سرنوشت نامعلوم یارانه نان


اصلاحات اقتصادی دولت سیزدهم اولین گام خود را در زمینه کالاهای اساسی برداشته است. اصلاحاتی که هزینه زیادی دارد و البته هنوز…

سرنوشت نامعلوم يارانه نانسرنوشت نامعلوم يارانه نان

اصلاحات اقتصادی دولت سیزدهم اولین گام خود را در زمینه کالاهای اساسی برداشته است. اصلاحاتی که هزینه های زیادی داشته و البته هنوز به فاز نهایی خود نرسیده است. ماجرای اصلی از بهار 1397 شروع شد، زمانی که تحت تاثیر از سرگیری تحریم های آمریکا و روند افزایشی قیمت ارز در بازار، دولت وقت مجبور به ایجاد تغییراتی در نظام ارزی شد. بر این اساس دولت علاوه بر ممنوعیت واردات حدود 2000 قلم کالا، نرخ ارز ثابت 4200 تومانی را برای کالاهای اساسی در نظر می گیرد و این روال طی چهار سال گذشته ادامه داشته است.

اگرچه در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، دولت برای اجرای برنامه خود به منابع کمتری نیاز داشت، اما در ماه های اخیر با توجه به اینکه قیمت دلار به مرز 30 هزار تومان رسیده بود، نزدیک به 20 میلیارد دلار برای استفاده از آن در طول سال به اعتبار نیاز بود، می توان راهی برای پرداخت ارز 4200 تومانی پیدا کرد. به این ترتیب دولت سیزدهم که از همان ابتدا مخالفت خود را با طرح دولت قبل اعلام کرده بود، سرانجام پس از بحث ها و گمانه زنی های فراوان، از اردیبهشت ماه امسال تعدادی از کالاهای اساسی را بی ارزش کرد. به این ترتیب اعلام شد یارانه نقدی افراد مختلف به 400 و 300 هزار تومان در ماه رسید و همزمان قیمت محصولاتی مانند روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات افزایش می یابد. پس از این تصمیم، تورم ماهانه خرداد ماه به بالاترین حد در تمام سال‌های گذشته رسید و مشخص شد که بازار بدون توجه به دستور دولت در سایر بخش‌ها نیز عمل کرده است.

حتی برنامه های پیشنهادی وزیر دادگستری برای کاهش قیمت ها تا 31 مه امسال نیز بعید است به جایی برسد. در عین حال بحث در مورد برنامه های بعدی دولت در این زمینه ادامه دارد. یکی از بحث های اصلی، نحوه ادامه یارانه نقدی در ماه های آینده است. دولت از ابتدا اعلام کرد که کمک های نقدی به شکل کنونی موقت بوده و سپس کالاهای الکترونیکی جایگزین آن می شود. اگرچه در ابتدا قرار بود ظرف مدت دو ماه تخصیص این یارانه نقدی مشخص شود، اما در اظهارات اخیر مسئولان دولتی تاکید کرده اند تا زمانی که زیرساخت های لازم فراهم شود، یارانه نقدی به روش فعلی پرداخت می شود.

علاوه بر این، سرنوشت ارز ترجیحی دو کالای دیگر که از اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند، هنوز مشخص نیست. اولاً اگر قیمت دارو برای بیماران افزایش یابد

این امر مشکلاتی را ایجاد می کند و دولت اعلام کرده است تا زمانی که بیمه ها آمادگی ایفای نقش در این زمینه را نداشته باشند، ارز دارو را پرداخت کنند و کالای دیگر گندم است که بارها اعلام شده است، در صورت تغییر وضعیت، اکثریت مردم با مشکل مواجه خواهند شد و از این رو دولت باید در این زمینه بسیار مراقب باشد.

همانطور که رئیس جمهور در ماه های اخیر بارها تاکید کرده است، دولت در حال حاضر قصدی برای افزایش قیمت نان و بنزین ندارد. رئیسی در صحبت های اخیر خود بار دیگر بر این نکته تاکید کرد. وزارت اقتصاد به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گزارش داد که 57 درصد نانوایی های کشور مشمول طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان هستند و بقیه نانوایی ها نیز تا پایان تیرماه این طرح را اجرا می کنند. در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شد، روند و نتایج اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان (مهیا) در استان های مختلف بررسی شد. .

در این جلسه گزارش وزارت اقتصاد و دارایی از دستاوردهای اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان ارائه و اعلام شد که تاکنون 57 درصد نانوایی های کشور هستند. تحت پوشش این طرح قرار می گیرد و پیش بینی می شود این رقم تا پایان تیرماه به 100 درصد برسد. بر اساس این گزارش، برآوردهای اولیه نشان می دهد که تاکنون 40 درصد یارانه 50 هزار میلیارد تومانی آرد به صورت نان به مردم داده نشده و هدر رفته است، اما از این پس و در نتیجه اجرا این طرح به صورت واقعی و در قالب خدمات دیگر به مردم بازمی گردد. در گزارش وزارت اقتصاد و دارایی، اثرات مثبت و سازنده مدیریت مبتنی بر داده ها و اطلاعات به عنوان یکی دیگر از ویژگی ها و نتایج اجرای طرح هوشمند مدیریت یارانه آرد و نان ذکر شد که نشان می دهد دولت اکنون از میزان هدر رفت یارانه ها در زنجیره تامین آرد آگاهی بیشتری دارد و نان هم برد. در این جلسه آقای رئیسی با تاکید بر لزوم حفظ ثبات قیمت نان در سراسر کشور گفت: هدف از اجرای این طرح بهبود زیرساخت ها و روش های پرداخت یارانه آرد و نان و همچنین افزایش قیمت نان است. مورد بحث قرار نگرفته و به هیچ عنوان مطرح نخواهد شد.

وی بیان کرد: موفقیت های طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان می تواند الگویی برای تخصیص یارانه به سایر بخش ها و شفافیت باشد. رئیس جمهور تاکید کرد: اراده و تصمیم دولت بهینه سازی و منطقی سازی نظام یارانه ها در کشور است تا از هدر رفت اعتبارات جلوگیری شود و این طرح ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور گفت: رسیدگی به اعتراضات باید تسریع شود تا اگر بدون دلیل موجه از دریافت یارانه محروم شد، یارانه پرداخت شود و در صورتی که واجد شرایط دریافت یارانه کاغذی نبود، به او اطلاع داده شود، مانند تأخیر در این کار جایز نیست. ابراهیم رئیسی با تاکید بر تسریع در رسیدگی به اعتراض بازماندگان به دریافت یارانه با توجه به نزدیک شدن به پرداخت مرحله سوم یارانه ها پس از اجرای طرح انصاف یارانه ها، گفت: با گذشت 2 تا 3 ماه هنوز برخی خانواده ها همچنان ادامه دارند. اظهار داشتند که با وجود داشتن شرایط و اعلام اعتراض، باز هم یارانه دریافت نکرده اند.

آقای رایضی در این خصوص بر لزوم صیانت جدی از معیشت و سفره مردم تاکید کرد و گفت: علاوه بر سازوکارهایی که برای جبران افزایش قیمت ها به دلیل اصلاح در توزیع یارانه ها در نظر گرفته شده است، لازم است دارای نهادهای نظارتی در داخل و خارج از دولت با افزایش قیمت‌هایی که بر اساس سفته‌بازی و خارج از چارچوب منطق اقتصادی اتفاق افتاده است، مقابله کنند. بر این اساس رئیس جمهور به وزرای جهاد، صنعت، معدن و تجارت و دادگستری دستور داد با کارخانجات، اصناف و تولیدکنندگانی که در جهت بی ثباتی گام برداشته و با افزایش بی دلیل قیمت در بازار و اقتصاد شوک ایجاد می کنند، برخورد قاطع کنند. ..

سخنان رئیسی نشان می دهد که دولت همچنان بر وعده خود مبنی بر گران نشدن نان تاکید می کند، اما در عین حال برنامه هایی را برای بهبود خرید نان دنبال می کند و باید دید که آیا این بهبود در نهایت تاثیری بر روند خرید نان خواهد داشت یا خیر. کدام یارانه نان پرداخت می شود یا اینکه آیا دولت می تواند بیشتر با قیمت بالاتر پرداخت کند، خودش را برای ارزان نگه داشتن نان تحمیل می کند./ تعادل

دیدگاهتان را بنویسید