سیب گلو یا سیب آدم; ساختار، اندازه، عملیات


سیب گلو که سیب آدم نیز نامیده می شود، تکه ای از غضروف است که دور جلوی حنجره می پیچد. اگرچه این برآمدگی از بدو تولد وجود دارد، اما با بلوغ پسران یا با تستوسترون درمانی رشد می‌کند و برجسته‌تر می‌شود. حنجره یا سیب آدم در مردان برجسته تر است. گاهی اوقات افراد تصمیم می گیرند آن را با جراحی زیبایی از بین ببرند. آیا می دانید چرا این غضروف بی ضرر گاهی دچار درد یا التهاب می شود و چه بیماری هایی درگیر آن می شود یا عمل سیب آدم چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

سیب آدم چیست؟


سیب گلو غضروف اطراف گلو و غده تیروئید است. تارهای صوتی در داخل حنجره قرار دارند و به ما اجازه می دهند صحبت کنیم و بخندیم. بلوغ باعث رشد حنجره همه می شود اما حنجره دختران کمتر از حنجره پسران رشد می کند. به همین دلیل است که بیشتر پسرها سیب آدم دارند و دختران نه. البته ممکنه بعضی دخترا هم این برآمدگی رو داشته باشن و این کاملا طبیعیه.

رشد بیشتر حنجره باعث می شود پسرها صدای کمتری نسبت به دختران داشته باشند. تستوسترون نقش مهمی در رشد سیب دارد. به همین دلیل سیب گلو در افرادی که تغییر جنسیت داده اند و یا تستوسترون زیادی در بدن خود دارند رشد می کند.

جالب است بدانید که نام سیب آدم از داستان آدم و حوا گرفته شده است. بر اساس این داستان، وقتی حضرت آدم سیب حرام را خورد، قسمتی از آن در گلویش گیر کرد و به همین دلیل توده ای در گلویش ایجاد شد.

ساختار سیب گلو

سیب آدم به طور کامل از غضروف ساخته شده است. غضروف همان بافتی است که در بینی، گوش و نای وجود دارد. انواع مختلفی از غضروف در حنجره و نای وجود دارد که با هم کار می کنند تا راه هوایی را همیشه باز نگه دارند. برخی از این غضروف ها عبارتند از:

  • غضروف تیروئید: بزرگترین غضروف این مجموعه غضروف تیروئید است که گلو را تشکیل می دهد و جلوی حنجره و نای را می پوشاند. عملکرد آن محافظت از کل جلوی گردن است.
  • غضروف کریکوئید: این غضروف که به آن غضروف کریکوئید نیز می گویند، در پایین گردن قرار دارد و شبیه یک حلقه است. تنها غضروفی که به طور کامل به دور نای می پیچد کریکوئید است.
  • غضروف اپی گلوت: این غضروف یکی از مهم ترین غضروف ها است زیرا اجازه می دهد هوا به ریه ها برسد. غضروف اپی گلوت صاف است و درست زیر غضروف تیروئید قرار دارد. همچنین از ورود غذا به نای در هنگام تغذیه جلوگیری می کند.
  • غضروف آریتنوئید: این غضروف نقش مهمی در گفتار شما دارد. آریتنوئید به تارهای صوتی متصل است و به حرکت تارهای صوتی کمک می کند.

غضروف تیروئید در جلوی نای پیچیده می شود، بالای غده تیروئید قرار دارد و به غضروف کریکوئید متصل می شود. حرکت این غضروف ها به شما کمک می کند صدای خود را بالا یا پایین بیاورید. اندازه غضروف تیروئید هیچ ارتباطی با عملکرد تیروئید ندارد.

چرا سیب گلو رشد می کند؟

تارهای صوتی در حنجره قرار دارند. این رشته ها پرده هایی از بافت غشایی هستند که صدا تولید می کنند. وقتی پسران به بلوغ می رسند، هورمون تستوسترون تولید می شود که تارهای صوتی را طولانی و ضخیم می کند و باعث رشد غضروف حنجره می شود. با رشد این غضروف، محدب می شود و کمی به جلو منحرف می شود.

چه عاملی اندازه سیب گلو را تعیین می کند؟

سیب آدم یک علامت جنسی ثانویه است، یعنی بعد از بلوغ بر اساس جنسیت تغییر می کند. این غضروف در مردان بزرگتر و برجسته تر است زیرا حنجره بزرگتری را می پوشاند. حنجره مردان در دوران بلوغ بیشتر از زنان رشد می کند. بنابراین یک حنجره بزرگتر به طور مستقیم با صدای ضخیم تر ارتباط دارد.

بنابراین، افزایش هورمون ها در دوران بلوغ، به ویژه تستوسترون، اندازه سیب آدم را تعیین می کند. زنانی که سطح تستوسترون بالایی دارند نیز ممکن است توده های بزرگتری در گلوی خود داشته باشند، به خصوص در دوران بلوغ. بزرگ شدن گلو معمولاً با علائمی مانند افزایش آکنه و موهای بدن و صدای عمیق تر همراه است.

زاویه حنجره به حنجره نیز در تعیین برجستگی آن نقش دارد. زنان زاویه بازتری دارند، به این معنی که سیب آدم آنها صاف روی حنجره قرار دارد و آن را پنهان تر می کند.

آیا توده بزرگ در گلو نشانه بیماری است؟

درد و التهاب گلو

اندازه سیب آدم نشانه بیماری نیست. البته برخی بیماری ها می توانند باعث التهاب حنجره یا برآمدگی در نواحی اطراف شوند و گلو را بزرگتر نشان دهند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

درمان سیب آدم ملتهب نیز به علت آن بستگی دارد و با داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها یا کورتیکواستروئیدها قابل انجام است. اگر سرطان در فرد تشخیص داده شود، درمان از طریق جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی انجام می شود.

علل شایع گلودرد

اگر در خارج از گلو یا هنگام بلع، به خصوص در گلو احساس درد می کنید، ممکن است به دلایل زیر باشد:

انواع عمل بر روی سیب گلو

اندازه سیب گلو ربطی به سلامتی ندارد، اما برخی از افراد برای زیبایی تصمیم به جراحی می گیرند. برخی از افراد ممکن است ظاهر برآمده سیب آدم را دوست نداشته باشند یا برعکس، خواهان برآمدگی بیشتر باشند. عمل بزرگ کردن یا کوچک کردن سیب گلو یک عمل زیبایی محسوب می شود. در زیر بیشتر در مورد این عملیات توضیح داده ایم.

جراحی برای گشاد کردن گلو

در این عمل جراح سیب را با ایمپلنت طبیعی تقویت می کند. متخصصان غضروف‌های بدن انسان مانند دنده‌ها را می‌گیرند و آن را متناسب با سیب آدم می‌سازند. جراح این غضروف اصلاح شده را در موقعیت مناسبی به سیب گلو متصل می کند تا اندازه و برجستگی آن را افزایش دهد. گاهی اوقات جراح ممکن است جراحی چانه یا کاشت فک را با بزرگ کردن سیب آدام ترکیب کند تا چهره مردانه‌تر به نظر برسد.

برداشتن سیب گلو یا کندرالارنگوپلاستی

این عمل که تراشیدن سیب آدم نیز نامیده می شود، برجستگی سیب گلو را کاهش می دهد. معمولا خانم ها برای اینکه ظاهرشان زنانه تر شود این جراحی را انجام می دهند. البته مردها هم اگر سیب آدم بزرگ باشد می توانند آن را کم کنند. جراح غضروف اضافی تیروئید را برمی دارد و پوست را تغییر شکل می دهد تا به گردنی صاف و بدون برآمدگی دست یابد.

سیب گلو رشته های صورتی را می پوشاند. به همین دلیل پس از عمل باید مراقب باشید. بهبودی کامل ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین سعی کنید کمتر صحبت کنید تا فشار کمتری به ناحیه جراحی وارد شود. اگر می خواهید برای زیبایی سایز گردن خود را تغییر دهید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آخرین کلمه

سیب آدم یک تکه غضروف برجسته است که در جلوی گردن دیده می شود. اندازه آن به حنجره بستگی دارد و در مردان بزرگتر و برجسته تر است. اگرچه اندازه سیب گلو بر سلامتی تأثیر نمی گذارد، اما برخی افراد با جراحی زیبایی آن را کوچک یا بزرگ می کنند. همچنین خوب است به خاطر داشته باشید که درد و التهاب در این ناحیه می تواند نشانه ای از عوارض دیگر باشد و معمولاً ربطی به غضروف سیب آدم در گلو ندارد.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید