سندروم ری؛ همه چیز درباره این بیماری نادر و خطرناک برای کودکان


سندرم ری یک بیماری نادر اما جدی است که معمولاً کودکان و نوجوانان را پس از عفونت یا بیماری ویروسی درگیر می کند، به خصوص اگر آسپرین برای تسکین علائم آنها استفاده شده باشد. سندرم ری بر مغز، خون و کبد تأثیر می گذارد و اگر به موقع درمان نشود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در ادامه با سندرم ری، علل، علائم و راه های تشخیص و درمان آن بیشتر آشنا می شویم، سپس به سوالات رایج در مورد این بیماری پاسخ می دهیم.

سندرم ری چیست؟

سندرم ری یک بیماری نادر است که پس از عفونت یا بیماری ویروسی مانند آنفولانزا یا آبله مرغان باعث تورم مغز یا کاهش عملکرد کبد می شود. این بیماری در کودکانی که برای تسکین علائم بیماری از آسپرین استفاده می کنند بیشتر دیده می شود و یک هفته پس از شروع یک بیماری ویروسی یا عفونی بدتر می شود.

علت سندرم ری

اگرچه مصرف آسپرین می تواند باعث ایجاد سندرم ری در کودکان شود، اما علت اصلی این سندرم هنوز ناشناخته است. طبق تحقیقات، آسیب میتوکندری باعث افزایش فعالیت این سندرم در کبد می شود. میتوکندری بخشی از سلول است که انرژی تولید می کند و نیروگاه سلول نامیده می شود. کاهش فعالیت میتوکندری بر عملکرد کبد تأثیر می گذارد و علائم بیماری را ایجاد می کند. علت آسیب میتوکندری ناشناخته است، اما این آسیب آمونیاک خون را بالا می برد و باعث تورم و افزایش فشار مغز می شود.

به نظر می رسد که سندرم ری زمانی رخ می دهد که آسپرین برای درمان بیماری های عفونی در کودکان، به ویژه کودکان مبتلا به اختلالات اکسیداسیون اسیدهای چرب استفاده می شود. اختلال اکسیداسیون اسیدهای چرب نوعی اختلال متابولیک ارثی است که به دلیل کمبود یا ناکارآمدی آنزیم ها رخ می دهد و در نتیجه اسید چرب تجزیه نمی شود. برای تشخیص این بیماری باید آزمایشاتی انجام شود.

اگرچه استفاده از آسپرین برای افراد بالای 3 سال تایید شده است، اما به دلیل ارتباط آسپرین با سندرم ری، بهتر است به جای آسپرین برای این کودکان از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده شود.

علائم سندرم ری

حالت تهوع یکی از علائم سندرم ری است

بسته به میزان تاثیر بیماری بر کودک، شدت علائم متفاوت است. اولین علامت این سندرم یک بیماری عفونی مانند سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، آنفولانزا یا آبله مرغان است. 5 تا 7 روز پس از ظاهر شدن علائم عفونت ویروسی، علائم بیماری ری ظاهر می شود، از جمله:

علائم اولیه در کودکان زیر 2 سال

علائم در کودکان بزرگتر از 2 سال

افزایش فشار جمجمه عملکرد مغز را تغییر می دهد و همچنین بر عملکرد کبد تأثیر می گذارد. از طرفی با افزایش آمونیاک خون و افزایش اسیدیته خون، سطح قند خون کاهش می یابد.

علائم شدید سندرم ری

 • تشنج؛
 • برنده شد؛
 • کاهش هوشیاری؛
 • ضعف یا فلج بازوها و پاها؛
 • بی حالی شدید؛
 • مشکل لخته شدن خون؛
 • آمونیاک اضافی در خون

اگر این علائم در حین یا بلافاصله پس از یک بیماری ویروسی ظاهر شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است زندگی کودک در خطر باشد.

تشخیص سندرم ری

آزمایش خاصی برای تشخیص سندرم ری وجود ندارد. پزشک این بیماری را با توجه به وجود یک بیماری عفونی یا ویروسی و علائم سندرم ری مانند استفراغ و تغییر در رفتار کودک تشخیص می دهد. او همچنین ممکن است برای تایید تشخیص خود آزمایش هایی را تجویز کند، از جمله:

 • بررسی سطح آمونیاک خون و سموم در ادرار.
 • ام آر آی و سی تی اسکن برای بررسی مغز؛
 • نمونه برداری کبد؛
 • آزمایش مایع مغزی نخاعی برای بررسی مایع مغزی نخاعی.

سندرم ری می تواند علائمی مشابه سایر بیماری ها داشته باشد و با آنها اشتباه گرفته شود، اما این شایع نیست. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

درمان سندرم ری

سندرم ری - درمان سندرم ری

درمان سندرم ری معمولا در بیمارستان انجام می شود و شامل محافظت از مغز کودک برای کاهش تورم، ترمیم آسیب کبدی و متابولیک و جلوگیری از عوارض ریوی است. بنابراین، درمان شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن لوله در نای برای افزایش تنفس یا استفاده از ونتیلاتور.
 • نگه داشتن سر؛
 • استفاده از داروها برای کاهش میزان آمونیاک در خون؛
 • مصرف داروهای دیورتیک برای کاهش فشار مغز و مایعات بدن؛
 • استفاده از داروها برای حفظ سطح قند خون؛
 • سیستم خنک کننده برای کاهش دمای بدن؛
 • مصرف ویتامین K (K) و تزریق پلاسما برای بهبود لخته شدن خون.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد کودک مبتلا به سندرم ری است، بلافاصله او را برای درمان مناسب در بخش مراقبت‌های ویژه یا بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری می‌کند و تیم پزشکی مراقبت‌ها و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.

پیشگیری از سندرم ری

بین آسپرین و سندرم ری ارتباط وجود دارد، بنابراین می توانید با ندادن آسپرین به کودکان به خصوص کودکان زیر 16 سال از این بیماری پیشگیری کنید. اگر کودک برای درمان بیماری به این دارو نیاز دارد، حتما با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

1. سندرم ری چه نوع افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سندرم ری عمدتاً یک بیماری کودکان است، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. این بیماری بیشتر در پاییز و زمستان و در کودکان زیر 18 سال دیده می شود.

2. شیوع سندرم ری چقدر است؟

با توجه به افزایش آگاهی، شیوع این بیماری در حال کاهش است. اگر کودک شما بیمار شد، از آسپرین برای تسکین علائم استفاده نکنید. واکسن آنفولانزا و آبله مرغان در پیشگیری از عفونت های ویروسی و کاهش بروز سندرم ری مفید است.

3. علائم سندرم ری در بدن کودک چیست؟

از آنجایی که سندرم ری بر مغز کودک فشار وارد می کند، شخصیت آنها می تواند ناگهان تغییر کند. کودک شاد شما ممکن است به فعالیت های مورد علاقه خود توجه نکند یا از مشکلاتی که معمولاً مشکل محسوب نمی شوند عصبانی یا ناراحت شود. علائم اولیه این سندرم، مانند تغییر در وضعیت روحی کودک، منجر به تشخیص و درمان سریعتر می شود.

4. آیا آسپرین باعث سندرم ری می شود؟

علت اصلی سندرم ری ناشناخته است، اما تحقیقات نشان می دهد که آسپرین ممکن است باعث سندرم ری شود و شدت علائم را افزایش دهد. بنابراین، قبل از دادن آسپرین به کودک در هنگام بیماری ویروسی، با پزشک مشورت کنید.

5. آیا سندرم ری پس از درمان عوارضی دارد؟

اکثر کودکان مبتلا به سندرم ری به طور کامل بهبود می یابند. البته اگر کودکی ادم مغزی شدید داشته باشد، ممکن است دچار عوارض زیر شود:

 • از دست دادن حافظه؛
 • مشکل یادگیری؛
 • از دست دادن بینایی یا شنوایی؛
 • مشکل گفتاری؛
 • مشکل در حرکت یا انجام کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن.

برای کمک به این کودکان به مراقبت های تخصصی نیاز است.

6. چه مدت طول می کشد تا کودک پس از درمان سندرم ری بهبود یابد؟

با کاهش تورم مغز، کودک شروع به بهبودی می کند. ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا کودک از بیمارستان مرخص شود. پزشک شما را در جریان بهبودی کودک قرار می دهد.

7. احتمال مرگ شما در اثر سندرم ری چقدر است؟

این مشکل به شدت بیماری، ادم مغزی و میزان آمونیاک خون بستگی دارد. مرگ و میر در کودکان مبتلا به سندرم ری حدود 21 درصد است. این مقدار برای تشخیص در مراحل اولیه بیماری (مرحله 1) 2 درصد و برای بیماری در مراحل نهایی (مرحله 5) 80 درصد است. تشخیص و درمان به موقع میزان بقا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

کودکانی که علائم شدید سندرم ری دارند ممکن است در بزرگسالی از عوارض این بیماری مانند آسیب مغزی، مشکلات شناختی، صرع، ضعف عضلانی و آسیب عصبی رنج ببرند.

تو گفتی

تشخیص زودهنگام علائم سندرم ری و مراجعه به پزشک منجر به درمان موثرتر و سریعتر می شود. چقدر با بیماری ری و علائم آن آشنایی دارید؟ آیا کسی از آشنایان و دوستان شما مبتلا به سندرم ری است؟ در صورت تمایل می توانید تجربه و نظر خود را در قسمت نظرات برای ما بنویسید و برای افزایش آگاهی این مقاله را از طریق شبکه های اجتماعی با عزیزان خود به اشتراک بگذارید.

246100


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه ای از ارتباطات موثر

گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن مشاوره با پزشک یا متخصص الزامی است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید