روند کاهشی قیمت آهن ادامه دارد


روز گذشته کاهش قیمت آهن ادامه یافت و تعدادی از شعبه ها تغییری در قیمت محصولات خود نداشتند اما در مجموع این کاهش…

روز گذشته کاهش قیمت آهن ادامه داشت و تعدادی از واحدهای تجاری تغییری در قیمت محصولات خود نداشتند اما به طور کلی این کاهش در تمامی واحدهای زنجیره فولاد مشاهده شد.

دیروز بازار ارز تقریبا بدون تغییر بود و قیمت دلار اندکی کاهش داشت و در پایان روز با قیمت 31 هزار و 700 تومان در بازار آزاد مبادله شد.

آنچه در بازار آهن و فولاد داخلی به چشم می خورد، کاهش و ثبات قیمت محصولات ریلی است که بیش از هر چیز با توجه به بازارهای جهانی و رکود اتفاق افتاده است، بر همین اساس بازار میلگرد بیشترین میزان را تجربه کرده است. افت شدید قیمت در این روزها روز گذشته کاهش قیمت در این بازار مشهود بود به طوری که میلگرد پره دار از 100 به 300 تومان کاهش یافت که میانگین قیمت را به 15300 تومان رساند و قیمت پیشنهادی میلگرد پره دار استاندارد اکثراً حدود 14900 تا 15000 است. تومان و 900 تومان شد.

قیمت روز میلگرد در واحد فروش کیلویی تغییر چندانی نداشت اما در واحد فروش شعب در کنار ثبات برخی عوامل، شاهد افت 10 تا 30 هزار تومانی در شعب پرفروش کارخانه ذوب آهن بودیم. در اصفهان

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی نیز در تعداد زیادی از منابع فروش ثابت بود. قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگ شده و روغنی در بسیاری از شرکت ها با افت 100 تا 300 تومانی همراه بود اما قیمت ورق مشکی تغییر چندانی نداشت و بیشتر ثابت اعلام شد.

قیمت روز قوطی و انواع اسکلت و گاز و …. لوله ها نیز روز گذشته افت کردند و در اکثر منابع فروش با کاهش 100 تا 200 تومانی همراه بود بنابراین قیمت روز پروفیل با ضخامت 2 از کانال 21 هزار تومان به کانال 20 هزار تومان رسید. این تومانی بود.

گزارش ها و آمارهای موجود از قیمت ها و شرایط بازار حاکی از تداوم کاهش و ثبات قیمت ها تا به امروز است، به عبارت دیگر تمام حلقه های زنجیره فولاد از ابتدای زنجیره مانند مواد اولیه و آهن اسفنجی تا مواد واسطه ای مانند شمش وجود دارد. توالی و همچنین محصولات نهایی شامل کلیه مقاطع مسطح و با تکیه بر قیمت های جهانی و ستاد تنظیم بازار بورس اوراق بهادار طی یک ماه گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است.

به عنوان مثال در حال حاضر نرخ روز فولاد نسبت به اسفند سال گذشته حدود 2 هزار تومان کاهش یافته است. شمش های عرضه شده در بورس نزدیک به کف قیمت صادراتی خود را تجربه کردند، اگرچه با تعادل کامل فرمول تنظیم بازار مرکزی حدود 10 دلار فاصله دارد که فضای صبر و انتظار برای تقاضای سرمایه را ایجاد کرد.

ادامه روند نزولی در یک ماه گذشته همانطور که قبلا ذکر شد تولیدکنندگان را نگران کرده و احتمال تعطیلی واحدهای تولیدی کوچک نیز وجود دارد، آنچه این روزها شنیده می شود تلاش شرکت های فولادی برای جلوگیری از افت قیمت است. جلب رضایت مسئولان

یکی از این تلاش ها را می توان آزاد کردن خرید بلوک، آهن اسفنجی و گلوله برای مشتریان تبادل کد دانست که به نظر می رسد طرح این تصمیم باشد.

با توجه به پارامترهای موجود، قیمت میلگرد بر اساس شمش در بورس 460 دلار و ارز نیما 26 هزار و 500 تومان و اختلاف 11 درصدی قیمت بلوک و میلگرد، قیمت میلگرد می تواند به 14 هزار و 400 تومان برسد، اما این به شرطی است که وضعیت درست شود و راه حل جدیدی ارائه نشود.

با این حال، بر اساس تجربه سال های اخیر، کف قیمتی نظریه بازار قبل از لمس تقاضای سرمایه واکنش نشان داده است و کف قیمت به ندرت تجربه شده است. اما با توجه به مولفه های موجود جهانی و رکود اقتصاد و تقاضای ضعیف، شرایط فعلی بازار دور از انتظار نیست، اما از سوی دیگر قیمت شمش پایه بورس که حدود 500 تا 1000 تومان فاصله دارد. نرخ نظری هشدار می دهد که به زودی امکان مشاهده تغییر در جهت روند کلی بازار وجود دارد.

در این زمینه و شایعات موجود برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت ها، به نظر می رسد در جلسه روز گذشته کارگران فولاد، پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت بازار به نفع تامین کنندگان و ایجاد ثبات در بازار ارائه شده است که اعلام آن امروز منتشر شد

یکی از این پیشنهادها اعمال محدوده مثبت 3% بر اساس میانگین هفته قبل یا دو هفته قبل برای تعیین نرخ شمش هفته بعد است. پیشنهاد دیگر اجازه ورود شرکت های بازرگانی به بخش صادرات است و سوم اینکه مبنای نرخ شمش 95 درصد نرخ فوب صادراتی به دلار توافقی است که تغییر نرخ دلار به نرخ نیما است. که البته چندان کاربردی نیست و بعید است که اجرا شود.

حال بر اساس این اطلاعیه قیمت پایه شمش بلوم برای روزهای آتی بر اساس عرضه دو هفته پیش تعیین می شود که بر این اساس سقف قیمت این محصول 12743 تومان و کف آن حدود 12000 تومان خواهد بود. .

با این حساب بعید به نظر می رسد که شمش عرضه شده در بورس بعدی با استقبال خوبی مواجه شود و احتمالا کانال 500 دلاری شمش سیس حفظ شود و منجر به افزایش تدریجی قیمت داخلی شود.

بازگشت نرخ شمش

آمارهای موجود از بورس کالا دیروز حاکی از عرضه 117 هزار و 800 تن شمش شکوفه بود که میانگین قیمت این محصول حدود 12 هزار و 162 تومان تعیین شد که نسبت به عرضه هفته گذشته حدود 3.4 درصد کاهش داشت.

آنچه از آمارها برمی‌آید این است که قیمت شمش از اردیبهشت سال گذشته که کشور درگیر تورم بالا، رکود شدید و افزایش هزینه‌های تولید بود، با قیمت به فروش می‌رسد. با توجه به افت قیمت برخی محصولات حتی کمتر از قیمت تمام شده تولید آن، این امر منجر به زیان برخی تولیدکنندگان شده است که در صورت تداوم منجر به تعطیلی این واحدها و در نتیجه بیکاری و آسیب به برخی از صنایع مرتبط خواهد شد.

لازم به ذکر است که حدود 16 هزار محصول فولادی شامل ورق های رنگین، گالوانیزه و روکش شده امروز در بورس عرضه می شود. قیمت گالوانیزه در تحویل امروز 24 هزار و 18 تومان است که نسبت به آخرین تحویل 1.5 درصد کاهش نشان می دهد. / آهن قیمت

دیدگاهتان را بنویسید