سود واریز شده پس از سال ها به دست سهامداران می رسد


سود شرکت های ثبت شده پس از سال ها از طریق سامانه سجام به دست مردم رسیده و …

سال ها بعد سود شرکت های بورسی از طریق سامانه سجام به دست مردم رسید و تاکنون سود سالانه دو میلیون و 767 هزار سهامدار پرداخت شده است. اتفاقی که به اعتقاد یک کارشناس بازار سرمایه باعث تقویت نقدینگی موجود در بازار و افزایش قدرت خریداران می شود.

به گزارش ایسنا، شرکت های بورسی برای تصمیم گیری در مورد میزان تقسیم سود مجمع سالیانه تشکیل می دهند که حاصل آن سود حاصل از مجمع نامیده می شود. سود که شامل سرمایه گذارانی می شود که تا تاریخ مجمع سهام شرکت را در اختیار دارند. طبق قانون تجارت شرکت های ثبت شده حداکثر تا هشت ماه پس از مجمع فرصت دارند تا سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم کنند.

علاوه بر این فرصتی که در اختیار شرکت ها قرار می گیرد، نحوه پرداخت سود شرکت ها نیز سالهاست که به دغدغه سهامداران تبدیل شده است. دلیل آن اصرار برخی شرکت ها برای پرداخت سود سهام به روش های سنتی و قدیمی بود که تقریباً هیچ تأثیری جز ممانعت از دریافت سود سهامداران و پرداخت سود به شرکت ها نداشت.

در واقع اگرچه حدود چهار سال از راه اندازی سامانه سجام می گذرد و شرکت ها می توانند به راحتی از طریق این سامانه سود به حساب سهامداران واریز کنند، اما همچنان به روش سنتی راه اندازی بانک سودآور و تاکید بر بازدید از سهامداران پایبند هستند. در بانک .. یعنی در حالی که گاهی میزان سود آنقدر ناچیز بود که حتی برای مراجعه سهامدار به بانک کافی نبود.

تا امسال چراغ واریز سودهای واریز شده از طریق سجام روشن شد و تاکنون سود سالانه دو میلیون و 767 هزار سهامدار از طریق سامانه سجام به حساب آنها واریز شده است.

سپرده گذاری سود سالانه نقدینگی بازار را افزایش می دهد

نیما میرزایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وعده رئیس بورس مبنی بر پرداخت سود از لجن و تاثیر این اقدام بر اعتمادسازی بازار، توضیح داد: پرداخت سود سهام در سال های اخیر یکی از موارد طولانی مدت است. آرمان‌های همیشگی سهامداران «افرادی که به دلیل مشغله‌های زیاد، سود کم و یا عدم اطلاع از فرآیند، مزایای خود را دریافت نکردند و گاه میزان این مزایا کم هم نبود.

وی افزود: واریز الکترونیکی این سودها خبر خوبی است. طبیعتا با اعمال بیشتر این موضوع و مشاهدات جامعه سهامی، خوش بینی نسبت به تصمیم گیری اصولی سازمان بورس افزایش می یابد و امیدوارم این رویه با جدیت و سرعت پیگیری و تکمیل شود. . تا پایان سال جاری

میرزایی در پاسخ به این سوال که پرداخت سود لجن چه تاثیری بر بازار می تواند داشته باشد، گفت: تفکر کنونی در مورد بازار سرمایه و سهامداران نشان داده است که عموما به این بازار علاقه مند و وفادار هستند و مازاد سرمایه در قالب سهام انباشته شده است. “یا در اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید.

بنابراین واریز این سودها باعث افزایش نقدینگی در بازار و افزایش قدرت خریداران می شود که خوب است. همچنین اعتماد سهامداران به بازار سرمایه و حفظ کامل منافع آنها بیشتر خواهد شد و شکاف های خورده در سال 1399 در بدنه اعتماد سهامداران با تصمیمات مشابه درون سازمانی ترمیم خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام سپرده گذاری مرکزی از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته سود سالانه 2 میلیون و 767 هزار سهامدار از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب بانکی سهامداران واریز شد. قابل تقدیر است؛ اما در مقایسه با همه شرکت ها و همه سهامداران، زمان باقی مانده کم نیست.

اگر این موضوع با همین سرعت و جدیت دنبال شود، خوشبین هستم که تا پایان سال جاری پرونده این مهم با موفقیت به نتیجه برسد.

میرزایی با بیان اینکه سود لجن از طریق سامانه سجام پرداخت می شود اما همه افراد دارای حساب سجام نیستند، پیشنهاد کرد: ابتدا باید توجه داشت که این مشکل خود باعث ترغیب سجم (عمدتاً تازه واردان) به سجام می شود که بسیار مشکل است. چیز مثبت

گسترش شبکه الکترونیکی ارتباط دو طرفه بورس و سهامداران از طریق کانال سجام، زیرساخت های استفاده از بازار سرمایه را تسهیل و تقویت می کند. به نظر من اطلاع رسانی گسترده یکی از راه حل های اصلی برای انبوه مردمی است که اطلاعات کمتر یا دیرهنگام از اخبار بورس دارند. به گفته وی، گسترش احراز هویت رایگان و ثبت نام شخصی که سال گذشته شتاب گرفت، یکی دیگر از تصمیمات سجامی شدن است.

تعیین محدودیت های معاملاتی، به ویژه برای خریداران ناموفق IPO و سهامداران عدالت (البته با مدیریت دوراندیش)، ممکن است این پازل را کامل کند.

دیدگاهتان را بنویسید