سرنوشت این روزهای معاملاتی به کجا ختم می شود؟


دیروز مازاد عرضه و تقاضا در بازار سهام به حدی قوی شد که کل شاخص بورس تنها در یک روز…

دیروز غلبه عرضه بر تقاضا در بورس به حدی شدید شد که شاخص کل بورس تنها در یک روز معاملاتی با افت 19 هزار واحدی مواجه شد و 1.47 واحد درصد عقب نشینی را نشان داد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در حال حاضر بررسی ها حاکی از آن است که عقب نشینی 1.3 میلیون واحدی در روز یکشنبه و تثبیت نماگر اصلی بازار در زیر این سطح در روز دوشنبه، زمینه را برای کاهش بیشتر دماسنج بورس فراهم کرده است.

همچنین با ارزیابی متغیرهای موثر بر بورس می توان به این نتیجه رسید که با وضعیت رکودی بازارهای جهانی و چشم انداز رکودی اقتصادهای پیشرو جهان که آمارهای کلان ثبت شده نشان می دهد، احتمالاً نمی توان نسبت به آینده بسیار خوشبین باشید سیاست‌های اژدهای زرد برای مقابله با کرونا، قطعه دیگری است که این پازل را تکمیل می‌کند.

چنین عواملی برای بازار بورس کالا محور ایران در میان مدت خبر خوبی نخواهد داشت. با توجه به کاهش دو روز اخیر، اما احتمال افزایش محدود تقاضا در روزهای آینده نیز منتفی نیست.


بورس تهران در جریان معاملات سومین روز هفته، حمایت مطمئن 1.3 میلیون واحدی را از دست داد.

این در حالی است که تاکنون بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که بر اساس گزارش 6 ماهه عملکرد شرکت ها، احتمالا پشتوانه قابل اعتماد و کفی در محدوده 1.3 میلیون و 300 هزار واحد وجود دارد، اما برعکس. بر اساس انتظارات، بازار سهام در مسیر نزولی باقی ماند و با از دست دادن سطح یک میلیون و 300 هزار واحدی، احتمال سقوط شاخص اصلی بورس اوراق بهادار تهران تا سطح یک میلیون و 270 هزار واحد یا احتمالاً به محدوده پایین‌تر در سال آینده بیشتر شد. یک سناریوی بدبینانه تر

سقوط آزاد شاخص کل

در جریان معاملات روز دوشنبه، نماگر اصلی بازار با افت 1.47 درصدی معادل 19.64 واحد به سطح یک میلیون و 277 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن بازار نیز با کاهش 1.18 درصدی همراه با شاخص کل در رقم 377 هزار واحد قرار گرفت.

نبود نقدینگی کافی در بازار سهام در کنار خروج مستمر سرمایه از بازار، بورس تهران را در مسیر بی تفاوتی قرار داده است که به هیچ خبر و گزارشی که در بازار منتشر می شود واکنشی نشان نمی دهد.

در چنین شرایطی که فضای معاملاتی بورس عموماً مناسب نیست، ناشران نیز به انتشار به موقع اطلاعات سهامداران پایبند نیستند و این مشکل علاوه بر افزایش ریسک معاملات در بازار مذکور موجب شده است. فعالان بازار سرمایه نیز نسبت به گزارش ها و اخباری که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد محتاط هستند، بی تفاوت باشند، بنابراین در معاملات دیروز ارزش کل معاملات سهام خرد در سطح کمتر از دو هزار میلیارد تومان و با افزایش قیمت باقی ماند. 11.6 درصد نسبت به روز گذشته رکورد یک هزار و 558 میلیارد تومان را به ثبت رساند.

همچنین در جریان روند خروج نقدینگی از بازار، حدود 195 میلیارد تومان سرمایه سرمایه گذاران خرد از بورس تهران خارج شد و برای هفدهمین روز متوالی، خروج نقدینگی از بازار مذکور به ثبت رسید. ; این در حالی است که روز گذشته گروه محصولات شیمیایی بیشترین خروج سرمایه واقعی را در بین صنایع با بیش از 39 میلیارد تومان نقدینگی به ثبت رساند و پس از آن صنعت فلزات اساسی با خروج 35.17 میلیارد تومان در رتبه دوم قرار گرفت. خروج نقدینگی زیاد در میان صنایع در بازار سهام.

در عین حال گروه «ساخت خودرو و قطعات» با جذب بیش از 850 میلیون تومان در صدر فهرست نقدینگی صنایع قرار گرفت و پس از آن گروه «ساخت و تولید» بیشترین ورود پول واقعی را به خود اختصاص داد. به گزارش نماد معاملاتی، در جریان معاملات روز گذشته، بازار سرمایه شپنا دیروز با برداشت بیش از 15.7 میلیارد تومان در صدر جریان نقدینگی بورس قرار گرفت و پس از آن فولاد با برداشت بیش از 14.3 میلیارد تومان در جایگاه دوم قرار گرفت. از نمادهای معامله شده در بورس اوراق بهادار تهران و در ادامه جدول، شتران با خروج حدود 13 میلیارد تومانی، بیشترین خروج سرمایه را روز دوشنبه به ثبت رساند. این در حالی است که نمادهای «شبندر» و «وزار» به ترتیب با ورود پولی حدود 39.8 میلیارد تومان و بیش از 4.2 میلیارد تومان همراه شدند.

بورس و بودجه

در حال حاضر بازار سرمایه در شرایطی قرار دارد که بازار تقریباً قابلیت تأثیرپذیری از گزارش های 6 ماهه شرکت ها را از دست داده و با توجه به جو حاکم بر بازار، گزارش های منتشر شده به جز نیم و نیم – گاهی اوقات نوسانات نصف شده و برخی از سهام محدود نمی توانند مطابق انتظار عمل کنند، شرایط نسبتاً مثبتی در بازار ایجاد می کنند. این در حالی است که بر اساس تحلیل کارشناسان بورسی، صنایعی مانند سنگ آهن، فولاد، فلزات و برخی پتروشیمی ها در 6 ماهه نخست سال وضعیت چندان مطلوبی نداشتند، اما برخلاف برخی از صنایع کوچک مانند مواد غذایی، کاشی، سیمان، داروسازی و البته برخی از سهام و پالایشگاه ها وضعیت بهتری دارند. با تجربه

در چنین شرایطی است که به نظر می رسد علاوه بر ریسک های سیاسی و غیرسیاسی فراوانی که همواره بازار را تحت تأثیر قرار می دهد، احتمالاً بازار از هم اکنون میزبان اخبار و تحولات بودجه و همچنین گزارش ماهانه عملکرد شرکت ها خواهد بود. بر.

دو گزینه وجود دارد

بررسی شرایط عمومی بورس نشان می دهد که در شرایط کنونی دو احتمال پیش روی بورس وجود دارد که بر اساس آن دو سناریو احتمالاً پیش روی سرمایه گذاران این بازار خواهد بود. در سناریوی اول، اگرچه بر اساس تحلیل کارشناسان بعید است این اتفاق بیفتد، اما فرض بر این است که جریان نقدی جدید به آرامی وارد بازار خواهد شد و قدرت خریدار در بازار به طور نسبی افزایش می یابد، بنابراین فرض می شود که سهام بزرگ احتمالا سررسید به گزارش عملکرد، رفتار دولت در مورد بودجه و همچنین رفتار بازار کمی آرام خواهد شد، اما احتمالاً برخی از سهام کوچک که هم گزارش های خوبی دارند و هم امکان افزایش مطلوبیت بازار نسبت به خود را دارند، بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهند گرفت.

در سناریوی بعدی که شاید بدبینانه ترین سناریوی ممکن است، فرض بر این است که روند فرسایش معاملات ادامه یابد و سپس با ثبات طولانی مدت رکود معاملات، به گفته برخی تحلیلگران، احتمالا شاهد مرگ مغزی خواهیم بود. بازار سهام تهران، در حالی که شرایط فعلی بازار سهام نیز خواهد بود. این به این نگرانی می افزاید که با وجود ارزش، بازار در مداری خنثی باقی می ماند.

به عبارت دیگر روند معاملات باید به گونه ای باشد که بورس تهران دارای نوسانات مثبت و منفی کوتاه مدت باشد که به نفع بازار و سرمایه گذاران نخواهد بود. اگرچه به نظر می رسد در شرایط کنونی بورس، بدون توجه به ناامیدی های ناشی از مشکلات داخلی، آمار و ارقام منتشر شده از سوی اقتصادهای جهانی سیگنال خوبی به بازار ارسال نمی کند، بنابراین نرخ رشد دستمزدها در ایالات متحده پس از 34 سال نسبتا آرام است، اکنون از سال 1970 فراتر رفته است.

بر این اساس آمار و ارقام منتشر شده حاکی از تورم گسترده در اقتصاد جهان است که کنترل آن نیازمند راه طولانی است. در صورت ادامه رکود، احتمالاً بازارها به شدت ضربه خواهند خورد.

از سوی دیگر، کاهش رشد اقتصاد منطقه یورو در ماه اکتبر عمیق‌تر دیده شد و بخش‌های خدمات و تولید همچنان شاهد تعمیق رکود در ابتدای سه ماهه چهارم بودند. داده های ناامید کننده تقاضای چین نیز باعث کاهش بیش از یک درصدی قیمت نفت شد.

بر این اساس، با توجه به تأثیر بازار سرمایه ایران بر متغیرهای جهانی و به ویژه وضعیت اقتصاد چین که مهمترین خریدار کالاهای ایرانی است، این عوامل در مجموع بیانگر ادامه روند نزولی بورس تهران است. بنابراین طبیعی است که تقاضا در بازار وجود نداشته باشد و به دنبال نگرانی سرمایه گذاران برای فروش سهام خود و خروج از بازار سرمایه باشند.

البته ممکن است در روزهای آتی عواملی فراتر از مفروضات این تحلیل روند بورس را هرچند موقتی معکوس کند و افزایش تقاضا منجر به تغییر کوتاه مدت در جهت کلی شود. فهرست مطالب.


نگاهی دقیق به روند معاملات روز دوشنبه بازار سهام نشان می دهد که بورس تهران از ابتدای معاملات تحت تاثیر نماد معاملاتی «فولاد» در یک مارپیچ نزولی قرار داشت به طوری که در 15 دقیقه ابتدایی نماگر اصلی بازار. متاثر از نمادهای فولاد، پرس و کچاد با کاهش 2290 واحدی مواجه شدند.

شاخص هم وزن نیز در مدت مذکور 28 واحد کاهش یافت. این در حالی است که شاخص کل تا میانه بازار تحت تاثیر نمادهای معاملاتی «فولاد»، «نوری» و «فارس» بالغ بر 3399 واحد کاهش را به ثبت رساند. افزایش عرضه در بازار ادامه داشت تا اینکه در نهایت شاخص کل در اواخر معاملات روز دوشنبه افت محسوس بیش از 19 هزار واحدی را به ثبت رساند و در کانال یک میلیون و 277 هزار واحدی معامله شد. در عین حال نماد معاملاتی «فولاد» با بیش از 3 هزار و 684 واحد تاثیر منفی عامل ریزش روز گذشته شاخص بود.

در رتبه دوم نماد «کچاد» با 1314 واحد تأثیر مثبت بر شاخص کل، بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص مذکور به ثبت رساند. از سوی دیگر نماد «شبندر» با بالای 687 واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر نماگر اصلی سهام داشت. شاخص هم وزن نیز مانند شاخص کل از ابتدای معاملات در روند نزولی قرار گرفت و در نهایت با افت 1.18 درصدی (معادل 4458 واحدی) به معاملات خود پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید