ساماندهی فضای مجازی باید متناسب با خواسته مردم باشدبه گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، محمد باکر کلیباف رئیس شورای اسلامی شهر در پیامی خطاب به جوانان خلاق حوزه فناوری اطلاعات به مناسبت روز ملی فناوری اطلاعات گفت: معتقدم «فضای مجازی» اکنون است. یکی از مهمترین فضاهای زیست اجتماعی، تعامل فرهنگی و همچنین کارآفرینی و اشتغال است. بنابراین هرگونه سیاست، تنظیم و ساماندهی این فضا توسط دولت باید با اراده مردم همگام باشد تا منافع همه ذینفعان در کنار هم تامین شود.

ادامه مطلب

در پیام قالیباف به جوانان خلاق حوزه فناوری اطلاعات به مناسبت روز ملی فناوری اطلاعات آمده است:

اینجانب صمیمانه ترین درودهای خود را به تمامی برادران و خواهران جوان، پرتلاش، با انگیزه و نخبه کشور در عرصه فناوری اطلاعات ارسال می نمایم و با افتخار از این فرصت استفاده می کنم و اقداماتی را که برای اعتلای ایران عزیزمان ضروری می دانم، بیان می نمایم.

در عصر امروز، صحبت از اقتصاد، فرهنگ، رفاه، جامعه و سیاست و نادیده گرفتن نقش و تأثیر ضروری فناوری اطلاعات در آنها دشوار است. در صورت وجود کارایی در هر یک از این بخش ها دلیل اصلی آن به کارگیری رویکردها و ابزارهای فناوری اطلاعات در مدیریت است و در صورت وجود نقص، شاهد ردپای عدم توجه و غفلت از حضور و استفاده هستیم. فناوری اطلاعات در این زمینه

امروزه فناوری اطلاعات به حوزه وسیعی تبدیل شده است که ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه را در بر می گیرد و استفاده از ابزارها و راهکارهای فناورانه جزء لاینفک سبک زندگی مدرن جوامع بشری و قطعاً با درستی است. استفاده از راهکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند مسیر طولانی توسعه را کوتاه کند. همانطور که بارها به این نکته اشاره کرده ام و مجدداً به همین مناسبت تأکید می کنم; تحول حاکمیتی و توسعه اصول و مولفه های آن از جمله «هوشمندی»، «شفافیت»، «ترفیع» و «کارآمدی» برای دستیابی به «حکمرانی خوب»، زمینه ساز ارتقا و تسریع پیشرفت یک کشور و رمز رشد همه جانبه است. و توسعه همه چیز محقق نخواهد شد مگر با الکترونیکی شدن دولت و تلاش ها و اقدامات و نوآوری های فعالان این عرصه برای دستیابی به اهداف و اجرای خدمات «دولت الکترونیک».

حل مشکلات امروز کشور به ویژه در حوزه اقتصاد در گرو فناوری اطلاعات و حضور دانشمندان و فعالان این عرصه است چرا که این حوزه یکی از فناوری های عصر ماست که به عنوان عامل محرک و محرک شناخته می شود. از سایر زمینه ها اما این موتور قدرتمند هنوز در کشور ما عمل نکرده است تا تحولی چشمگیر در بخش تجاری-اقتصادی ایجاد کند و بهای تمام شده بخش تولید را کاهش دهد و در سایه ایجاد بستر مناسب برای حضور فعال بخش خصوصی به آن دست یابد. و راهبری مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشگاهی کشور را بر این باورم که رویکرد اجرای دستاوردهای علمی پژوهشی به شرط ایفای نقش دولت در جایگاه سیاستگذاری و تنظیم مقررات و تثبیت تصمیمات حمایتی کارکنان موثر و متخصص قابل اجرا است. و فراهم آوردن فرصت های بیشتر برای این جامعه تخصصی ارزشمند.

موضوع بسیار مهم دیگر بحث امنیت زیرساخت ها، سامانه ها و پایگاه های اطلاعاتی به عنوان سرمایه ها و سرمایه های ارزشمند کشور است که برخی از آنها در روزهای اخیر مورد هجوم دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته اند. لذا توجه به امنیت زیرساخت ها و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات به ویژه تسریع در تکمیل و راه اندازی «شبکه ملی اطلاعات» از جمله انتظارات مهمی از دستگاه های اجرایی کشور به ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان معمار این شبکه و بخش خصوصی عنوان اپراتور و ارائه دهنده زیرساخت، خدمات و محتوای آن است.

من به شدت معتقدم مزیت ما در حوزه فناوری اطلاعات در کشور، جوانان و دانشمندان فعال در این حوزه هستند. باید برای حضور آنها ارزش قائل شد و از دانش و مهارت آنها استفاده کرد و اجازه نداد که توسط شرکت ها، سازمان ها و مراکز تحقیقاتی اروپایی و آمریکایی که با هزینه های گزاف برای این ملت ذخیره شده اند، غارت شود. بنابراین حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و توسعه همکاری مراکز تولیدی و صنعتی با مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های مرتبط با فناوری اطلاعات باید مورد توجه جدی و توسعه قرار گیرد.

من به عنوان نماینده مردم و رئیس شورای اسلامی معتقدم «فضای مجازی» اکنون به یکی از مهم ترین فضاهای زندگی اجتماعی، تعامل فرهنگی، کارآفرینی و اشتغال تبدیل شده است. بنابراین هرگونه سیاست، تنظیم و ساماندهی این فضا توسط دولت باید با اراده مردم همگام باشد تا منافع همه ذینفعان در کنار هم تامین شود.

شورای اسلامی شهر پس از نزدیک به دو سال بررسی کارشناسی و نشست با کارشناسان و کارآفرینان حوزه دانش بنیان، قانون جهش تولید دانش بنیان را در سال گذشته با احتساب بودجه 11 هزار میلیارد تومانی در سال جاری به تصویب رساند. رفع موانع پیش روی ایجاد و توسعه این مشاغل، خدمتی تاریخی به اکوسیستم فناورانه کشور ارائه کرده است. در این قانون حمایت از شرکت‌های نوپا و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و بسترسازی برای نخبگان در کشور تصویب شد. در این قانون حمایت هایی از جمله تسریع در پرداخت تعهدات مالی معوق دستگاه های اجرایی به شرکت های دانش بنیان، افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی و گسترش فعالیت بانک ها در این حوزه، انتقال دستاوردهای پژوهشی به دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی. ارگان ها به شرکت های دانش بنیان و اختصاص فضای مازاد از دستگاه های اجرایی به بنگاه برای شرکت های دانش بنیان، خرید محصولات دانش بنیان خارج از فرآیند قانونی مناقصه در مواردی که برای اولین بار در کشور انجام می شود، به عنوان همچنین مشوق های مالیاتی لازم و رسیدگی به دعاوی مربوط به شرکت های دانش بنیان در شعب تخصصی محاکم زیرمجموعه قوه قضائیه نیز مورد تایید است. با تلاش ویژه دولت محترم برای اجرای کلیه بندهای این قانون، امیدوارم در آینده نزدیک شاهد تحقق اهداف این قانون در کشور باشیم.

شورای اسلامی و نمایندگان پرتلاش این دوره نیز آمادگی دارند تا با تصویب قوانین مترقی و رفع موانعی که با اصلاح قوانین موجود کشور امکان پذیر است، زمینه رشد سریع را فراهم کرده و به قله پیشرفت در این زمینه دست یابند.

تقدیم همه شما فعالان جوان، خلاق و توانمند در عرصه فناوری می کنم، تمام توان خود را برای ایجاد زمینه فعالیت موثر شما به کار گرفته ایم و خواهیم کرد، اکنون نوبت شماست که با جدیت و جدیت از تمام ظرفیت بالای خود استفاده کنید. تلاش کنیم تا بتوانیم عقب‌نشینی‌ها را جبران کنیم و شاهد پیشرفت ایران عزیزمان باشیم. شما جوانان می توانید ایرانی قدرتمند بسازید و وظیفه ما مسئولین هموارسازی مسیر فعالیت شماست. ما را در کنار خود ببین

اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره دانشمند بزرگ ایران، ابوجعفر محمد بن موسی خوارزمی، «روز ملی فناوری اطلاعات» را به دانشمندان، فعالان و کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند متعال برای همه شما موفق و عنایت فرماید. و خدمت مستمر در مسیر پیشرفت با ایران عزیزمان مشکل دارم.

محمد باقر قالیباف
رئیس شورای اسلامی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید