سهامداران خرد به جای فروش سهام وام می گیرند


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ارائه سامانه غربالگری سهام گفت: سهامداران خرد…

سيحمداران خرد به جاي فروش سيحم، وام غريندسيحمداران خرد به جاي فروش سيحم، وام غريند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ارائه تاییدیه سهام توسط آمکام، گفت: سهامداران خرد می توانند به جای فروش سهام، آنها را وثیقه کنند و وام بگیرند.

به گزارش ایسنا، مجید عشقی در مراسم افتتاح فاز اول سامانه احراز هویت الکترونیکی هوشمند ستاره با بیان اینکه یکی از برنامه های جدی بازار سرمایه این است که بتواند با استفاده از بسترهای الکترونیکی خدمات گسترده ای را به سهامداران ارائه کند، اظهار کرد: در این راستا، این امکان وجود دارد که بتوانیم خدمات گسترده ای را به سهامداران ارائه دهیم. دارایی مالی یکی از این برنامه ها بود و از امروز سهامداران می توانند به صورت رسمی این کار را انجام دهند زیرا در سیستم بانکی اجرا شده است.

وی ادامه داد: بنابراین اگر سهامداران خرد نیاز به پول داشته باشند مجبور نیستند سهام خود را بفروشند بلکه به راحتی می توانند به جای فروش سهام وام بگیرند. البته بررسی قبلا انجام شده بود، اما این یک فرآیند پیچیده و شخصی بود. در حال حاضر این فرصت به صورت غیر حضوری فراهم شده و سه بانک فعال در حوزه اعتبارات خرد آماده ارائه خدمات هستند.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: این چک در دستگاه قضایی نیز ارائه می شود و این سامانه می تواند از سرویس چک هوشمند برای صدور قرار کفالت استفاده کند.

عشقی تاکید کرد: در فازهای بعدی امکان اعتبار سنجی گواهی سپرده سکه، اوراق بدهی و واحدهای صندوق های سرمایه گذاری یا ETF فراهم می شود.

گرفتن طلا به عنوان وثیقه چه اشکالی دارد؟

همچنین در این مراسم وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به امکان تصویب سهام گفت: پذیرش دارایی های دیگران از جمله طلا به عنوان وثیقه چه اشکالی دارد؟

سید احسان خاندوزی با تاکید بر اینکه رونمایی از سامانه مذکور سرآغاز حرکتی در اقتصاد ایران است اظهار داشت: امیدوارم با تداوم این حرکت ثمره آن نصیب مردم ایران شود. وی ادامه داد: مطلوب است دارایی هایی که مردم دارند بدون تشریفات اداری به عنوان وثیقه در شبکه بانکی و دستگاه قضایی استفاده شود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه امکان اعتبارسنجی سهام تنها شامل سهامداران نمی شود، تصریح کرد: دارندگان اوراق مشارکت، اوراق خزانه، گواهی سپرده طلا و … نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند.

خاندوزی ادامه داد: امروز تنها سه بانک به صورت آنلاین به این سامانه متصل هستند اما در ماه های آینده بانک های بیشتری می توانند این نقش را ایفا کنند. وی تاکید کرد: پذیرش طلا یا دارایی های خارجی از جمله سیم کارت به عنوان وثیقه چه اشکالی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید