زمان پرداخت یارانه تیر 1401; پرداخت نقدی یا نقدی؟


یارانه تیر 1401 چه زمانی پرداخت می شود؟ اصلا این یارانه تیرماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود؟ در زیر قصد داریم زمان پرداخت یارانه در تیرماه 1401 را روشن کنیم. اس همانند سازی با من باش.

بر اساس اصلاحات جدید دولت از نظر میزان یارانه ها، تاکنون دو دوره یارانه 300 هزار تنی دهک های چهارم تا نهم و یارانه 400 هزار تنی دهک های اول تا سوم پرداخت شده است. اما تاکنون فقط مرحله اول قابل برداشت نقدی است و مرحله دوم همچنان در حساب سرپرستان خانوار مسدود است.

آقای بلیط

حال سوالی که برای بسیاری از مردم پیش آمده این است که آیا روال پرداخت یارانه در تیرماه 1401 به صورت نقدی خواهد بود یا از ماه آینده کمک هزینه معیشت به صورت اعلامیه بین مردم توزیع می شود و یارانه نقدی متوقف می شود. ?

بیشتر بخوانید: با یارانه 300 هزار تنی و قیمت های جدید چه می توان خرید؟

یارانه تیر 1401 چگونه و چه زمانی پرداخت شود؟

بیش از یک ماه از تغییر وضعیت پرداخت یارانه می گذرد. دیگر خبری از یارانه نقدی 45 هزار تنی و یارانه معیشتی نیست و قرار شد دو ماه یارانه نقدی 300 و 400 هزار تنی و سپس کالابرگ توزیع شود.

پس از توزیع ارز ترجیحی و گران شدن کالاهای اساسی، دولت به مردم قول داد تا زمانی که زیرساخت های لازم برای توزیع کالاهای الکترونیکی فراهم شود، یارانه 300 و 400 هزار تنی برای هر نفر به ازای هر 9 دهم جامعه تامین شود. علاوه بر این اخیرا اعلام کرده است که توسعه زیرساخت های توزیع کالا در حال حاضر امکان پذیر نیست و پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت.

زمان پرداخت یارانه تیر 1401 چه زمانی است؟

در چند روز گذشته حجت براتعلی، مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از اجرای طرح کالابرگ در ماه آینده و عدم نیاز به پرداخت یارانه نقدی خبر داده بود. در عوض، مردم باید از فرم الکترونیکی برای خرید استفاده کنند.

به گفته براتعلی، مشخص است که یارانه 300 و 400 هزار تنی در تیرماه قطع می شود و موجودی الکترونیکی جایگزین آن می شود.

براتعلی افزود: این طرح که شبیه به مهمانی های دهه 60 است، فقط برای کالاهایی مانند نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن است که قیمت آن ها بازنگری شده است. وی همچنین یادآور شد: در واقع هدف دولت در این طرح بازگرداندن تمام قیمت کالاهای مذکور به قیمت از شهریور 1400 است، در واقع مشتری در زمان خرید کالا را به قیمت قبلی خود خریداری می کند. سپس موجودی توسط دولت به حساب فروشنده واریز می شود و یا کل مبلغ به حساب بانکی افراد واریز می شود، اما آنها می توانند این مبلغ را صرف خرید کالاهای اساسی کنند.

بنابراین اگر دولت تا ماه آینده موفق به توزیع کاربرگ ها شود، دیگر خانواده ها منتظر پرداخت نقدی یارانه تیر 1401 نخواهند بود.

زمان پرداخت هزینه برگه است

دولت از ابتدا باید برای 9 دهک درآمدی دو مرحله یارانه 300 و 400 هزار تنی پرداخت می کرد تا زیرساخت های پرداخت کالا را فراهم کند. سپس این کمک های مالی باید در قالب کوپن های الکترونیکی به خانوارها ارائه می شد. اندکی بعد گفته شد که احتمالاً زیرساخت های کالابریگ به زودی فراهم نخواهد شد و یارانه های نقدی همچنان در حال واریز است.

اما روز گذشته مدیر کل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از اجرای طرح محصولات لیف الکترونیک در ماه آینده خبر داد. حجت براتعلی به تسنیم گفت: پرداخت یارانه نقدی تنها دو ماه دیگر انجام می شود و پس از آن وارد فاز دوم یعنی پرداخت کالابرگ می شویم. به گفته این مقام مسئول، این بدان معناست که یارانه نقدی در تیرماه لغو و به جای آن کارت پرداخت می شود.

کدام یارانه های باقی مانده حق اعتراض دارند؟

بر این اساس سامانه hemayat.mcls.gov.ir توسط وزارت رفاه اجتماعی ارائه شده است که در دسترس عموم نیست، اما فقط افراد می توانند نسبت به ثبت اعتراض و درخواست بررسی اقدام کنند که تا فروردین ماه سال جاری یارانه ۴۵ هزار و 500 تن یا یارانه مادام العمر از 55 تا 205 هزار تن دریافت کردند یا هر دو را داشتند، به عبارتی از مرحله 134 (فروردین) یارانه گرفتند و یارانه گرفتند، اما مرحله دیگر از 135 و 136 یعنی 136. برای اردیبهشت و خرداد با هم واریزی دریافت نشده و حذف شده است.

علاوه بر این، مردم می توانند وارد این سامانه شده و درخواست بررسی کنند که حتی یارانه جدیدی دریافت کرده اند، اما نسبت به حذف طبقه بندی معترض هستند. تمامی دریافت کنندگان یارانه و دریافت کنندگان آن می توانند با ورود به سامانه hemayat.mcls.gov.ir و یا با شماره تلفن 09200006369 از وضعیت دهک های خود مطلع شوند.

به روز رسانی:

یارانه اعتراض هنوز برداشته نشده است و وزارت رفاه اجتماعی فرصت بررسی دارد. اما هنوز تکلیف یارانه معترضان مشخص نشده است که گفته می شود دلیل استعفای وزیر است. بنابراین این افراد باید منتظر بمانند تا بالاخره وزارت رفاه فهرستی از هدفمندی یارانه ها را در اختیار سازمان قرار دهد.

زمان پرداخت یارانه تیرماه 1401

یارانه تیرماه نقدی است یا نقدی؟

وزیر اقتصاد و دارایی می گوید: دولت منتظر گزارش نهایی دوره آزمایشی سامانه ها با اعلامیه هایی برای پرداخت یارانه کالایی است.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود:

تا زمانی که گزارش نهایی دوره های آزمایشی سیستم های کالابار تهیه نشود، دولت تصمیم جدیدی در مورد یارانه ها نخواهد گرفت. امیدواریم گزارش دوره های آزمایشی سیستم های کالابریا در تیرماه به دولت ارسال شود تا ستاد اقتصادی تصمیم بگیرد در ماه های آینده چه اقدامی انجام دهد.

محمدمهدی سبحانیان نیز در این خصوص گفت:

در صورتی که کارت باید پرداخت شود، یارانه ها به صورت کارت اعتباری به کارت های افراد واریز می شود که بر اساس آن افراد می توانند از این اعتبار برای خرید در سوپرمارکت ها، مغازه ها و فروشگاه ها استفاده کنند. سبحانیان گفت: تغییری در میزان و افراد دریافت کننده یارانه ایجاد نمی شود. همان افرادی که تاکنون کمک هزینه دریافت کرده اند و افرادی که در صورت درخواست به لیست دریافت کنندگان اضافه شده اند، مشمول دریافت کاربرگ خواهند شد.

این یارانه در حال حاضر برای همه دهک های درآمدی اعمال می شود، اما خانوارهای سه دهک در حال حاضر توان پرداخت آن را ندارند. نتایج نهایی نظرسنجی از خانواده هایی که معتقدند متعلق به این سه دهک نیستند تا پایان خردادماه از طریق سامانه حمایتی اعلام می شود. بخشی از مشکل عدم شفافیت در تجارت است و استفاده از حساب های شخصی در تجارت منجر به حذف طبقه بندی شده است.

به روز رسانی از 1 جولای:

هنوز پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. به عنوان مثال وزیر اقتصاد در این زمینه گفت:

در سیاست توجیهی یارانه‌ها، در دو ماه اول پرداخت نقدی، برای آماده‌سازی زیرساخت‌های فنی و اجرای مفاد قانون بودجه ۱۴۰۱ نیاز به زمان داشتیم، زمانی که مجلس از ما خواست برای کاهش فشار به مردم، ایمیل‌ها را بررسی کنیم. امیدواریم تا پایان تیرماه زیرساخت های لازم 100 درصد آماده شود.

وزیر کشور در این خصوص نیز توضیح داد: پرداخت یارانه ها تا تهیه کاربرگ الکترونیکی ادامه خواهد داشت. بهادری جهرمی سخنگوی دولت نیز در پاسخ به این سوال گفت: پرداخت یارانه ها تا زمانی که زیرساخت های الکترونیکی موجودی فراهم نشود ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

.

نظر شما در مورد کمک هزینه جولای 1401 چیست؟ فکر می کنید زیرساخت های طرح کالابریگ در این مدت فراهم شود؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید