شباهت سریال Stranger Things به انیمه ژاپنی Fairy Song


سریال Stranger Things با استقبال خوب مخاطبان جهانی مواجه شد. اما آیا می دانید این سریال شبیه یک انیمه ژاپنی به نام Elfen Lied یا Fairy Song است؟ با زومجی در ارتباط باشید.

سریال Stranger Things را باید یکی از پدیده های تلویزیونی شناخته شده سال های اخیر در ژانر علمی تخیلی و ترسناک دانست که توانست بینندگان زیادی را از گوشه و کنار دنیا مجذوب خود کند. این اشتیاق آنقدر زیاد است که وقتی هر فصل به پایان می رسد، بینندگان مشتاقانه منتظر فصل جدید هستند. اما نکته جالب در مورد این سریال این است که قسمت هایی از داستان این سریال از انیمه کلاسیک و جذاب ژاپنی الهام گرفته شده است. انیمه ای که شاید برخی از طرفداران این مجموعه نام آن را نشنیده باشند یا هنوز فرصت تماشای آن را نداشته اند.

تصویر تمام فصول سریال Stranger Things

بنابراین بد نیست نگاهی به این انیمه پرطرفدار بیندازید که تماشای آن به ویژه به طرفداران سریال Stranger Things توصیه می شود. همچنین به شباهت های این دو مجموعه و تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت.

انیمیشن ترسناک Tarane Parian منبع الهام برادران دافر برای ساخت سریال Stranger Things بود.

سازندگان سریال Stranger Things مت و راس دافر (برادران دافر) در سال 2016 طی مصاحبه ای با وب سایت خبری The Daily Beast در مورد وضعیت فعلی این سریال محبوب و مسائلی که نشان دادند آنها را تحت تاثیر قرار داده صحبت کردند. در شکل گیری ایده ساخت این اثر و همچنین شخصیت پردازی آن. در همین رابطه مت دافر نام انیمه Elfen Lied را ذکر کرد و افزود که در این انیمه چیزهای زیادی وجود دارد که توجه او را به خود جلب کرده و حتی او را به این اثر علاقه مند کرده است. بنابراین مقداری از این علاقه و توجه در ایجاد یک سری چیزهای عجیب و به ویژه در شکل گیری شخصیت «آلون» مؤثر بود.

Fairy Song اثری از “لین اوکاموتو” است که اولین بار در سال 2002 به صورت مانگا در مجله “Weekly Young Jump” منتشر شد. در سال 2004، این مانگا مورد توجه قرار گرفت و “Mamoru Kanbe” (Mamoru Kanbe) مسئولیت ساخت انیمه آن را به عنوان کارگردان بر عهده گرفت. عنوان این انیمه برگرفته از تصنیف آلمانی نوشته ادوارد موریچکه شاعر رمانتیک آلمانی است.

لوسی در آهنگ پری یا آلفونس دروغ گفت

داستان دختری به نام لوسی است که یک “دیکلونیوم” است، یک گونه جدید و جهش یافته از مردم که اگرچه ظاهری کاملاً شبیه به افراد عادی دارند، اما در واقع موجوداتی متفاوت با قدرت کنترل بردارها و البته … بردارها اساساً سلاح های کنترل از راه دور نامرئی هستند که به دیکلونیوس اجازه می دهند اشیاء اطراف خود را به روش های مختلفی دستکاری کند که انسان نمی تواند. لوسی در ابتدا در یک موسسه دولتی نگهداری می شود و تحت انواع آزمایشات وحشتناک و ناخوشایند قرار می گیرد. در نهایت او به نوعی توانست محافظان خود را بکشد و از این مرکز خزنده فرار کند.

با این حال لوسی هنگام تلاش برای فرار مجروح می شود و در اینجا شاهد شخصیت دیگری از او هستیم. این شخصیت با بقیه متفاوت است و رفتاری معصومانه و کودکانه دارد. توان گفتاری او محدود است و از نظر ذهنی فراموشکار است و قادر به یادآوری خود واقعی خود نیست. اینجاست که دو دانشجو به نام‌های کوتا و یوکا او را پیدا می‌کنند و تصمیم می‌گیرند از او پرستاری کنند و او را «جدید» صدا می‌کنند. اما این اقدام انسان دوستانه آنها ناخواسته این دو را در کانون توجه مقامات دولتی قرار داد و به نوعی آنها را درگیر یک عملیات مخفی و یک توطئه بزرگ دولتی کرد. زیرا اکنون تمامی گروه های مختلف سعی در تصاحب لوسی دارند و از قدرت قدرتمند او برای رسیدن به اهداف شیطانی و شیطانی خود سوء استفاده می کنند.

شخصیت لوسی و دست های نامرئی در انیمه Elfen Lied یا Fairy Song

با این چند خط حتما متوجه شباهت شخصیت لوسی در افسانه با شخصیت ایلان در سری هیجان انگیز چیزهای عجیب شده اید، زیرا او نیز به دلیل قدرت های منحصر به فردش در یک مرکز دولتی مخفی نگه داشته می شود. ایلان هم مانند لوسی فرار می کند و با بچه های معمولی دوست می شود و البته هر دو دارای قدرت های ماوراء طبیعی و عجیب هستند. به عبارت دیگر، ایلان و لوسی هر دو دارای قدرت های وحشتناکی هستند که می توانند زمین را به یک میدان جنگ وحشتناک تبدیل کنند و افراد زیادی را بکشند.

البته ایده تلاش نوجوانان برای ایجاد تعادل بین مشکلات زندگی عادی و روزمره و مشکلات تهدید کننده زندگی این کره خاکی مدت هاست که مورد توجه دست اندرکاران دنیای خلق آثار سرگرم کننده بوده است. درست مانند همان روندی که در سریال چیزهای عجیب می بینیم، در داستان کوتا و یوکا باید این تعادل را حفظ کنند و به زندگی عادی خود ادامه دهند و سعی کنند از ملاقات با مقامات دولتی اجتناب کنند.

شخصیت ایلان در سریال Stranger Things in the Lab

از طرفی اگر مقایسه دقیق تری بین دو تصویر لوسی از انیمه Fairy Song و Elon از سری Strange Things انجام دهیم به نکات دیگری نیز پی خواهیم برد. لوسی نمایش برجسته تری از خشونت را ارائه می دهد که ایلان از ارائه آن خودداری می کند. با این حال، این موضوع به ما نشان می دهد که شاید اگر ایلان در همان شرایطی که لوسی (یعنی تاریکی که در آن بزرگ شده است) زندگی می کرد، ممکن بود اوضاع فرق می کرد. اگر الون نفرت عمیق لوسی از انسانیت را در دلش احساس می کرد، چه موجودی می شد.

مقاله مرتبط

  • نقد و بررسی سریال Stranger Things فصل چهارم قسمت های 1 تا 7

در فلاش بک های مربوط به شخصیت ایلان می بینیم که کودکان نیز می توانند رفتار سادیستی از خود نشان دهند. بنابراین، اگر ایلان مایک و گروه دوستانش را ملاقات نمی کرد، ممکن بود رفتار مشابهی از خود نشان دهد. قتل وحشیانه و نفرت لوسی از انسانیت با سوء استفاده شدیدی که از بزرگسالان و کودکان دریافت می کرد، تقویت شد. زندگی سخت همراه با قلدری هایی که دیده است از او شخصیتی سنگدل می سازد.

اما ال اینطور نیست و همیشه در برابر توانایی های قدرتمند و خشونت آمیز خود ایستادگی می کند، حتی اگر طعم طرد شدن را نیز چشیده باشد. همچنین گاهی اوقات نسبت به قلدری واکنش تند نشان می دهد، مثلاً مشت به صورت قلدر مدرسه می زند، اما بلافاصله از کار خود پشیمان می شود و حتی خود را یک هیولا می داند. ال نیز مانند لوسی از اختلال هویت تجزیه ای رنج نمی برد. با این حال، او چیزهایی هم دارد که باید فراموش کند، خاطراتی که ذهنش از بین رفته و مانع از یادآوری او شده است.

شخصیت واکنا در سریال چیزهای عجیب

به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که برادران دافر از مضامین انسانی ترانه پری نهایت استفاده را برای رنگ آمیزی و جلا دادن به آثار خود کرده اند. از طرفی می توان ادعا کرد که این دو حتی برای خلق شخصیت منفی و اصلی خود از این انیمه الهام گرفته اند. بله، در ابتدا او بیشتر شبیه شخصیت الهام گرفته از لوسی ایلان به نظر می رسید، اما آیا ابدیت بیشتر شبیه لوسی نیست؟ به نظر می رسد این هیولایی که نوجوانان را برای باز کردن پورتال ها شکار می کند، رابطه نزدیک تری با لوسی دارد. او همچنین دارای هویت های چندگانه است، یک جوان ثروتمند که گاهی مهربان و دوستانه است و گاهی یک هیولای وحشتناک که حتی نزدیک ترین اعضای خانواده اش را به راحتی می کشد.

وکنا نیز نفرت عمیق و شدیدی از انسانیت دارد، حتی نحوه کشتن مردم درست مانند آهنگ پری همراه با ظلم و ظلم است. ابزارهایی که او برای کشتن استفاده می کند بی شباهت به دست های نامرئی لوسی نیست که یکی دیگر از شباهت های این دو شخصیت است. شباهت دیگر این دو شخصیت این است که مانند لوسی، ووکانا اولین نفر در نوع خود است. اگر افسانه را دیده باشید، می دانید که لوسی همان دیکلونیوس اصلی یا ملکه ای است که منبع آلودگی مردم و شیوع بیماری است که قرار بود به نابودی کامل نسل بشر ختم شود. اکنا همچنین اولین سایت آزمایشی در همان مرکز مخفی دولتی بود که ایلان در آن نگهداری می شد. او همچنین به دنبال آلوده کردن مردم به وحشت خود است و واضح است که او نیز راهی بی پایان را آغاز کرده است که تا نابودی آخرین نفر ادامه خواهد داشت.

جیمی باور در نقش شخصیت Wekna در سریال Strange Things

اما به نظر می رسد که برادران دافر خوشحال هستند که از انیمه افسانه ای الهام می گیرند، زیرا علاوه بر شخصیت ها، به نمادها نیز علاقه مند هستند. به عنوان مثال، مورد ساعت را در نظر بگیرید. در طول سریال، ما از طرق مختلف به مشکل تعمیر ساعت پدربزرگ کوتا متصل هستیم و حتی زمانی که به نظر می رسد لوسی ممکن است از نبرد نهایی جان سالم به در ببرد، ساعت دوباره شروع به کار می کند. بینندگان سریال Stranger Things در فصل چهارم آن سریال نیز به این ارتباط دست زدند، زیرا در آن فصل به موضوع ساعت پدربزرگ نیز پرداخته شد. در کل مشخص است که ارتباط های زیادی بین این دو سریال وجود دارد تا جایی که گروهی می توانند احساس کنند سریال چیزهای شگفت انگیز یک کپی کامل از آهنگ پریان است. اما در واقعیت اینطور نیست و هنوز تفاوت های زیادی بین این دو نمایش وجود دارد.

خشونت در Fairy Song به قدری جسورانه است که باعث شهرت این انیمیشن شده است

به عنوان مثال، این دو اثر در حالی که از زوایای مختلفی مانند طرح، شخصیت پردازی و مضمون به هم شباهت دارند، اما نحوه ارائه آنها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. انیمه Elfen Lied صحنه هایی را ارائه می دهد که ساخت زنده آنها تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. از سوی دیگر، اگرچه خشونت در سریال Stranger Things دیده می شود، اما هرگز در آن غرق نمی شود. در حالی که آهنگ پریان به دلیل خشونتی که توصیف می کند به شهرت رسید. پس از آن، ممکن است شخصیت های اصلی Stranger Things همیشه به نحوی زنده بمانند، اما مرگ هایی که اتفاق می افتد هنوز بسیار چشمگیر هستند. ایلان مانند لوسی هرگز عزیزان یا افرادی را که از آنها متنفر است نمی کشد. قوس‌های احساسی Stranger Things بهتر مدیریت می‌شوند و تنش واقعی جایگزین غرغرهای خام شده است.

لوسی در آلفونس دروغ

به طور کلی می توان گفت که محتوای این دو اثر Fairy Song و Strange Things شبیه به هم هستند و حتی به مضامین مشابهی نیز توجه شده است، اما فضای انیمه Fairy Song بسیار تیره تر و خشن تر است و شاهد موارد فوق العاده ای هستیم. رفتار بی رحمانه با شخصیت های داستان این باعث می شود بیننده در هنگام تماشای این انیمه عمیقاً تحت تأثیر قرار گیرد و در نتیجه مدت طولانی به آن فکر کند. مفهوم دیکلونیوس به عنوان یک موجود انسان نما با ماهیت متفاوت گیج کننده است، اما به خوبی مدیریت می شود. در عین حال پیچش های داستانی و اضافه شدن تم های فرعی بر جذابیت این انیمه افزود.

مقاله مرتبط

  • بهترین انیمه ترسناک تاریخ که حتما ببینید

سوال اصلی مطرح شده توسط سازندگان انیمه ترانه پری این است که انسان بودن چه از منظر زیست شناختی و چه از منظر فلسفی به چه معناست؟ با این حال، با همه شباهت های ساختاری و موضوعی این دو مجموعه، هر کدام به شیوه ای متفاوت، هم از نظر زیبایی شناختی و هم از لحاظ روایی، با موضوع خود ارتباط برقرار می کردند.

باید گفت Fairy Song در نوع خود یک نمایش فوق العاده جذاب و مهیج است که ارزش دیدن را دارد و اینکه چگونه انیمه Fairy Song الهام بخش ساخت سریال Strange Things و چندین داستان دیگر شده است بسیار جالب است. همچنین تماشای آن برای طرفداران سرسخت Stranger Things به آنها کمک می کند تا بفهمند چرا مت و راس دافر نقش ایلان را به همان شکلی که انجام می دهند بازی می کنند.

میلی بابی براون در نقش ایلان

بالاخره هر کدام از این دو اثر نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند که تماشای آن ها را برای مخاطب خاطره انگیز و جذاب کرده است. در پایان امیدوارم این بررسی و تعامل با زومجی برای شما خوانندگان عزیز جذاب بوده باشد. آیا شما جزو بینندگان و طرفداران این دو سریال هستید؟ آیا شما هم متوجه ارتباطات پنهان و آشکار آهنگ پری و مجموعه چیزهای عجیب و غریب شده اید؟ در این بین چه لحظاتی توجه شما را جلب کرد؟ ما همچنان مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم، پس فراموش نکنید که آنها را با ما و سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید