سابقه افزایش حقوق کارگران و موضع مجلس در این زمینه چیست؟


اگرچه به نظر می رسد ماجرای افزایش دستمزد کارگران با حقوق بازنشستگان متفاوت است، اما یکی از نمایندگان مجلس درباره هر دو موضوع صحبت کرد.

دولت در واقع با دو چالش مواجه است. چالش اول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و چالش دوم افزایش دستمزد کارکنان دولت است.

آقای بیلت

رئیس هیئت رئیسه مجلس در روزهای اخیر در مورد هر دو مورد صحبت کرد. اخیراً در این مورد نقل قولی از سخنگوی رئیس مجلس؛ سیدنظام الدین موسوی پستی گذاشته است که به نظر نمی تواند کمکی به حل این مشکل و روشن شدن موضوع کند.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت خودرو در سال 1401

آیا مشکل افزایش حقوق کارکنان دولت حل می شود؟

سال 1401 با دو چالش مهم و متفاوت برای دولت سیزدهم آغاز می شود. چالش اول مربوط به افزایش دستمزد کارگران شاغل و چالش دوم مربوط به بازنشستگان بود. به نظر می رسد یکی از این مشکلات برطرف شده و دیگری همچنان پابرجاست.

آیا مشکل افزایش حقوق کارکنان دولت حل می شود؟

در اولین چالش، شورای دولت در نهایت موافقت کرد که از قطعنامه غیرمتعارفی که در مورد نحوه افزایش دستمزد کارگران شاغل در بخش دولتی داشت، انصراف خود را اعلام کند. به نظر می رسد این توافق پس از شکایت تعدادی از کارکنان بخش دولتی به دلیل بی توجهی شورای عالی کار به تصویب دستمزد به دیوان عدالت اداری صورت گرفته است. از این رو شورای دولت با اتخاذ تصمیم بر اساس قانون برای افزایش دستمزد این کارگران موافقت کرد.

بر اساس این مصوبه در سال 1401 دستمزد کارگران برای حداقل حقوق بگیران 57 درصد و برای سایر کارگران 38 درصد افزایش یافت. این تصمیم از سوی دولت به وزارت کار ابلاغ شد تا به اطلاع کلیه کارفرمایان برسد. اما به نظر می رسد عده ای قانون بودجه مربوط به افزایش حقوق کارمندان را ملاک افزایش حقوق کارگران خود قرار داده اند و بر اساس آن حقوق کارکنان دولت تنها 10 درصد افزایش یافته است.

متاسفانه اقدامات دولت چندان موثر نبود و در نهایت شورای دولت تصمیم به تغییر مصوبه قبلی گرفت. بنابراین نتیجه همه تلاش ها بی پاسخ ماند و پرونده تجدیدنظر در دیوان عدالت اداری مختومه شد.

روند افزایش حقوق بازنشستگان چگونه پیش می رود؟

چالش دوم مربوط به مستمری بگیران بدون حداقل دستمزد سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت است که همچنان پابرجاست. در این موضوع متاسفانه دولت به پیشنهاد مصوب هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مبنی بر افزایش حقوق مستمری بگیران این سازمان بر اساس مصوبه شورای عالی کار در سال 1401 بی توجهی کرد و الف. افزایش 10 درصدی مستمری مستمری بگیران سایر رده ها تصویب شد. آیا افزایش 10 درصدی منصفانه است که سایر اقلام حداقل 20 درصد افزایش داشته باشند؟

سابقه افزایش حقوق کارگران و موضع مجلس در این زمینه چیست؟
افزایش دستمزد کارگران

در این پرونده ماجرا ادامه پیدا کرد و آنقدر حساس شد که همزمان هیأت تطبیق قوانین مجلس و دیوان عدالت اداری درگیر شدند. اگرچه دیوان عدالت اداری در این مورد واکنشی نشان نداد، اما کمیته تطبیق مجلس پس از دو جلسه به عملکرد دولت اعتراض کرد و واکنش نشان داد. متاسفانه این آخرین خبر مربوط به افزایش دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی بود و بعد با وجود نقل قول ها واقعا کمکی به حل مشکل نکرد.

یکی از نقل قول های شنیده شده واکنش دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت است. این مسئول موضع کمیسیون آیین نامه مجلس را مشورتی دانست و در نهایت نظر اعضای آن کمیسیون را معتبر ندانست. نقل قول زیر مربوط به رئیس سازمان برنامه و بودجه است. مسعود میرکاظمی است که از ابتدا مدعی بود مصوبه شورای دولت درست نبوده است. وی در گفتگوهای خود موضوع افزایش حقوق بازنشستگان را به خود SOS ارجاع داد.

به نظر می رسد در شرایط فعلی کارگران بخش دولتی مشکلی با افزایش حقوق خود ندارند و افزایش حقوق کارگران برای این افراد تصمیم گرفته شده است. اما از سوی دیگر مستمری بگیران غیرحداقلی سازمان تامین اجتماعی منتظر تغییر مصوبه افزایش حقوق خود هستند و نقل قولی که آقای موسوی در این زمینه منتشر کرده است نمی تواند کمکی به این افراد کند.

شایان ذکر است که هنوز بررسی دقیقی در مورد ادعای دستکاری حقوق کارکنان بخش دولتی توسط کمیسیون عملکرد مجلس صورت نگرفته است و یا حتی اگر چنین تحقیقی انجام شده بود، چند هفته قبل از آن دولت این مصوبه را تغییر داد. آخرین مهلت حقوق خرداد ماه پرداخت شده است. با توجه به این فرضیه، اکنون (۲۲ تیرماه) نباید مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

همچنین موضوع مشکوک افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان سایر رده های بیمه ای در دو جلسه متوالی در دستور کار کمیسیون اجرای آیین نامه مجلس قرار گرفت. نکته جالب اینکه مجلس نیز موضوع حقوقی این حادثه را تایید کرده است اما دولت هنوز واکنش روشنی نشان نداده است. سخنگوی شورای حاکمیتی در مصاحبه اخیر خود هیچ اظهارنظر روشنی در این زمینه نداد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تصویب افزایش دستمزد کارگران چیست؟ نظرات شما در مورد آن در بخش نظرات تکراری و با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید