سهام عدالت بازماندگان متعلق به چه کسانی است؟به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بحث خصوصی سازی شرکت ها از سال 80 مطرح بود، اما با آغاز به کار دولت نهم این اقدام به شدت مورد تعقیب مسئولان قرار گرفت و در آن زمان برخی از سهام شرکت های دولتی به این شرکت واگذار شد. بخش خصوصی

در پی اقدامی مشابه، مقرر شد سهام 50 شرکت بزرگ دولتی از طریق شرکت های سرمایه گذاری تعاونی استانی بین دهک های آسیب پذیر جامعه توزیع شود که از این تعداد 36 شرکت در بورس و خارج از بورس عرضه می شوند.

بیشتر بخوانید:

در آن زمان تصمیم بر این شد که سهام عدالت بین برخی طبقات تقسیم شود، اما عدم شناسایی دهک ها مشکل اصلی در توزیع سهام عدالت مردم بود، بنابراین در این طرح طبقه بندی روستاییان و عشایر. بازنشستگان و اقشار مختلف جامعه و این اتفاق با اعتراض سایر اقشار همراه بود.

در پی توزیع سهام عدالت بین اقشار ضعیف جامعه، مردم بر آزادسازی این سهام و مدیریت آن بر این سهام اصرار داشتند و به دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای مشمولان سهام عدالت فراهم شد.

افزایش قیمت سهام عدالت متاثر از رشد شاخص بورس است

بر اساس آمار بیش از 49 میلیون نفر سهامدار قوه قضائیه هستند که البته برخی از دهک های کم درآمد جامعه مشمول این سهام نیستند و سهمی به آنها تعلق نمی گیرد.

بر اساس این گزارش، در دو سال اخیر با آزادسازی سهام عدالت، ارزش سهام این شرکت های دولتی به دلیل رشد بی سابقه بورس با رشد شگفت انگیزی همراه بوده است. انبار عدالت از همان ابتدا با توجه به تلاش مسئولان برای پاسخگویی مثبت به درخواست بازماندگان اقدامات قضایی، ساعتی دیگر برای اجرای این طرح در کنار برخی نمایندگان مجلس معترض به کمبود سهام دولتی در نظر گرفته شد. بود.

با توجه به اظهارات مشابه برخی از نمایندگان مجلس، اما در شهریور 1400 محمدرضا پوابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت رئیس جمهور (آیت الله رئیسی) با توزیع سهام عدالت بین بازماندگان خبر داد که باعث افزایش خوش بینی بازماندگان شد. قرار شد سهام عدالت هر چه زودتر سهام شرکت های بزرگ دولتی را دریافت کند.

مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1401 به دولت اجازه داد در هر بازار مشمول گروه‌های (1) و (2) ماده (2) قانون، باقیمانده سهام دولت یا شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری را حذف کند. قانون اجرایی سیاست مشترک. چهارم (44) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مصوب 25 خرداد 1387 و اصلاحات بعدی آن در خصوص واگذاری سهام عدالت به سایر مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، مددجویان سازمان اجتماعی، قانون.

تعیین بدهی مانده موجودی انبارها تا پایان خرداد

با پیگیری های مسئولان، حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی اواخر اردیبهشت 1401 از توزیع باقیمانده سهام عدالت تا پایان خردادماه امسال خبر داد و اعلام کرد: این برآورد را تا پایان خردادماه داریم. پایان ماه ژوئن چه کسانی مشمول ثبت نام بازماندگان عدالت هستند؟

وی گفت: بر اساس قانون بودجه امسال دولت موظف است به تمامی افراد تحت پوشش کمیسیون امداد و بهزیستی که فاقد این سهام هستند، سهام عدالت واگذار کند.

گربان زاده ادامه داد: همچنین کارگروهی با همکاری معاونت رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تعیین سازوکار شناسایی افراد واجد شرایط از قوه قضائیه تشکیل می شود.

به گفته معاون امور اقتصادی و دارایی، معیار شناسایی افراد مشمول در سامانه کلی پایگاه رفاهی ایرانیان وزارت تعاون است.

سهام عدالت متعلق به کدام بازماندگان خواهد بود؟ / مشمولان نیازی به ثبت نام ندارند

شناسایی موجودی سهام عدالت از 2 نهاد حمایتی

با توجه به این سخنان، در این مدت کوتاه اقدامات مربوط به تعیین تکلیف بقایای اقدامات قضایی در اسرع وقت انجام شد و رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: 337 هزار و 875 نفر از کمیته امداد هستند. 825 نفر از سازمان های اجتماعی جزو مشمولان حق دریافت سهام عدالت هستند که تاکنون موفق به دریافت این سهام نشده اند.

وی افزود: در مجموع 3 میلیون و 363 هزار و 700 نفر از این دو نهاد حمایتی سهمی از عدالت ندارند و این افراد باید سهام بگیرند.

گربان زاده گفت: در مرحله بعدی برای افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما در دو دهک اول هستند و مشمول دریافت این سهام هستند، سهام عدالت توزیع می کنیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: از تیرماه 1401 روند تخصیص سهام عدالت به این افراد آغاز می شود.

بازماندگان عدالت نیازی به ثبت نام ندارند

اعلامیه رئیس سازمان خصوصی سازی فرصت مناسبی را برای بازار داغ سوء استفاده کنندگان فراهم کرد که برخی از آنها از طریق تبلیغات از این افراد مبالغی دریافت می کردند و درخواست های مکرر بقایی ها برای ثبت نام عدالت البته حسین گربان زاده رئیس جمهور سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: بازماندگان سهام عدالت در شرایط فعلی نباید اقدامی انجام دهند و همچنین برای ثبت نام مبلغی پرداخت نکنند.

وی گفت: همچنین کسانی که تازه وارد دریافت سهام قضایی شده اند باید به این نکته توجه داشته باشند که نیازی به ثبت نام نیست و بازماندگان مرحله اول جزو دو نهاد حمایتی هستند که توسط وزارت تعاون شناسایی و تایید شده است.

شناسایی 3.5 میلیون باقیمانده سهام عدالت

در ادامه اقدامات انجام شده برای تعیین تکلیف بقایای عدالت در اسرع وقت، حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت و گوی تلویزیونی گفت: کار واگذاری سهام بازماندگان در چند مرحله در حال انجام است.

وی افزود: جلساتی با سازمان امداد و کمیته امداد برگزار شده و لیست افرادی که دست اندرکار هستند اما سهمی از عدالت ندارند تهیه شده است و حدود 3.5 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و امداد هستند. سازمان، اما هیچ سهمی ندارند.

قربان زاده ادامه داد: برای این مشمولان باید 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شود و 50 درصد از محل سود سال های آینده تسویه می شود، بنابراین مشمولان تحت پوشش کمیسیون و رفاه اجتماعی برای دریافت سهام عدالت حتی یک ریال پرداخت نکنند. و همچنین نیازی به ثبت نام نیست.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: برای بقیه افراد دو دهک اول باقی مانده در مرحله دوم و در مرحله سوم مردم چهار دهک بعدی هستند که وزارت اقتصاد و رفاه اجتماعی باید این کار را انجام دهد. مکانیزمی برای شناسایی افراد دارند.”

وی افزود: منابع دولت از نظر سهام ارزشمند اکنون حدود 280 میلیارد تومان در بورس است که حدود 120 هزار میلیارد تن اوراق تضمین شده است. برای پرتفوی سهام عدالت که شامل هلدینگ خلیج فارس و 3 بانک می شود، فقط سهام قابل انتقال بدون وثیقه تعیین می شود.

گربان زاده همچنین به سایر واجدین شرایط گفت: جلسات جداگانه ای برای تعیین سایر واجدین شرایط در حال برگزاری است. بر اساس تبصره 3 ماده 34، اجرای سیاست های اصل 44 با همکاری وزارت رفاه و بر اساس سازوکار پایگاه اجتماعی ایران، افراد واجد شرایط باید بر اساس دهک ها شناسایی شوند.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس مرحله بعدی دو دهک اول است که باید تا پایان سال سهام عدالت به آن ها تقسیم شود.

بنابراین هیچکس که هنوز سهمی از عدالت نگرفته برای ثبت نام به جایی مراجعه نکند. فرآیند شناسایی بازماندگان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان خصوصی سازی انجام می شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید