سوالاتی که قبل از بارداری باید از پزشک خود بپرسیدبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، گاهی تصمیمات ما لحظه ای و احساسی است اما بچه دار شدن تصمیم مهمی است که باید مطمئن شویم جزو تصمیمات احساسی زندگی ما نیست. حال برای اینکه زمان لازم را داشته باشیم تا از تصمیم خود مطمئن شویم و بارداری را با سلامت کامل پشت سر بگذاریم، بهتر است ۱۱ سوالی که در ادامه می خوانیم را از پزشک خود بپرسیم.

بیشتر بخوانید:

1. چقدر طول می کشد تا باردار شوید؟

هیچ چارچوب زمانی دقیقی برای پاسخ به این سوال نمی توان ارائه داد. برخی از زوج ها در اولین تلاش باردار می شوند، در حالی که برخی دیگر پس از چندین سال هنوز نمی توانند باردار شوند. اما پزشک شما می تواند یک بازه زمانی احتمالی را بر اساس سن، سابقه سلامتی و تجربه شما از آخرین مقاربت به شما بگوید. با شناخت این شکاف احتمالی، از استرس و نگرانی غیر ضروری فاصله می گیرید.

2. چه زمانی باید مصرف ضدبارداری را قطع کنم؟

این اشتباه است که فکر کنید بلافاصله پس از قطع کنترل بارداری باردار خواهید شد. ممکن است اتفاق بیفتد، اما نه برای همه. ممکن است تنها چند ماه پس از قطع قرص، چرخه قاعدگی خود تغییر کند و هر چه این تغییر طول بکشد، بارداری بیشتر به تاخیر می افتد. اگر از داروهای ضد بارداری خاصی استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

3. آیا سلامتی من بر بارداری تأثیر می گذارد؟

به گفته دکتر مینکن، برخی از قرص هایی که برای سلامتی خود استفاده می کنیم بر باروری ما تأثیر می گذارد. مانند قرص هایی که برای سندرم تخمدان پلی کیستیک، اندومتریوز، بیماری تیروئید و حتی بیماری های مقاربتی استفاده می کنیم. قرص هایی که همسرمان استفاده می کند نیز مهم هستند. زیرا ممکن است تعداد، تحریک یا مورفولوژی اسپرم دچار مشکل شود. پزشک شما بهترین کسی است که شما را راهنمایی می کند.

4. قرص های من چه تاثیری بر بارداری من خواهند داشت؟

برخی از داروهایی که حاوی مواد مخدر هستند و برای درمان فشار خون بالا و صرع استفاده می شوند، احتمال بارداری را کاهش می دهند. علاوه بر این، داروهایی مانند NSAID ها، استروئیدها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و داروهای تیروئید در دوران بارداری می توانند به جنین آسیب برسانند. در این مورد با پزشک خود کاملاً مشورت کنید، شاید او داروهای جایگزینی را به شما پیشنهاد دهد که برای جنین و مادر کاملاً بی خطر هستند.

5. آیا باید ویتامین و قرص های تقویتی مصرف کنم؟

به عنوان یک قانون کلی، مادران باید 6 ماه قبل از بارداری از مکمل های اسید فولیک استفاده کنند. دکتر مینکن می گوید: «اسید فولیک به کاهش خطر نقص لوله عصبی و برخی نقایص مادرزادی کمک می کند. پزشک ممکن است به شما قرص های ضد بارداری بدهد، به خصوص اگر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خاصی دارید.

6. آیا نیاز به تغییر سبک زندگی از جمله رژیم غذایی، ورزش و غیره دارم؟

آیا می دانستید که کاهش یا افزایش وزن می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد؟ حتی ممکن است به دیابت بارداری و فشار خون بالا مبتلا شوید که به عادات سبک زندگی جدید نیاز دارد. عدم انجام این کار ممکن است منجر به سقط جنین شود. رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن، مواد مخدر و الکل نیز تاثیر بسیار بدی روی جنین می گذارد. بهتر است بدون مواجهه با تمام جوانب با پزشک خود مشورت کامل داشته باشید.

7. آیا به واکسن نیاز دارم؟

بیمار شدن در دوران بارداری خوشایند نیست و می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. به همین دلیل، قبل از بارداری، پزشک به شما واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان را می دهد. واکسن آنفولانزای فصلی، کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و هپاتیت را می توان در دوران بارداری تزریق کرد.

8. آیا باید با متخصص دیگری به پزشک مراجعه کنم؟

همه متخصصین زنان دارای گواهینامه بورد زنان و زایمان هستند که در زمینه بارداری و زایمان است. از پزشک خود در مورد تولد خود بپرسید و به مواردی که با یکدیگر صحبت نکرده اید توجه کنید. اگر مشکلات دیگری دارید، از پزشک در مورد تخصص (مانند مغز و اعصاب) که باید به آن مراجعه کنید، بپرسید.

9. آیا باید آزمایش ژنتیک بدهم؟

شما و همسرتان ممکن است تصمیم گرفته باشید برای اطلاع از اختلالات ژنتیکی ارثی مانند آتروفی عضلانی ستون فقرات، فیبروز کیستیک، بیماری تای ساکس و غیره، آزمایش ژنتیکی انجام دهید. اگر نتایج به دست آمده مثبت باشد، پزشک می تواند به شما در اصلاح خطرات بارداری طبیعی کمک کند. شاید بارداری آزمایشگاهی بهترین گزینه برای فرزند شما باشد.

10. چرا نمی توانم باردار شوم؟

از هر هشت زوج آمریکایی یک زوج نابارور هستند. اگر تا 1 ماه پس از تلاش باردار نشدید و یا اگر بالای 35 سال دارید و بعد از 6 ماه باردار نشدید به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید تا مشکل را حل کند.

11. بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

برخی از زوج ها نمی دانند پس از مثبت شدن تست بارداری چه کاری انجام دهند. آیا باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم یا اجازه دهیم جنین به اندازه ای که در سونوگرافی دیده می شود رشد کند؟ پزشک شما می تواند توصیه های تخصصی خود را به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید