روش صحیح نگهداری از گیاهان سرپوشیده در فصل تابستانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، با فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، گیاهان نیز برای آسیب نرسیدن به این فصل نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اگر می خواهید گل ها و گیاهان شما در فصل تابستان سالم و شاداب بمانند و آسیب نبینند، این قسمت را بخوانید و با مهم ترین نکات نگهداری صحیح از گیاهان در فصل تابستان آشنا شوید. در فصل تابستان با روش های زیر از گیاهان خود مراقبت کنید و از گرمازدگی محافظت کنید.

بیشتر بخوانید:

مراقب نور خورشید باشید

در فصل گرما نور خورشید مستقیم و با شدت بیشتری می تابد، بنابراین بهتر است گیاهان را از پنجره هایی که آفتاب شدید و داغ دارند دور کنید یا پرده ها را ببندید تا آفتاب داغ روی گیاه نباشد.

رطوبت را برای گیاه فراهم کنید

برای تامین رطوبت گیاهان در فصل گرما از روش هایی مانند آب پاشی در ساعات خنک، ایجاد جزیره گیاهی و استفاده از دستگاه مه سرد استفاده کنید. “جزیره” یکی از روش های تامین رطوبت لازم برای گیاه است که در آن فضای اطراف گیاه به کمک گلدانی از سنگریزه (که در آن آب وجود دارد) مرطوب نگه داشته می شود.

یکی دیگر از راه های ایجاد رطوبت برای گیاهان در خانه این است که گیاهان را کنار هم نگه دارید و ظرفی بین آنها قرار دهید و ظرف را پر از آب کنید.

به زمان آبیاری گیاه توجه کنید

در فصل تابستان گیاه را در ساعات گرم و آفتابی آبیاری نکنید و آبیاری را در ساعات اولیه روز که هوا سردتر است انجام دهید و در اوایل صبح و عصر از واتر جت استفاده کنید. آبیاری در شب به دلیل کاهش جذب آب توسط ریشه منجر به احتباس آب در اطراف ریشه می شود و در دراز مدت منجر به پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی می شود.

هنگام آبیاری به این نکات توجه کنید

برای آبیاری از آب تصفیه شده استفاده کنید، یا اگر از آب لوله کشی استفاده می کنید، مقداری زمان بگذارید تا کلر ته نشین شود. از آب ولرم استفاده کنید و با آب سرد آبیاری نکنید و آب را تحت فشار دور ساقه اصلی نریزید و پس از آبیاری آب اضافی جمع شده زیر گلدان را خالی کنید.

گیاه را سفت کنید

در ابتدای فصل گرما از یک کود آمینو اسید و پتاسیم به عنوان ضد استرس استفاده کنید تا گیاه در برابر استرس احتمالی مقاوم شود.

گیاه را در مقابل کولر گازی قرار ندهید

در فصل تابستان گیاه را مستقیماً در مقابل کولر قرار ندهید همچنین اگر باد کولر آبی مستقیم به گیاه برخورد کند گیاه از بین می رود.

گلدان را به موقع عوض کنید

در طول فصل تابستان، قلمه ها را بردارید و زمانی که هوا خنک است یا در محیط خنک خانه قرار دارید، آن را مجدداً بکارید تا استرس وارده به گیاه کاهش یابد.

اگر گیاه بیش از حد گرم شده است این کار را انجام دهید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید و تشنگی گیاه باعث گرمازدگی گیاه می شود، بنابراین اگر گیاه شما تشنه است و پژمرده است، ابتدا محیط را خنک کنید و گیاه را به مدت 20 دقیقه در آب قرار دهید تا نصف گلدان شود و سپس جزیره ای بسازید. .

دمای محیط را تنظیم کنید

برای هر گیاه دمای ایده آلی وجود دارد که در آن طراوت و طراوت بیشتری به ما می دهد، اما به طور کلی می توان گفت دمای 12 تا 20 درجه سانتی گراد برای اکثر گیاهان مناسب است.

از کود زیاد استفاده نکنید

بهار و تابستان بهترین زمان برای کوددهی است، بنابراین در این دو فصل، طبق دستور روی بطری، ماهی یک بار به گیاهان خود کود دهید. توجه داشته باشید که کوددهی بیش از حد لازم باعث از بین رفتن گیاه می شود.

هنگام هرس گیاه به این نکات توجه کنید

هرس گیاهان باعث ایجاد شاخه های جانبی می شود و گیاه شما را پر می کند، اما هرس گیاه در تابستان باید سبکتر باشد و در زیر نور مستقیم خورشید یا در هوای گرم هرس نکنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید