روان کننده یا ژل روان کننده؛ انواع، راه های استفاده و نحوه انتخاب


لوبریکانت یا ژل روان کننده مایع یا ژلی است که برای کاهش اصطکاک و تحریک در حین فعالیت جنسی استفاده می شود. اگرچه اکثر مردم به طور طبیعی روان کننده تولید می کنند، اما ممکن است کافی نباشد. روان کننده همچنین رابطه جنسی را لذت بخش تر می کند. اگر می خواهید با انواع مختلف روان کننده ها یا نحوه استفاده از ژل های روان کننده آشنا شوید و پاسخ برخی از سوالات رایج را بیابید، به خواندن ادامه دهید.

ژل روان کننده چیست؟

روان کننده مایع یا ژلی است که از اصطکاک ناخواسته در حین رابطه جنسی جلوگیری می کند. جالب است بدانید که روان کننده قرن هاست که مورد استفاده قرار می گرفته و تاریخچه آن به 350 سال قبل از میلاد می رسد. در آن زمان از روغن زیتون به عنوان روان کننده استفاده می شد. روان کننده مصنوعی در سال 1919 وارد بازار شد و در ابتدا برای استفاده در جراحی در نظر گرفته شد.

البته باید در نظر داشته باشید که لوب فقط برای خشکی واژن نیست و همه می توانند از آن استفاده کنند. هر کس در هر سن و شرایطی می تواند از روان کننده ها استفاده کند و اصطکاک کمتر، پوست صاف تر و رابطه جنسی بهتر داشته باشد.

انواع روان کننده ها

روان کننده ها انواع مختلفی دارند، اما همه انواع ژل های روان کننده در این سه گروه کلی قرار می گیرند:

1. ژل روان کننده محلول در آب

این نوع روان کننده ژل را می توان با کاندوم استفاده کرد، به راحتی تمیز می شود و روی پوست ملایم است، اما ممکن است مانند سایر انواع روان کننده دوام نداشته باشد. این روان کننده می تواند خطر شکستگی کاندوم را کاهش دهد و همچنین ورقه ها را لکه دار نمی کند.

2. ژل روان کننده سیلیکونی

این روان کننده را می توان با کاندوم نیز استفاده کرد، اما هنگام استفاده از دیافراگم ضد بارداری نمی توانید از آن استفاده کنید. این نوع روان کننده نسبت به روان کننده های محلول در آب دوام بیشتری دارد، اما چسبندگی کمتری دارد. روان کننده سیلیکون برای پوست های حساس مناسب است و در اکثر افراد ایجاد حساسیت نمی کند.

3. ژل روان کننده روغن

شما نمی توانید از روان کننده های روغنی با کاندوم استفاده کنید زیرا لاتکس را تجزیه می کند و بر کارایی کاندوم تأثیر می گذارد. روان کننده های روغن شامل روغن نارگیل یا ژله نفتی هستند و می توانند بدون کاندوم استفاده شوند.

توجه داشته باشید که یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که روان کننده های روغنی ممکن است خطر ابتلا به کاندیدا، نوعی عفونت قارچی را افزایش دهند. همچنین تمیز کردن این نوع روان کننده سخت است و می تواند لباس یا ملحفه شما را لکه دار کند.

روان کننده چگونه کار می کند؟

روان کننده می تواند اصطکاک را کاهش دهد و رابطه جنسی را آسان تر و لذت بخش تر کند. ژل روان کننده نیز احتمال تحریک را کاهش می دهد. این محصول در ابتدا برای درمان خشکی واژن ناشی از کاهش استروژن در زنان یائسه استفاده می شد، اما امروزه بسیاری از افراد از آن در رابطه جنسی استفاده می کنند.

روان کننده هنگام استفاده از کاندوم نیز بسیار مفید است، زیرا با کاهش اصطکاک، خطر شکستن کاندوم را کاهش می دهد، بنابراین از بارداری ناخواسته یا بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند. شما حتی می توانید از روغن با کاندوم پر از روغن استفاده کنید تا کنترل بیشتری روی مقدار آن داشته باشید.

اگر می خواهید از روان کننده با کاندوم مردانه استفاده کنید، باید آن را در خارج از کاندوم و نه مستقیماً روی اندام تناسلی مردانه استفاده کنید. اگر روان کننده برای استفاده با کاندوم زنانه یا داخلی است، می توانید آن را در داخل و خارج کاندوم برای حداکثر راحتی استفاده کنید. همچنین می توانید قبل از استفاده از روغن بین دستان خود را گرم کنید.

نحوه استفاده از ژل روان کننده

به طور کلی، روان کننده ها خطر زیادی ندارند. البته برخی تحقیقات نشان می دهد که روان کننده ها باعث فشار اسمزی بالا (غلظت بالای ذرات و مواد معدنی در مایعات) می شوند و می توانند لایه بالایی بافت واژن را از بین ببرند. اگر هر بافتی در حین رابطه جنسی آسیب ببیند یا زخمی شود، خطر انتقال بیماری های مقاربتی مانند ایدز افزایش می یابد.

البته روان کننده ها می توانند با کاهش اصطکاک از پارگی پوست نیز جلوگیری کنند. برخی از روان کننده ها برای زوج هایی که قصد بارداری دارند نیز مفید هستند. برای اکثر افراد، مزایای استفاده از روان کننده ها از خطرات احتمالی آن بیشتر است.

انتخاب روان کننده مناسب

انتخاب روان کننده مناسب

انواع مختلفی از روان کننده ها وجود دارد که به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب بهترین روان کننده، ابتدا باید نیازها و ترجیحات خود را بشناسید. هنگام انتخاب می توانید به این نکات توجه کنید:

  • نحوه استفاده از روان کننده را در نظر بگیرید: اگر می خواهید از کاندوم استفاده کنید، بهتر است از کاندوم های سیلیکونی یا محلول در آب استفاده کنید. روان کننده های مبتنی بر روغن ماندگاری طولانی دارند، اما اثر مخربی روی کاندوم های لاتکس دارند.
  • نیازهای پوست خود را در نظر بگیرید: اگر پوست حساسی دارید، روان کننده های محلول در آب انتخاب مناسبی برای شما هستند. اگر به چیزی حساسیت دارید، حتما برچسب روان کننده ها را به دقت بخوانید. ترکیبات روان کننده همچنین می تواند برای کسانی که آلرژی شناخته شده ای ندارند تحریک کننده باشد.
  • ترجیح شما چیست؟ علاوه بر اثربخشی روان کننده، با ویژگی های مختلفی مانند طعم، بو و ایجاد حسی مانند گزگز مواجه خواهید شد. برای انتخاب روان کننده مناسب می توانید سلیقه خود و همسرتان را در نظر بگیرید.

چه روان کننده هایی نامناسب هستند؟

هنگام خرید روان کننده، با گزینه های مختلفی روبرو می شوید: روغن های طعم دار، طبیعی، گرم کننده یا سوزاننده. این نوع روان کننده ها می توانند خوب باشند، اما باید فهرست مواد تشکیل دهنده را بخوانید و حتی PH (اسیدی یا قلیایی) این محصولات را با کاغذ تورنسل یا تورنسل اندازه گیری کنید.

یک واژن طبیعی باید PH بین 3.5 تا 4.5 داشته باشد. بنابراین ژل روان کننده نیز باید اسیدی باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که اکثر روان کننده ها سطح pH را روی بسته بندی بیان نمی کنند، بنابراین تعیین این کار آسانی نیست. به طور کلی، بهتر است به لیست مواد تشکیل دهنده توجه کنید. این ترکیبات می توانند باعث تحریک و التهاب شوند:

  • گلیسرین؛
  • nonoxynol-9 (nonoxynol-9)؛
  • نفت (مواد هیدروکربنی)؛
  • پروپیلن گلیکول (پروپیلن گلیکول)؛
  • کلرهگزیدین گلوکونات.

علاوه بر این، روان کننده هایی که حاوی پارابن، گلیسیرین و نفت نیستند، خطر عفونت را به حداقل می رساند. با از بین بردن بافت واژن، روان کننده های حاوی nonoxynol-9 ممکن است دسترسی آسان تری را برای ویروس HIV فراهم کنند و خطر ابتلا به ایدز را افزایش دهند.

کاندوم حاوی روان کننده

به کاندوم های حاوی روان کننده کاندوم لاتکس می گویند که در اکثر داروخانه ها یافت می شود. این نوع کاندوم ها را می توان با یا بدون روان کننده اسپرم کش آغشته کرد. برخی از افراد بر این باورند که کنترل و استفاده از کاندوم های حاوی روان کننده آسان تر است. البته اکثر این کاندوم ها روان کننده کافی برای رابطه جنسی ندارند.

ممکن است بخواهید علاوه بر کاندوم حاوی روان کننده، از یک روان کننده اضافی نیز استفاده کنید. با این روش می توانید رابطه جنسی ایمن و راحت تری داشته باشید. همچنین خطر شکستن کاندوم و آسیب رساندن به حین رابطه جنسی را به حداقل می رسانید. توجه داشته باشید که خود کاندوم باعث اصطکاک بیشتر می شود.

سوالات متداول در مورد استفاده از روان کننده ها

در زیر به برخی از سوالات متداول شما در مورد روان کننده ها پاسخ می دهیم.

آیا استفاده از روان کننده بی خطر است؟

استفاده از روان کننده یک انتخاب شخصی است و برای برخی افراد می تواند بخشی مفید و سالم از زندگی جنسی آنها باشد. البته اگر پوست حساسی دارید یا شرایط پزشکی خاصی دارید، باید روان کننده مناسب خود را پیدا کنید. این بدان معناست که به دنبال محصولاتی باشید که حاوی برخی مواد مضر نباشند. همچنین پس از استفاده از روان کننده باید پوست خود را کاملا تمیز کنید.

آیا استفاده از روان کننده ضروری است؟

بدن به طور طبیعی روان کننده تولید می کند، اما همیشه به اندازه کافی نیست. گاهی اوقات برخی از عوارض مربوط به افزایش سن می تواند بر تولید روان کننده تأثیر بگذارد. در این موارد ممکن است برای داشتن رابطه جنسی راحت به روان کننده نیاز داشته باشید.

آیا می توان از روغن نارگیل به عنوان روان کننده استفاده کرد؟

بله، روغن نارگیل یک روان کننده سالم و طبیعی است. همچنین می تواند اصطکاک و خشکی واژن را تسکین دهد. البته باید در نظر داشته باشید که روغن نارگیل خام کمتر فرآوری شده و بی رنگ است. همچنین ایده خوبی است که یک ظرف تازه روغن نارگیل را برای رابطه جنسی نگه دارید و آن را تا حد امکان تمیز نگه دارید.

جایگزین های روان کننده ها چیست؟

می توانید به جای روان کننده از برخی وسایل خانگی معمولی استفاده کنید. به عنوان مثال، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام زمینی و آلوئه ورا گزینه های خوبی هستند. البته از این طریق می توانید خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش دهید. علاوه بر این، این مواد می توانند باعث پاره شدن کاندوم شوند.

آیا روغن بچه روان کننده خوبی است؟

ما استفاده از این محصول را توصیه نمی کنیم. اگرچه روغن بچه به عنوان یک مرطوب کننده پوست خوب است، اما نباید از آن به عنوان روان کننده استفاده کنید. محصولات روغن معدنی مانند روغن بچه خطر عفونت واژن را افزایش می دهند و می توانند باعث شکستن کاندوم های لاتکس شوند.

آخرین کلمه

اگرچه امروزه روان کننده ها در بسته بندی ها و انواع مختلف در اکثر داروخانه ها موجود است، اما ممکن است مردم هنوز این محصول را به خوبی نشناسند. برخی از مردم فکر می کنند که لوب فقط برای خانم های یائسه است یا فردی که از آن استفاده می کند مشکل دارد، اما این اصلا درست نیست. برای رابطه جنسی بهتر و ایمن تر می توانید از ژل روان کننده استفاده کنید. اگر به نکات ذکر شده در بالا دقت کنید، به راحتی مناسب ترین نوع روان کننده را انتخاب خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید