورای عالی فضای مجازی و بحث هایی که تصمیم گیران این حوزه بارها مطرح کرده اند، پاسخ مثبت است.

بیدی ادامه داد: و به نظر می رسد اگر گوگل تا به امروز فیلتر نشده است به دلیل استفاده گسترده و گسترده کاربران ایرانی و وابستگی بسیاری از کسب و کارها به این موتور جستجو بوده است. در نتیجه حذف فیلتر Yandex و ترویج و توسعه آن در ایران، ممکن است اقداماتی برای کنترل یا کاهش استفاده از Google انجام شود. بنابراین، با کاهش دامنه استفاده گوگل، هزینه های فیلترینگ آن در واقع کاهش می یابد.”

آیا Yandex توانایی و پتانسیل جایگزینی گوگل را دارد؟

حامد بیدی در پاسخ به این سوال گفت: ابتدا باید در نظر داشته باشیم که گوگل و یاندکس شباهت هایی دارند و یاندکس فقط یک موتور جستجو نیست. در واقع، Yandex همچنین دارای اکوسیستمی از خدمات مختلف است که دامنه وسیعی دارد. خدمات ارائه شده توسط Yandex شامل نقشه، سرویس تجزیه و تحلیل آمار کاربران وب سایت، خدمات ترجمه، سرویس ایمیل، مرورگر و غیره می باشد. می توان گفت که Yandex روسی در تلاش است تا نمونه تمام عیار نسخه غربی باشد، i.e. گوگل. وی ادامه داد:

اما اینکه Yandex پتانسیل جایگزینی گوگل را دارد یا خیر، پاسخ منفی است. تفاوت زیادی بین میزان و کیفیت خدمات روسی گوگل و یاندکس وجود دارد. اساساً شکاف بزرگی بین روسیه و غرب به ویژه آمریکا در صنعت فناوری اطلاعات و آنچه در لایه های نرم افزاری، سخت افزاری و خدماتی در حال رخ دادن است وجود دارد. بنابراین، اگرچه موتور جستجوی Yandex از نظر ابزارهای متنوع در برخی موضوعات مانند موتور جستجو، نقشه یا خدماتی که به هر حال حداقل لازم به نظر می رسد ممکن است شروع کننده باشد، اما با خدماتی مانند گوگل بسیار فاصله دارد. .

بیشتر بخوانید: آیا اینترنت ماهواره ای می تواند طرح حفاظتی را باطل کند؟

رفع فیلتر یاندکس، تهدیدی برای پلتفرم های ایرانی

آیا انتشار یاندکس می تواند تهدیدی برای داده های ایران باشد؟ حامد بیدی، مدیرعامل پلتفرم کارزار در ادامه گفت و گو می گوید: خود یاندکس رویکرد نفوذ بیشتر به بازارهای جهانی را دارد. از جمله، می دانیم که Yandex نسخه ویژه ای برای کشورهایی مانند بلاروس، قزاقستان، ازبکستان و ترکیه دارد و خدمات Yandex نیز به زبان کشور مقصد بومی سازی شده است. بنابراین بعید نیست که ایران به فهرست این کشورها اضافه شود و با توجه به نامه اخیر به نظر می رسد این امر چندان دور نباشد.

رفع فیلتر Yandex

بیدی می افزاید:

اما اگر بخواهیم حذف فیلتر یاندکس را تهدیدی برای استارت آپ ها و پلتفرم های ایرانی بدانیم، باید بگویم که متاسفانه در این فضا آنقدر ضعیف و منفعل عمل کرده ایم که عملا سهم قابل توجهی از بازار خدمات فناوری اینترنت نداریم. در جهان. پلتفرم های متعدد ما در داخل مرزهای کشور و به دلیل وجود مسائل بسیار محدود است. در میان تحریم ها متاسفانه نمی توانند به بازارهای جهانی بروند.

بیشتر بخوانید: آیا در صورت تصویب طرح امنیتی می توان اینترنت ملی را دور زد؟

داستان معمول بلوک شرق و غرب، این بار با Yandex

محدودیت های موجود به دلیل تحریم ها در کنار محدودیت های ایجاد سیاست فیلترینگ و… باعث شد تا پلتفرم های بومی با وجود قابلیت های خود مشکلات زیادی را ایجاد کنند. از جمله این مشکلات می توان به عدم امکان رشد فرامرزی، محدودیت ها و نظارت دقیق بر محتوا و عدم امکان جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد.

از سوی دیگر شاهد فعالیت گسترده بسیاری از کشورها مانند امارات و ترکیه در منطقه و همچنین روسیه و چین در سطح بین المللی هستیم که رویکرد مثبت و حمایتی را در پیش گرفته اند. روسیه نیز تمام تلاش خود را می کند تا سهمی از این بازار بزرگ و مهم را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، چین موفق به ایجاد یک اکوسیستم نسبتا کامل برای خود شده است.

در این فضا و سازوکار حاکم بر اینترنت در جهان، کشور ما به جای رویکرد مثبت و تلاش برای حمایت از بسترهای بومی، مسیر دیگری را انتخاب کرد. البته منظورم حمایت است، نه حمایت مالی دولت، بلکه رفع موانع، بازکردن درهای سرمایه گذاری بین المللی و البته کمک به بسترها برای حضور در کشورهای دیگر. بیدی همچنین در مورد بازی‌های سیاسی بلوک شرق و غرب و جنگ‌های اقتصادی با موتورهای جست‌وجو چنین اعلام کرد:

متأسفانه با رویکردی که در پیش گرفته ایم، در همان تقابل دوگانه سنتی بین بلوک شرق و غرب قرار می گیریم و عملاً تحت عنوان یکی از کشورهایی که در بلوک شرق و در یک سوی تاریخ قرار دارند، دسته بندی می شویم. در طول جنگ سرد در نهایت این موضوع به راحتی منجر به استعمار کشورمان توسط بازیگران اصلی حوزه اینترنت خواهد شد. ما در اینجا در مورد استعمار دیجیتال صحبت می کنیم، مفهومی که امروزه در تمام جنبه های زندگی قابل مشاهده است.

در واقع، با این رویکرد، شهروندان ما به‌جای انتخاب آزادانه پلت‌فرم‌های مورد نیاز خود در بین پلت‌فرم‌های بین‌المللی مختلف، باید به تنها گزینه موجود خود یعنی یاندکس روسیه یا مثلاً بایدو چین بسنده کنند. علاوه بر این، در زمینه پیام رسان ها و سایر خدمات اولیه کاربردی (که توسط شورای عالی فضای مجازی تعیین شده است) به سمت کنترل و مدیریت چین و روسیه نیز حرکت می کنیم. در واقع، تا زمانی که ما تعاملات محدود به یک یا دو کشور داریم که اطلاعات تاریخی خوبی با آنها نداریم، احتمال این استعمار دیجیتال بسیار زیاد است.

حامد بیدی در پایان برای پلتفرم های ایرانی آرزوی موفقیت کرد و افزود: ایده درست این است که با تمام شرکت های فناوری اطلاعات دنیا تعامل همزمان داشته باشیم و به آنها کمک کنیم تا به عنوان یک کیفیت در کشورمان حضور رقابتی داشته باشند. از سوی دیگر باید با رفع موانع و پرهیز از فیلترینگ و سیاست های منفی در برخورد با آنها به بسترهای داخلی کمک کرد و البته درهای سیاسی را به روی سرمایه گذاری خارجی باز کرد تا ما به عنوان تریبون های ایرانی از این سهم بزرگ بین المللی برخوردار باشیم. بازار باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد رفع فیلتر Yandex چیست؟ لطفا نظرات خود را با تکراری و با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید