رویای صادرات 3 میلیون بشکه نفت


با گذشت سه ماه از پایان مذاکرات، سرانجام مذاکرات ایران و غرب در دوحه قطر به پایان رسید. مذاکراتی که عمدتاً در مورد چالش انرژی بازار …

میلیون ها روسی 3 میلیون شبمیلیون ها روسی 3 میلیون شب

آرمان ملی: با گذشت سه ماه از پایان مذاکرات، سرانجام مذاکرات ایران و غرب در دوحه قطر کلید خورد. گفتگوها بر چالش انرژی در بازار جهانی و نقش ایران در کاهش التهابی که با جنگ روسیه و اوکراین بر اقتصادهای غربی سایه انداخته است، متمرکز بود. در واقع، این واقعیت که قیمت هر گالن بنزین در ایالات متحده از مرز 5 دلار عبور کرده است و بحرانی که اروپا برای تامین نیازهای نفت و گاز خود با آن دست و پنجه نرم می کند، رهبران گروه 7 را بر آن داشته تا به فکر منابع جایگزین نفت باشند. تحریم های نفتی ونزوئلا توسط آمریکا کاهش یافته و اکنون زمان آن فرا رسیده است که ایران فرش قرمز استفاده از نفت ایران را بگشاید. آنچه مهم است ظرفیت ایران برای پاسخگویی به نیازهای کشورهای اروپایی و زیرساخت هایی است که از این شرایط حداکثر استفاده را می کند.

در واقع ایران در حال حاضر ظرفیت تولید 3.5 میلیون بشکه در روز را دارد که 1.5 میلیون بشکه آن قابل صادرات است. اما این میزان صادرات قطعا گزینه ای برای ایران و متحدان اروپایی آن نیست و سیاست نفتی کشور باید با هدف افزایش تولید و صادرات به بیش از 5 میلیون بشکه باشد، مشکلی که کارشناسان معتقدند محقق خواهد شد، هرچند از نظر ذخایر و اما این امر به سرمایه گذاری در احیای میادین نفت و گاز بستگی داشت که در سال های تحریم ناگزیر از آن غفلت شد. حال باید منتظر ماند و دید آیا مبدع سیاست نفتی کشور می تواند از همه ابزارها برای استفاده از فرصت طلایی استفاده کند یا باید حسرت فرصت های سال های آینده را بخوریم؟

آیا ایران در حال بازیابی بازارهای قدیمی خود است؟

نرسی گوربن کارشناس بازار انرژی در این خصوص به آرماند ملی گفت: قبل از تحریم ها 4 میلیون بشکه بود که حدود 2 تا 2.5 میلیون بشکه صادر می شد اما اگر بخواهیم از 4 میلیون بشکه به 5 میلیون بشکه در روز برسانیم. البته نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان داریم، البته زیرساخت‌ها باید سالانه تعمیر، نگهداری و بازسازی شود و به حال خود رها نشود، اما برای افزایش تولید نسبت به دوره قبل از تحریم‌ها باید 3.8 تا 4.4 میلیون تولید کرد. بشکه ای که نیمی از آن صادر و صادر می شود، قبل از تحریم ها برای اروپا حدود 500 هزار بشکه بود اما بعد از تحریم آمریکا، کشورهای غربی از ترس فشار آمریکا از ایران نفت نمی خریدند.

وی گفت: سه ماه از جنگ روسیه و اوکراین می گذرد و سه ماه از ظرفیت صادرات محروم شده ایم و باید از قبل فکر می کردیم و تلاش می کردیم بازارهای خود را بازگردانیم و به دلیل تحریم ها در اروپا بازار داشتیم. اکنون باید سعی کنیم فرصت را غنیمت بشماریم و از این وضعیت جهانی استفاده کنیم. سیدحمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با آرمند ملی گفت: طبق اعلام وزارت نفت در حال حاضر روزانه 3.5 میلیون بشکه نفت تولید می کنیم که یک میلیون و 500 هزار بشکه آن صادر می شود. 200/2 بشکه از آن در بازار داخلی مصرف می شود و 1.2 میلیون بشکه سهم صادرات است و از آنجایی که میعانات مختلف در آب داریم، در صورت تحریم به احتمال بسیار زیاد تولید نفت به 3.7 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد. با تسهیلاتی که قبلا توسط صندوق توسعه ملی گرفته شده بود که این تسهیلات از زمان زنگان آغاز شد و تولید را 600 هزار بشکه در روز افزایش داد و همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر تجربه ما در سال های اخیر و پس از لغو دوره های قبلی تحریم ها نشان می دهد که می توانیم. باید تولید را افزایش می دادیم و قبل از تحریم ها به بازار برمی گشتیم.

حسینی ادامه داد: شرکای خارجی و شرکت های نفتی آماده همکاری با ایران هستند. دلیل آن این است که جهان به انرژی ایران نیاز دارد و در حالی که با آغاز مذاکرات دوحه، بسیاری منتظر کاهش قیمت نفت در بازار جهانی بودند، اما این اتفاق نیفتاد و قیمت نفت از روز دوشنبه افزایش یافت و دیروز به 118 دلار رسید. . چند دلیل اصلی برای افزایش قیمت نفت وجود دارد. دومی مربوط به ذخایر نفتی آمریکاست که 6 میلیون و 900 هزار بشکه کاهش یافته و وارد آمریکا می شود و دلیل سوم برمی گردد به ارزش دلار جهانی ایران به بازار جهانی بخشی از این کمبود را جبران کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: با تعمیر و بازسازی زیرساخت های نفتی انجام شده در سال گذشته، تولید 2 میلیون و 500 هزار بشکه در روز به 3 میلیون و 500 هزار بشکه رسید و به 4 رسید. میلیون بشکه در روز که مقدار آن قبل از تحریم است. ما عقب نمانیم و در این مدت می توانیم از ذخایر چاه های جدید استفاده کرده و آنها را فعال کنیم. حسینی در خصوص میادین مشترک با قطر و عراق و استفاده از ظرفیت این میادین گفت: به گفته مجری طرح غرب کارون روزانه 340 هزار بشکه نفت از این میدان تولید می شود و این ظرفیت بسیار بیشتر از تولید عراق است. وی افزود: 530 هزار بشکه در آینده نزدیک، همچنین در میدان پارس جنوبی که میدان‌های مشترک با قطری‌ها داریم، ادعا می‌کنیم که قراردادی امضا کرده‌ایم که نمی‌دانم این اتفاق می‌افتد زیرا نیاز به فناوری قوی دارد، اما باید باشد. گفت: در این زمینه در قطر عقب هستیم و در صورت رفع تحریم ها امکان حضور شرکت های بیشتری در این زمینه وجود دارد.

تفاوت های آماری

وزیر نفت اخیرا میزان تولید نفت را 3 میلیون و 800 هزار بشکه در روز اعلام کرد و تاکید کرد: حجم تولید قبل از تحریم ها برآورد شده است که بین 3 تا 3.5 میلیون بشکه در روز برآورد شده است. وزیر نفت در خصوص ظرفیت تولید نفت خام ایران گفت: ظرفیت فعلی تولید نفت قبل از تحریم ها به بیش از 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است و با حفاری اقدامات موثر در میادین نفتی فراساحلی و فراساحلی، حفر چاه های جدید، ولز. و تعمیرات، بازسازی و نوسازی تاسیسات، مراکز جمع آوری نفت، ظرفیت فعلی تولید نفت قبل از تحریم ها، یعنی. رقم روزانه به بیش از سه میلیون و 800 هزار بشکه نفت رسیده است و مشکلی برای اجرای این میزان مترمکعب در روز نداریم.

جواد اوجی افزود: ظرفیت صادرات نفت به ویژه میعانات گازی در سال گذشته کمتر از حد فعلی بود، اما با تلاش همکاران در این بخش موفق شدیم امسال به ارقام بالاتری در صادرات نفت خام، میعانات گازی دست یابیم. و سایر فرآورده های نفتی و پتروشیمی: افزایش روزانه 32 هزار بشکه ای نسبت به رقم سال گذشته در نظر گرفته شد و همه اعضا با این تصمیم موافق بودند و مقرر شد اعضای اوپک به دقت شرایط بازار جهانی نفت را رصد کنند و ظهور جهان را افزایش داده است. نگرانی ها، اما افزایش قیمت نفت توسط کارشناسان اوپک پلاس رصد می شود و می گویند: در فصل گرما این فرصت را داریم که روزانه بیش از 20 میلیون متر مکعب گاز در مخزن شوریه ذخیره کنیم که استخراج می شود. آ. 40 میلیون متر مکعب در روز برای چهار ماه از فصل سرما شبکه گاز در شمال و شمال شرق کشور به ویژه در استان های خراسان رضوی، مرکزی، جنوبی و شمالی با توربوشارژرهای 330 بار طراحی و نگهداری می شود. بر پایه شرکت های دانش در کشور ساخته شده است.

تغییر توافق سیاسی به یک توافق اقتصادی پایدار

به گفته بسیاری از کارشناسان، تصویر کلی از بازار نفت و گاز نشان می دهد که ایران اکنون در خط مقدم مذاکرات قرار دارد، زیرا نیاز ایران به انرژی در بالاترین سطح احساس می شود و بازار جهانی نفت در حال رونق است. نفت به بالاترین سطح خود از سال 2008 رسید، زمانی که قیمت بنزین در ایالات متحده برای اولین بار از 5 دلار در هر گالن فراتر رفت و به تورم جهانی دامن زد. برای مقابله با بحران کنونی، ریاست جمهوری فرانسه اخیرا با صدور بیانیه ای خواستار بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازارهای جهانی شد. از سوی دیگر، مکرون در حاشیه اجلاس جی ۷ با بایدن گفت و گو کرد و به او گفت که تولید در امارات و عربستان سعودی را افزایش ندهد.

با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیچ کشوری به اندازه ایران پتانسیل افزایش عرضه نفت و تعادل بازار را در شش ماهه برای رسیدن به فصل سرما در اروپا ندارد، زیرا عربستان سعودی، امارات، ایران و ونزوئلا تنها گزینه‌های آمریکا برای افزایش هستند. منابع نفتی و این کشورها فقط ظرفیت خالی برای افزایش تولید دارند. این در حالی است که به گفته وزیر نفت کشورمان، تولید طلای سیاه در ایران بالای 3 میلیون بشکه در روز است در حالی که در سال 2020 تولید زیر 2 میلیون بشکه در روز خواهد بود. کاهش یافته است و علیرغم افزایش تولید در ماه های اخیر، هنوز از بسیاری از ظرفیت تولید نفت ایران بهره برداری نمی شود، بنابراین ایران می تواند از این فرصت نه تنها برای خروج از تحریم ها، بلکه برای برجام به عنوان یک توافق سیاسی استفاده کند. موافقتنامه ترویج اقتصادی و پایدار؛ موضوعی که کارشناسان پیشتر بر آن تاکید کرده بودند این است که اگر توافق با غرب به یک توافق اقتصادی ارتقا یابد، مزایای آن می تواند بیشتر از برجام باشد، بنابراین به جای تضمین سیاسی مبنی بر اینکه آمریکا همچنان با ایران توافق خواهد کرد. یکی از بندهای قرارداد را می توان جذب سرمایه معین در بازه زمانی معین دانست.

بنابراین اگر ایران در شرایط فعلی موفق به توافق با غرب شود، نه تنها می‌تواند به نحو مطلوب به بازار نفت بازگردد، بلکه می‌تواند با شرکت‌های خارجی برای افزایش تولید نفت و گاز قرارداد منعقد کند. تضمین بقای توافق با غرب. کارشناسان معتقدند بلند کردن دست ایران به چند دلیل موقتی است. اول، تاریخ نشان می دهد که بالا بردن دست می تواند فرصتی زودگذر باشد. علیرغم فشار بالا، قیمت بنزین و انرژی تمایلی به سازش با روسیه ندارند، قلمرو اوکراین تهدیدی بزرگتر از قیمت بالای انرژی برای اروپا است.

دیدگاهتان را بنویسید