سواد مالی چیست و چقدر اهمیت دارد؟


وقتی صحبت از مهارت های زندگی می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد چیست؟ پاسخ بسیاری از افراد به این سوال، مهارت های مرتبط با شغل و کارهای روزمره آنها مانند آشپزی یا حتی نظافت خانه است، در حالی که این سوالات تنها مهارت های مهم زندگی نیستند. یکی از مهارت های مهمی که کمتر کسی به آن توجه می کند سواد مالی است. در این مقاله سواد مالی را تعریف کرده و دلیل اهمیت آن را توضیح می دهیم. ما همچنین در مورد بهبود مهارت های مدیریت مالی مشاوره می دهیم. در نهایت، به سوالات متداول در مورد سواد مالی پاسخ خواهیم داد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سواد مالی چیست؟

ترکیب دانش مالی، اعتبار و مدیریت بدهی، سواد مالی نامیده می شود که برای تصمیم گیری مسئولانه در مورد امور مالی و انتخاب های روزمره ما ضروری است. سواد مالی شامل پرداخت بدهی، ایجاد بودجه و درک تفاوت بین ابزارهای مالی مختلف است. آگاهی از این مسائل تاثیر زیادی بر وضعیت مالی خانواده دارد زیرا به والدین اجازه می دهد درآمد خود را متعادل کنند، خانه بخرند، هزینه تحصیل فرزندان خود را پرداخت کنند و منبع درآمدی برای بازنشستگی داشته باشند.

در سیستم های پیشرفته و حتی در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، بی سوادی مالی اثرات منفی زیادی بر زندگی مردم دارد. در تمام کشورهای جهان صرف نظر از مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، مصرف کنندگانی هستند که اصول مالی را نمی دانند. اگرچه سواد مالی تا حدی با سطح تحصیلات و درآمد افراد مرتبط است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با تحصیلات بالاتر و درآمدهای بالاتر ممکن است به اندازه افراد کم سواد با درآمد پایین‌تر نسبت به مسائل مالی ناآگاه باشند.

فکر کردن به امور مالی بسیاری از مردم را نگران و نگران می کند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) انجام شده است، اکثر مردم سرمایه‌گذاری مناسب برای بازنشستگی را ترسناک‌تر از یک شغل استرس‌زا مانند رفتن به دندانپزشک می‌دانند.

چرا آیا آموزش سواد مالی مهم است؟

1. مردم از نظر مالی مسئولیت پذیرتر شده اند

برنامه ریزی بازنشستگی یکی از نمونه های بارز مسئولیت مالی رو به رشد مردم است. برای برنامه ریزی بلندمدت گزینه های مختلفی مانند برنامه بازنشستگی تامین اجتماعی پیش روی شماست، اما اگر بلاتکلیف باشید و دانش لازم را نداشته باشید، پس انداز و این گونه برنامه ریزی ها به کارتان نمی آید.

2. پس انداز و سرمایه گذاری چندان آسان نیست

هر یک از ما با تبلیغات گسترده بانک ها و موسسات مالی مختلف روبرو هستیم که خدمات مختلفی را برای پس انداز و سرمایه گذاری ارائه می دهند. این خدمات در مقایسه با گذشته پیچیده‌تر شده‌اند و مشتریان را ملزم می‌کند تا از بین گزینه‌های مختلف با نرخ بهره و سررسید متفاوت انتخاب کنند. تصمیم گیری در چنین شرایطی مستلزم آموزش است، زیرا انتخاب بین این گزینه ها می تواند بر توانایی افراد برای خرید خانه، پرداخت هزینه تحصیل فرزندان یا پس انداز برای بازنشستگی تأثیر بگذارد. حتی فکر کردن به این مشکلات می تواند شما را تحت فشار قرار دهد.

علاوه بر این، تعداد زیاد موسسات ارائه دهنده این خدمات مالی و تنوع خدمات آنها می تواند تصمیم گیری را برای شما دشوار کند. بانک ها، موسسات مالی و وام دهی، شرکت های بیمه، شرکت های مدیریت مالی و سرمایه گذاری و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی در تلاش برای جذب مشتری و ایجاد سردرگمی مشتریان هستند.

پس انداز برای آینده نشانه سواد مالی است

3. چشم انداز مالی جهان در حال تغییر است

عوامل زیادی در بازار جهانی وجود دارد که باعث می شود محیط مالی آن به طور مداوم تغییر کند. پیشرفت در فناوری و تجارت الکترونیک نیز بازارهای مالی را سریعتر و بی ثبات تر می کند. به این دلایل، داشتن سواد مالی و تنظیم یک نقشه راه مناسب می تواند شما را از مشکلات و مشکلات مالی زیادی نجات دهد.

4. پرداخت بدهی ها اهمیت بیشتری پیدا کردند

پرداخت بدهی ها و وام هایی که در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است یکی از مهم ترین مشکلاتی است که اکثر مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. بدون دانش و مهارت مالی، هیچکس نمی تواند اقساط این وام ها را به درستی و به موقع پرداخت کند.

بدهی بیش از حد می تواند زندگی را محدود کند و مردم را مجبور کند به جای پس انداز برای بازنشستگی یا پرداخت هزینه تحصیل فرزندان خود برای بقا تلاش کنند. بدهی‌ها همچنین می‌تواند به حدی بزرگ شود که طلبکاران در تمام ساعات شبانه روز به دنبال آسایش خانواده باشند.

5. افزایش اعتبار مالی اهمیت بیشتری یافته است

اعتبار مالی را دست کم نگیرید. هرچه اعتبار بیشتری داشته باشید، افراد بیشتری می توانند به شما اعتماد کنند و در مواقع ضروری به شما پول قرض دهند. فقدان اعتبار مالی حتی باعث می شود نتوانید شغل مناسبی پیدا کنید. دانستن عواملی که بر اعتبار مالی شما تأثیر می گذارد و نحوه ایجاد اعتبار مالی می تواند شما را در هنگام درخواست وام مسکن، خودرو یا سایر خدمات مالی نجات دهد. دلیلش خیلی ساده است؛ مردم و موسسات مالی و اعتباری به شخصی که اعتبار مالی بیشتری دارد اعتماد بیشتری دارند. برای دریافت وام مالی باید سواد مالی لازم را داشته باشید.

چگونه سواد مالی خود را افزایش دهیم؟

اکنون که متوجه شدید سواد مالی چیست و چرا اهمیت دارد، باید بدانید که چگونه مهارت های مرتبط را تقویت کنید. چندین روش ساده برای بهبود مهارت های مالی شما وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1. از وب سایت ها، پادکست ها و سایر منابع موجود آنلاین کمک بگیرید

امور مالی می تواند در طول زمان تغییر کند و توصیه های یک دهه پیش ممکن است امروز چندان مرتبط نباشد. بنابراین، شما باید از دانش فعلی استفاده کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای به‌روز ماندن، گوش دادن به بهترین پادکست‌ها در این زمینه یا استفاده از محتوای وب‌سایت‌ها و سایر منابع موجود آنلاین است.

چرا می گوییم به پادکست ها و سایت ها بروید؟ زیرا افرادی که خالق این آثار پرطرفدار هستند به طور مداوم محتوای خود را با توجه به آخرین تحولات اقتصادی به روز می کنند. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که همیشه از هرگونه تغییر و خبر مهم مطلع خواهید شد.

علاوه بر این، عضویت در پادکست ها و سایت ها معمولا رایگان است و نیازی به پرداخت یک ریال هم ندارید!

2. یک مربی مالی پیدا کنید

اگر به مهارت ها و سواد مالی خود اطمینان ندارید، می توانید از یک مربی مالی و سرمایه گذاری کمک و مشاوره بگیرید. گاهی اوقات دسترسی به شخصی که به عنوان مشاور عمل می کند می تواند استرس و اضطراب ناشی از برخورد با امور مالی را کاهش دهد.

مربیان مالی و سرمایه گذاری رویکردهای متفاوتی دارند. برخی از این مربیان ممکن است تنها به عنوان مربی مالی و برنامه ریز عمل کنند و مدرک معتبری نداشته باشند. قبل از مشورت با این نوع مربیان، بهتر است شرایط و ضوابط آنها را به دقت بررسی کنید.

برخی دیگر از مربیان مالی دارای مدارک و مجوزهای لازم هستند و سواد مالی را در جلسات متعدد تدریس می کنند. این افراد بر مهارت های مالی حرفه ای تسلط دارند و قابل اعتمادتر هستند.

3. به فرزندان خود سواد مالی بیاموزید

برخی از مراکز و سایت های آموزشی نیز دوره های سواد مالی را برای کودکان و نوجوانان برگزار می کنند. این دوره ها به فرزندان شما کمک می کند تا مهارت های لازم برای مدیریت پول خود را بیاموزند. با استفاده از این دوره های آموزشی می توانید فرزندان خود را به گونه ای تربیت کنید که در آینده مشکلات مالی کمتری داشته باشند.

هر چه زودتر بتوانید مهارت ها و عادات مالی خوبی را در فرزندان خود ایجاد کنید، بهتر است. البته، با شروع آموزش سواد مالی بعد از دبیرستان، فرزندان شما راحت تر برای دنیای واقعی آماده می شوند.

4. مقداری پس انداز برای روز نگه دارید

هیچ کس نمی داند فردا چه خواهد شد. ممکن است یک وضعیت اضطراری پیش بیاید و شما به پس انداز خود نیاز دارید. همه‌گیری کرونا تنها نمونه‌ای از وضعیتی است که بسیاری از مردم برای گذراندن زندگی خود در تلاش هستند.

با یادگیری مهارت های مدیریت مالی، می توانید راه هایی برای پس انداز در هر صورت پیدا کنید. با تمرین این روش ها عادات و مهارت های لازم برای حفظ سرمایه را پرورش خواهید داد.

مدیریت سرمایه

5. از درخواست کمک نترسید

انجام کارها توسط خودتان یک راه عالی برای ایجاد اعتماد به نفس است، اما لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید. اگر شرایط دشوار شد، باید از مراجع قابل اعتماد مانند موسسات یا مشاوران مالی کمک بگیرید. بدهکار بودن و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی شرم ندارد. بسیاری از افراد مانند شما هستند و تجربیات مشابهی را پشت سر گذاشته اند.

سوالات متداول در مورد سواد مالی

– چقدر سواد مالی نیاز داریم؟

سلامت مالی به اندازه سلامت جسمی و روانی مهم است. برای سلامت مالی باید مسائل مهم این حوزه را بشناسیم و آماده رویارویی با شرایط سخت و پیچیده باشیم. در نتیجه، شما نیازی به داشتن دانش در سطح دکترا در اقتصاد و مدیریت مالی ندارید، اما یادگیری مفاهیم و مهارت های مالی اساسی ضروری است.

– سواد مالی شامل چه موضوعاتی می شود؟

  • بودجه بندی و تنظیم بودجه؛
  • توانایی پس انداز؛
  • سرمایه گذاری و شرایط یک سرمایه گذاری موفق؛
  • توانایی مدیریت موثر بدهی ها؛
  • آگاهی مالیاتی؛
  • روشهای حفاظت از سرمایه و جلوگیری از سرقت فیزیکی و مجازی آن؛
  • بیمه و امنیت مالی.

این مباحث در اکثر دوره های آموزشی سواد مالی تدریس می شود و هرکسی که می خواهد سواد مالی خوبی داشته باشد باید این مفاهیم را بداند.

مربی مالی کیست؟

این اصطلاح نسبتاً جدید است. مربی مالی فردی است که در مورد مسائل مالی به دیگران مشاوره می دهد. همه مربیان مالی لزوماً مجوز ندارند و ممکن است تجربه آنها کاملاً با آنچه توصیه می کنند متفاوت باشد. به مربیان مالی، مربیان سلامت مالی و مربیان پول و سرمایه جهانی نیز گفته می شود.

– تکلیف مربی مالی چیست؟

نقش اصلی یک مربی مالی و سرمایه گذاری ارائه اطلاعات و انگیزه است. به عنوان مثال، این مربیان بورس می توانند شما را در مورد مکان و زمان سرمایه گذاری راهنمایی کنند.

– مصداق سواد مالی چیست؟

یکی از نمونه های بارز مهارت های مالی، توانایی مدیریت هزینه های روزانه است. در واقع با سواد مالی می توانید هزینه های خود را به گونه ای مدیریت کنید که مقداری پس انداز برای روز نگه دارید.


نحوه خرید - مجموعه توسعه شغلی

مدیر و همکارانتان چطور؟ تعامل موثر من دارم

چگونه به سرعت از نردبان سازمان خود بالا بروید.


دیدگاهتان را بنویسید